WooCommerce Smart Coupons 9.37.0 - en to ru-RU translation catalogue (1105 entries)

note: translators: Add more detail to coupon description
en:  &
ru-RU:  &amp;

en:  &
ru-RU:  &amp;

note: translators: 1: email heading 2: suffix
en:  coupon
ru-RU:  купон

en:  discount
ru-RU:  скидка

en:  discount on
ru-RU:  скидка на

en:  discount on your entire purchase
ru-RU:  скидка на всю покупку

en:  on
ru-RU:  на

note: translators: %s: Maximum coupon discount amount
en:  upto %s
ru-RU:  до %s

en: ! If things aren't going quite as expected, we're happy to help -- please reach out to
ru-RU: ! Если дела идут не так, как хотелось бы, мы будем рады помочь - обращайтесь по адресу

en: "Coupons with Product" description
ru-RU: Описание "Купоны с товаром"

en: "Store Credit Receiver detail" form not appearing on checkout page?
ru-RU: Форма "Детализация кредитного приемника магазина" не отображается на странице оформления заказа?

en: $coupon is not an object of WC_Coupon
ru-RU: $coupon не является объектом WC_Coupon

en: $coupon is:
ru-RU: $coupon:

en: $item is not an object of WC_Order_Item
ru-RU: $item не является объектом WC_Order_Item

en: $item_id is required
ru-RU: $item_id является обязательным

en: $item_id is:
ru-RU: $item_id есть:

en: $key is required
ru-RU: Ключ $ обязателен

en: $key is:
ru-RU: Ключ $:

en: $meta_key is:
ru-RU: $meta_key:

en: $post_id is:
ru-RU: $post_id есть:

note: translators: 1. Product/s 2. Product names 3. is/are 4. Coupons code
en: %1$s %2$s %3$s removed because coupon %4$s is removed.
ru-RU: %1$s %2$s %3$s удалены, потому что купон %4$s удален.

note: translators: 1. The coupon code, 2. The discount type
en: %1$s (Type: %2$s)
ru-RU: %1$s (Тип: %2$s)

note: translators: 1. Discount type 2. Discount amount translators: 1: coupon type 2: coupon amount
en: %1$s coupon of %2$s
ru-RU: Купон %1$s от %2$s

note: translators: 1: email heading 2: suffix
en: %1$s Free Shipping%2$s
ru-RU: %1$s Бесплатная доставка%2$s

note: translators: 1. amount of store credit 2. store credit label 3. coupon code
en: %1$s worth of %2$s restored to coupon %3$s.
ru-RU: Стоимость %1$s в %2$s восстановлена в купоне %3$s.

note: translators: 1. amount of store credit 2. coupon code
en: %1$s worth of Store Credit restored to coupon %2$s.
ru-RU: Кредит магазина на сумму %1$ восстановлен на купон %2$.

note: translators: 1: HTML small tag start 2: HTML small tag end
en: %1$s(This will add the same coupon description in all the bulk generated coupons)%2$s
ru-RU: %1$s (Это добавит одинаковое описание купона во все массово сгенерированные купоны)%2$s

note: translators: 1: plugin name 2: page based text 3: Label for store credit 4: Hide notice text
en: %1$s: %2$s to avoid issues related to missing data for %3$s. %4$s
ru-RU: %1$s: %2$s, чтобы избежать проблем, связанных с отсутствием данных для %3$s. %4$s

note: translators: 1. Error title 2. The bulk process
en: %1$s: The coupon bulk %2$s process stopped. Please review the coupons list to check the status.
ru-RU: %1$s: Процесс массового сбора купонов %2$s остановлен. Пожалуйста, просмотрите список купонов, чтобы проверить статус.

note: translators: 1. Important 2. Upload path
en: %1$s: To allow bulk generation of coupons, please make sure %2$s directory is writable.
ru-RU: %1$s: Чтобы обеспечить массовую генерацию купонов, убедитесь, что каталог %2$s доступен для записи.

note: translators: 1. Message type 2. Functionality name "Bulk Generate" 3. Functionality name "Import-Export"
en: %1$s: To ensure %2$s and %3$s work correctly, contact your system administrator or host provider to resolve below:
ru-RU: %1$s: Чтобы убедиться, что %2$s и %3$s работают правильно, обратитесь к системному администратору или хост-провайдеру, чтобы решить указанные ниже проблемы:

note: translators: 1: WooCommerce Smart Coupons 2: Link for the Smart Coupons settings
en: %1$s: You are using a custom coupon style which is planned to be removed from the plugin in upcoming versions. New, improved styles & colors are added in the version 4.9.0. We would request you to choose a color scheme & a style for coupon from the newly added colors & styles. You can do this from %2$s.
ru-RU: %1$s: Вы используете пользовательский стиль купона, который планируется удалить из плагина в следующих версиях. Новые, улучшенные стили и цвета добавлены в версии 4.9.0. Мы просим вас выбрать цветовую схему и стиль для купона из новых цветов и стилей. Вы можете сделать это из %2$s.

note: translators: 1$-2$: opening and closing <strong> tags, 3$-4$: link tags, takes to woocommerce plugin on wp.org, 5$-6$: opening and closing link tags, leads to plugins.php in admin.
en: %1$sWooCommerce Smart Coupons is inactive.%2$s The %3$sWooCommerce plugin%4$s must be active for the Smart Coupons to work. Please %5$sinstall & activate WooCommerce &raquo;%6$s
ru-RU: %1$sWooCommerce Smart Coupons неактивен.%2$s Плагин %3$sWooCommerce%4$s должен быть активен, чтобы Smart Coupons работал. Пожалуйста, %5$установите и активируйте WooCommerce"%6$s

note: translators: %s: Plugin name
en: %s &minus; Database update required
ru-RU: %s - Требуется обновление базы данных

note: translators: Plugin's name
en: %s - Coupon Personal Data Eraser
ru-RU: %s - Купонный стиратель персональных данных

note: translators: Plugin's name
en: %s - Coupon Personal Data Exporter
ru-RU: %s - Экспортер персональных данных купона

note: translators: Plugin's name
en: %s - Order Personal Data Eraser
ru-RU: %s - Заказать стиратель персональных данных

note: translators: Plugin's name
en: %s - Order Personal Data Exporter
ru-RU: %s - Заказать экспортер персональных данных

note: translators: Plugin's name
en: %s - User Personal Data Eraser
ru-RU: %s - стирание личных данных пользователя

note: translators: Plugin's name
en: %s - User Personal Data Exporter
ru-RU: %s - Экспортер персональных данных пользователя

note: translators: 1. Coupon type
en: %s are being
ru-RU: %s находятся

note: translators: %s: singular name for store credit
en: %s Balance
ru-RU: %s Баланс

note: translators: Order notes
en: %s Because PayPal doesn't accept discount on shipping & tax.
ru-RU: %s Потому что PayPal не принимает скидку на доставку и налог.

note: translators: %s: Plugin name
en: %s database update completed. Thank you for updating to the latest version!
ru-RU: Обновление базы данных %s завершено. Спасибо за обновление до последней версии!

note: translators: %s: Label for store credit
en: %s discount is inclusive of tax
ru-RU: Скидка %s указана с учетом налога

note: translators: 1. The discount text
en: %s discount on anything you want.
ru-RU: Скидка %s на все, что вы пожелаете.

note: translators: 1. The discount text
en: %s discount on entire store.
ru-RU: Скидка %s на весь магазин.

note: translators: Add more detail to coupon description
en: %s Free Shipping
ru-RU: %s Бесплатная доставка

note: translators: 1. Product title
en: %s has been added to your cart!
ru-RU: %s был добавлен в вашу корзину!

note: translators: %s: Label for store credit
en: %s include tax?
ru-RU: %s включает налог?

note: translators: %s: Plugin name
en: %s is updating the database in the background. The database update process may take a little while, so please be patient.
ru-RU: %s обновляет базу данных в фоновом режиме. Процесс обновления базы данных может занять некоторое время, поэтому наберитесь терпения.

note: translators: %s: singular name for store credit
en: %s of
ru-RU: %s от

note: translators: %s: Label for store credit
en: %s product CTA
ru-RU: %s продукт CTA

note: translators: %s: singular name for store credit
en: %s sent successfully.
ru-RU: %s отправлено успешно.

note: translators: %s: singular name for store credit
en: %s Used
ru-RU: %s Используется

note: translators: %s: singular name for store credit
en: %s Used:
ru-RU: %s Используется:

note: translators: 1: email heading 2: suffix
en: &
ru-RU: &amp;

en: (Add to store and email generated coupons to recipients)
ru-RU: (Добавляйте в магазин и отправляйте сгенерированные купоны получателям по электронной почте)

en: (Copy)
ru-RU: (Копия)

en: (Does not add to store, but creates a .csv file, that you can
ru-RU: (Не добавляет в магазин, а создает файл .csv, который вы можете

note: translators: %s: Note for admin
en: (Note: It's recommended to keep it Disabled)
ru-RU: (Примечание: рекомендуется держать его в отключенном состоянии)

en: (optional)
ru-RU: (необязательно)

en: (prefix or suffix with up to three letters work best)
ru-RU: (лучше всего подходит префикс или суффикс, состоящий не более чем из трех букв)

en: . If still the issue persist, temporarily de-activate all plugins except WooCommerce & Smart Coupons. Re-check the issue, if the issue still persists, contact us (from the link at the end of this page). If the issue goes away, re-activate other plugins one-by-one & re-checking the fields, to find out which plugin is conflicting.
ru-RU: . Если проблема сохраняется, временно деактивируйте все плагины, кроме WooCommerce &amp; Smart Coupons. Повторно проверьте проблему, если она все еще сохраняется, свяжитесь с нами (по ссылке в конце этой страницы). Если проблема исчезнет, снова активируйте другие плагины один за другим и повторно проверьте поля, чтобы выяснить, какой плагин конфликтует.

note: translators: Documentation link for 'How to Apply Single or Multiple Coupons on Click of a Link'
en: . Replace www.mysite.com with your own site URL and replace discount5 with the your coupon code.
ru-RU: . Замените www.mysite.com на URL вашего сайта и замените discount5 на код вашего купона.

note: Description of the plugin
en: <strong>WooCommerce Smart Coupons</strong> lets customers buy gift certificates, store credits or coupons easily. They can use purchased credits themselves or gift to someone else.
ru-RU: <strong>WooCommerce Smart Coupons</strong> позволяет клиентам легко покупать подарочные сертификаты, кредиты магазина или купоны. Они могут использовать приобретенные кредиты сами или подарить кому-то другому.

note: translators: 1: Singular name for post type 2: Email
en: [%1$s restricted with email: %2$s]
ru-RU: [%1$s ограничено по электронной почте: %2$s]

[ctx: [Admin] WooCommerce > Status > Tools]
en: Delete Smart Coupons Custom Table
ru-RU: Удаление пользовательской таблицы Smart Coupons

[ctx: [Admin] WooCommerce > Status > Tools]
en: Note:
ru-RU: Примечание:

[ctx: [Admin] WooCommerce > Status > Tools]
note: translators: Label for discount type Store Credit
en: Set "%s" Meta
ru-RU: Установите "%s" Meta

[ctx: [Admin] WooCommerce > Status > Tools]
note: translators: Table name
en: Smart Coupons creates a custom table & fills it with existing coupon data in such a way that it can query coupons faster. This greatly improves some of the features of Smart Coupons. This tool will delete the Smart Coupons custom table - %s. But it will not affect any existing coupon's data. After deleting the custom table, you'll be shown a notice to update Smart Coupons database. This will help you regenerate Smart Coupons custom table. Please ensure the Smart Coupons database update process is completed before creating/updating/deleting any coupons
ru-RU: Smart Coupons создает пользовательскую таблицу и заполняет ее существующими данными о купонах таким образом, чтобы можно было быстрее запрашивать купоны. Это значительно улучшает некоторые функции Smart Coupons. Этот инструмент удалит пользовательскую таблицу Smart Coupons - %s. Но это не повлияет на данные существующих купонов. После удаления пользовательской таблицы вам будет показано уведомление о необходимости обновить базу данных Smart Coupons. Это поможет вам восстановить пользовательскую таблицу Smart Coupons. Пожалуйста, убедитесь, что процесс обновления базы данных Smart Coupons завершен, прежде чем создавать/обновлять/удалять какие-либо купоны.

[ctx: [Admin] WooCommerce > Status > Tools]
note: translators: Label for discount type Store Credit
en: Store Credit
ru-RU: Кредит в магазине

[ctx: [Admin] WooCommerce > Status > Tools]
note: translators: Label for discount type Store Credit
en: This tool will set required meta for discount type "%s" (if needed).
ru-RU: Этот инструмент установит необходимые метаданные для типа скидки "%s" (если необходимо).

[ctx: [Admin] WooCommerce > Status > Tools]
note: translators: Label for discount type Store Credit
en: WooCommerce Smart Coupons &minus; "%s" meta
ru-RU: WooCommerce Smart Coupons - мета "%s"

[ctx: [Admin] WooCommerce > Status > Tools]
en: WooCommerce Smart Coupons &minus; Custom table
ru-RU: Умные купоны WooCommerce - пользовательская таблица

note: translators: %s: Preview link translators: %s: Label for store credit
en: [Preview]
ru-RU: [Предварительный просмотр]

en: About Smart Coupons
ru-RU: О компании Smart Coupons

en: Account endpoints > Coupons
ru-RU: Конечные точки аккаунта &gt; Купоны

en: Acknowledgement email
ru-RU: Электронное письмо с благодарностью

en: Act before the offer expires.
ru-RU: Действуйте, пока предложение не истекло.

en: Action
ru-RU: Действие

en: Actions
ru-RU: Действия

en: Active for x payments
ru-RU: Активны для х платежей

en: Add Coupon
ru-RU: Добавить купон

en: Add new coupon category
ru-RU: Добавьте новую категорию купонов

en: Add product details
ru-RU: Добавить информацию о продукте

en: Add products to cart
ru-RU: Добавить товары в корзину

en: Add taxonomy restriction
ru-RU: Добавить ограничение на таксономию

[ctx: Add to Cart button text]
en: Add to Cart
ru-RU: Добавить в корзину

en: Add to store
ru-RU: Добавить в магазин

en: added
ru-RU: добавлено

en: added & emailed
ru-RU: добавлено и отправлено по электронной почте

en: Added by coupon
ru-RU: Добавлено по купону

en: Additional text below the title.
ru-RU: Дополнительный текст под заголовком.

[ctx: Admin menu name]
en: Categories
ru-RU: Категории

[ctx: Admin notice message displayed after scheduling a coupon expiry reminder]
en: Expiry reminder scheduled for this coupon.
ru-RU: Для этого купона запланировано напоминание об истечении срока действия.

[ctx: admin setting description]
en: Specify the number of days before the coupon expiry date when the reminder email should be sent to the customer. Leave blank for a reminder on the same expiry day.
ru-RU: Укажите количество дней до истечения срока действия купона, когда покупателю должно быть отправлено письмо с напоминанием. Оставьте пустым, если напоминание будет отправлено в тот же день истечения срока действия.

[ctx: admin setting title]
en: Send reminder X days before expiry
ru-RU: Отправьте напоминание за X дней до истечения срока действия

en: Advanced restrictions - payment, shipping, location, user roles, product attributes
ru-RU: Дополнительные ограничения - оплата, доставка, местоположение, роли пользователей, атрибуты товара

note: translators: Link for the plugin 'Aelia Currency Switcher for WooCommerce'
en: Aelia Currency Switcher for WooCommerce
ru-RU: Aelia Currency Switcher для WooCommerce

en: After applying the coupon, do these also...
ru-RU: После применения купона сделайте также следующее...

en: after issuance - instead of a fixed expiry date, and at "Expiry time" if set. (Only used for auto-generated coupons)
ru-RU: после выпуска - вместо фиксированной даты истечения срока действия и в "Время истечения", если оно установлено. (Используется только для автогенерируемых купонов)

en: All coupon categories
ru-RU: Все категории купонов

en: all products
ru-RU: все продукты

en: All qualifying products
ru-RU: Все квалифицированные продукты

en: All set, Begin import?
ru-RU: Все готово, начинаем импорт?

en: Allow schedule sending of coupons?
ru-RU: Разрешить отправку купонов по расписанию?

note: translators: %s: Label for store credit, 1: : Label for store credit, 2: Label for store credit, 3: Label for store credit
en: Allow selling %s at discounted price
ru-RU: Разрешить продавать %s по сниженной цене

en: Allow sending of coupons to others
ru-RU: Разрешите отправлять купоны другим людям

en: Allow the buyer to send coupons to someone else.
ru-RU: Позволяйте покупателю отправлять купоны кому-то еще.

en: Allow users to choose when multiples are added on the above.
ru-RU: Позвольте пользователям выбирать, когда добавлять кратные числа.

en: Allowed emails
ru-RU: Разрешенные электронные письма

en: Allowed locations
ru-RU: Разрешенные места

en: Allowed user roles
ru-RU: Разрешенные роли пользователей

en: Already uploaded CSV to the server?
ru-RU: Уже загрузили CSV на сервер?

en: Amaranth red
ru-RU: Амарант красный

en: Amount
ru-RU: Сумма

en: An error has occurred. Please try again later.
ru-RU: Произошла ошибка. Пожалуйста, повторите попытку позже.

en: An error occurred:
ru-RU: Произошла ошибка:

en: and a lot more…
ru-RU: и многое другое...

en: and create your CSV based on that.
ru-RU: и создайте свой CSV на его основе.

note: translators: 1: Affiliate For WooCommerce 2: Smart Manager 3: Smart Offers
en: any amount
ru-RU: любая сумма

en: Apply
ru-RU: Применить

en: Apply before tax
ru-RU: Применить до уплаты налога

en: Apply discount on
ru-RU: Примените скидку на

en: Apply multiple coupons via URL
ru-RU: Применяйте несколько купонов через URL-адрес

en: Are you sure you want to remove the selected items? If you have previously reduced this item's stock, or this order was submitted by a customer, you will need to manually restore the item's stock.
ru-RU: Вы уверены, что хотите удалить выбранные товары? Если вы ранее уменьшили запас этого товара или этот заказ был отправлен клиентом, вам нужно будет вручную восстановить запас товара.

en: Are you sure you want to revoke access to this download?
ru-RU: Вы уверены, что хотите отозвать доступ к этой загрузке?

note: translators: 1. The bulk process
en: Are you sure you want to stop the coupon bulk %s process? Click OK to stop.
ru-RU: Вы уверены, что хотите остановить процесс coupon bulk %s? Нажмите OK, чтобы остановить процесс.

en: Are you sure you wish to delete this refund? This action cannot be undone.
ru-RU: Вы уверены, что хотите удалить этот возврат? Это действие нельзя отменить.

en: Are you sure you wish to delete this tax column? This action cannot be undone.
ru-RU: Вы уверены, что хотите удалить эту налоговую колонку? Это действие нельзя отменить.

en: Are you sure you wish to process store credit refund? This action cannot be undone.
ru-RU: Вы уверены, что хотите оформить возврат магазинных кредитов? Это действие нельзя отменить.

en: Are you sure you wish to process this refund? This action cannot be undone.
ru-RU: Вы уверены, что хотите оформить этот возврат? Это действие нельзя отменить.

en: Attach a gift of any value (free or paid product) to a particular coupon. Here, instead of a discount, a product is redeemed for the coupon code.
ru-RU: Прикрепите подарок любой ценности (бесплатный или платный продукт) к определенному купону. Здесь вместо скидки за код купона выкупается продукт.

en: Attention!
ru-RU: Внимание!

en: Auto apply coupons
ru-RU: Автоматическое применение купонов

en: Auto apply?
ru-RU: Применить авто?

en: Auto Generate Coupon
ru-RU: Автогенерируемый купон

en: Auto generate?
ru-RU: Автогенерация?

en: auto generated
ru-RU: автоматическая генерация

en: Auto generated coupon email
ru-RU: Автоматически генерируемое письмо с купоном

en: Automatic deletion
ru-RU: Автоматическое удаление

en: Automatic payment for subscription renewals
ru-RU: Автоматическая оплата продления подписки

note: translators: %s: plural name for store credit translators: %s: Label for store credit
en: Available Coupons & %s
ru-RU: Доступные купоны и %s

note: translators: %s: plural name for store credit
en: Available Coupons & Store Credits
ru-RU: Доступные купоны и кредиты магазина

en: Available Coupons (click on a coupon to use it)
ru-RU: Доступные купоны (нажмите на купон, чтобы использовать его)

en: Available coupons are not visible on Cart, Checkout & My Account page?
ru-RU: Доступные купоны не отображаются на страницах "Корзина", "Оформление заказа" и "Моя учетная запись"?

note: translators: %s: list of placeholders
en: Available placeholders: %s
ru-RU: Доступные вместилища: %s

en: Awesome, you successfully auto-generated a coupon! Are you having a great experience with
ru-RU: Потрясающе, вы успешно сгенерировали купон! У вас большой опыт работы с

en: Balloon
ru-RU: Воздушный шар

en: Basic
ru-RU: Основные

[ctx: Batch failed error message]
note: translators: 1: Action name 2: Error message
en: Failed batch action: %1$s. Error: %2$s
ru-RU: Не удалось выполнить пакетное действие: %1$s. Ошибка: %2$s

[ctx: Batch stopped error message]
en: Batch stopped due to health status in task.
ru-RU: Пакет остановлен из-за состояния здоровья в задании.

en: Before you can upload your import file, you will need to fix the following error:
ru-RU: Прежде чем загрузить файл импорта, необходимо исправить следующую ошибку:

en: Billing
ru-RU: Выставление счетов

en: billing address
ru-RU: расчётный адрес

en: Billing Locations
ru-RU: Места выставления счетов

en: Billing period for the subscription.
ru-RU: Расчетный период для подписки.

en: Black Friday
ru-RU: Черная пятница

[ctx: block description]
en: Displays available coupons.
ru-RU: Отображает доступные купоны.

[ctx: block description]
en: Displays Send coupon form.
ru-RU: Отображает форму отправки купона.

[ctx: Block editor]
en: Available Coupons (click on a coupon to use it)
ru-RU: Доступные купоны (нажмите на купон, чтобы использовать его)

[ctx: Block editor]
en: Deliver coupon
ru-RU: Доставить купон

[ctx: Block editor]
en: Enter recipient e-mail address
ru-RU: Введите адрес электронной почты получателя

[ctx: Block editor]
en: Gift to someone else
ru-RU: Подарок кому-то другому

[ctx: Block editor]
en: later
ru-RU: позже

[ctx: Block editor]
en: Message for receiver
ru-RU: Сообщение для получателя

[ctx: Block editor]
en: now
ru-RU: сейчас

[ctx: Block editor]
en: Receiver email address
ru-RU: Адрес электронной почты получателя

[ctx: Block editor]
en: Send coupons to...
ru-RU: Отправляйте купоны на...

[ctx: Block editor]
en: Send to different people
ru-RU: Отправить разным людям

[ctx: Block editor]
en: Send to me
ru-RU: Отправить мне

[ctx: Block editor]
en: Send to one person
ru-RU: Отправить одному человеку

[ctx: Block editor]
en: WooCommerce Smart Coupons
ru-RU: Умные купоны WooCommerce

[ctx: Block editor]
en: Write a message
ru-RU: Написать сообщение

[ctx: Block editor]
en: Your order contains coupons. What would you like to do?
ru-RU: Ваш заказ содержит купоны. Что бы вы хотели сделать?

[ctx: Block editor & frontend]
en: Available Coupons (click on a coupon to use it)
ru-RU: Доступные купоны (нажмите на купон, чтобы использовать его)

[ctx: Block editor & frontend]
en: coupon
ru-RU: купон

[ctx: Block editor & frontend]
en: Deliver coupon
ru-RU: Доставить купон

[ctx: Block editor & frontend]
en: Enter recipient e-mail address
ru-RU: Введите адрес электронной почты получателя

[ctx: Block editor & frontend]
en: Free Shipping coupon
ru-RU: Купон на бесплатную доставку

[ctx: Block editor & frontend]
en: Gift to someone else
ru-RU: Подарок кому-то другому

[ctx: Block editor & frontend]
en: later
ru-RU: позже

[ctx: Block editor & frontend]
en: now
ru-RU: сейчас

[ctx: Block editor & frontend]
en: of
ru-RU: из

[ctx: Block editor & frontend]
en: Send
ru-RU: Отправить

[ctx: Block editor & frontend]
en: Send Coupons to...
ru-RU: Отправляйте купоны на...

[ctx: Block editor & frontend]
en: Send to different people
ru-RU: Отправить разным людям

[ctx: Block editor & frontend]
en: Send to me
ru-RU: Отправить мне

[ctx: Block editor & frontend]
en: Send to one person
ru-RU: Отправить одному человеку

[ctx: Block editor & frontend]
en: Your order contains coupons. What would you like to do?
ru-RU: Ваш заказ содержит купоны. Что бы вы хотели сделать?

[ctx: block title]
en: Available coupons
ru-RU: Доступные купоны

[ctx: block title]
en: Send coupon form
ru-RU: Отправить форму купона

en: Bulk create unique coupons & email them
ru-RU: Массовое создание уникальных купонов и рассылка их по электронной почте

note: translators: 1. Message type 2. Functionality name "Bulk Generate" 3. Functionality name "Import-Export"
en: Bulk Generate
ru-RU: Массовое генерирование

en: Bulk generate coupons
ru-RU: Массовая генерация купонов

en: Bulk generation is disabled since uploads directory is not writable. Please ensure uploads directory is writable before starting bulk generate process.
ru-RU: Массовая генерация отключена, поскольку каталог uploads не доступен для записи. Убедитесь, что каталог uploads доступен для записи перед запуском процесса массовой генерации.

[ctx: button text]
en: View status
ru-RU: Просмотр статуса

[ctx: Button text for dismissing WooCommerce feature notice]
en: Skip
ru-RU: Скип

[ctx: Button text for retrying the update process]
en: Restart Update
ru-RU: Перезапуск обновления

[ctx: Button text for setting up the expiry reminder feature]
en: Set Up Now
ru-RU: Установить сейчас

[ctx: Button text for the combine coupon feature]
en: Create a Combo Coupon
ru-RU: Создать комбо-купон

note: translators: 1. The discount text
en: Buy as much as you want. Flat %s off everything.
ru-RU: Покупайте столько, сколько хотите. Плоские % на все.

en: Buyers can send purchased coupons to anyone – right while they're checking out.
ru-RU: Покупатели могут отправлять приобретенные купоны кому угодно - прямо во время оформления заказа.

en: Calculate coupon discounts sequentially
ru-RU: Последовательно рассчитывайте скидки по купонам

en: Calculate line taxes? This will calculate taxes based on the customers country. If no billing/shipping is set it will use the store base country.
ru-RU: Рассчитывать налоги на линии? Это позволит рассчитать налоги в зависимости от страны покупателя. Если не заданы параметры выставления счетов/отправки, будет использоваться базовая страна магазина.

en: Calculate totals based on order items, discounts, and shipping?
ru-RU: Подсчитывать итоговые суммы на основе элементов заказа, скидок и доставки?

en: Call it something else! Use these to quickly change text labels through your store. <a href="https://woocommerce.com/document/smart-coupons/how-to-translate-smart-coupons/" target="_blank">Use translations</a> for complete control.
ru-RU: Назовите это по-другому! Используйте их для быстрого изменения текстовых меток в вашем магазине. <a href="https://woocommerce.com/document/smart-coupons/how-to-translate-smart-coupons/" target="_blank">Используйте переводы</a> для полного контроля.

en: Can coupon code have any spaces in the name? / My Store Credit/Gift Certificate is not working (not generating new coupon code).
ru-RU: Может ли код купона содержать пробелы в названии? / My Store Credit/Gift Certificate не работает (не генерирует новый код купона).

en: Cancel
ru-RU: Отмена

en: Carolina Blue
ru-RU: Каролина Блю

en: Cart
ru-RU: Корзина

en: Cart Discount
ru-RU: Скидка на корзину

en: Categories
ru-RU: Категории

en: Category
ru-RU: Категория

en: Cheapest qualifying product in cart
ru-RU: Самый дешевый товар в корзине

en: Cheatin&#8217; huh?
ru-RU: Жульничество, да?

en: Check this box to include this message in order confirmation email.
ru-RU: Установите этот флажок, чтобы включить это сообщение в электронное письмо с подтверждением заказа.

en: Check this box to send above coupons on each renewal order.
ru-RU: Установите этот флажок, чтобы отправлять указанные выше купоны при каждом обновлении заказа.

note: translators: 1. The coupon code 2. The text 'payment method/s' 3. List of payment method names 4. Link to the checkout page
en: Checkout
ru-RU: Касса

en: Chocolate
ru-RU: Шоколад

en: Choose a color scheme for coupons.
ru-RU: Выберите цветовую схему для купонов.

en: Choose a CSV file
ru-RU: Выберите файл CSV

en: Choose a style for coupon on the website.
ru-RU: Выберите стиль для купона на сайте.

en: Choose a style for store notice on the website.
ru-RU: Выберите стиль для уведомления о магазине на сайте.

en: Choose order status which will trigger the auto-generation of coupon, if the order contains product which will generate the coupon.
ru-RU: Выберите статус заказа, который будет инициировать автогенерацию купона, если заказ содержит продукт, который будет генерировать купон.

en: Choose whether to validate the quantity, cart-wise or product-wise
ru-RU: Выберите, как проверять количество: по тележкам или по товарам

en: Choose which format of email to send.
ru-RU: Выберите, в каком формате будет отправлено письмо.

en: Chosen
ru-RU: Избранное

en: Christmas
ru-RU: Рождество

en: Clear Smart Coupons Cache
ru-RU: Очистить кэш Smart Coupons

en: Click here to download a sample
ru-RU: Нажмите здесь, чтобы загрузить образец

en: Click to copy
ru-RU: Нажмите, чтобы скопировать

en: Click to select coupon code.
ru-RU: Нажмите, чтобы выбрать код купона.

en: Click to toggle
ru-RU: Нажмите, чтобы переключить

en: Click to visit store. This coupon will be applied automatically.
ru-RU: Нажмите, чтобы посетить магазин. Этот купон будет применен автоматически.

en: Clipper
ru-RU: Клиппер

en: Code
ru-RU: Код

en: Colors
ru-RU: Цвета

en: Combine emails
ru-RU: Объединить электронные письма

en: Combined auto generated coupons email
ru-RU: Комбинированные автогенерируемые купоны по электронной почте

en: Configure any denomination Gift Cards
ru-RU: Настройка подарочных карт любого номинала

en: Configure discounted price Gift Cards
ru-RU: Настройка подарочных карт со скидкой

en: Configure fixed denomination Gift Cards
ru-RU: Настройка подарочных карт с фиксированным номиналом

en: Copied!
ru-RU: Скопировано!

en: Copy
ru-RU: Копировать

en: Copy billing information to shipping information? This will remove any currently entered shipping information.
ru-RU: Скопировать информацию о выставлении счета в информацию о доставке? Это удалит все введенные в данный момент данные о доставке.

en: Copy coupon code
ru-RU: Скопируйте код купона

en: Copy coupon shareable link and apply via URL
ru-RU: Скопируйте ссылку на купон и примените его через URL-адрес

en: Copy the following link and share it to apply this coupon via URL.
ru-RU: Скопируйте следующую ссылку и поделитесь ею, чтобы применить этот купон через URL.

en: Copy this coupon code
ru-RU: Скопируйте этот код купона

en: Could not grant access - the user may already have permission for this file or billing email is not set. Ensure the billing email is set, and the order has been saved.
ru-RU: Не удалось предоставить доступ - возможно, у пользователя уже есть права на этот файл или не задан адрес электронной почты для выставления счета. Убедитесь, что электронная почта для выставления счета установлена, а заказ сохранен.

en: Could not locate WooCommerce
ru-RU: Не удалось обнаружить WooCommerce

en: coupon
ru-RU: купон

en: Coupon | Coupons
ru-RU[0]: Купон

note: translators: The coupon code
en: Coupon %s is valid for a new user only, hence removed.
ru-RU: Купон %s действителен только для нового пользователя, поэтому удален.

en: Coupon Amount
ru-RU: Сумма купона

en: Coupon amount, email & message entered for gift card receiver
ru-RU: Сумма купона, электронная почта и сообщение, введенное для получателя подарочной карты

en: Coupon bulk generation
ru-RU: Массовая генерация купонов

en: Coupon categories
ru-RU: Категории купонов

en: Coupon Category
ru-RU: Категория купонов

en: Coupon Code
ru-RU: Код купона

en: Coupon code
ru-RU: Код купона

note: translators: 1. The coupon code 2. The text 'payment method/s' 3. List of payment method names 4. Link to the checkout page
en: Coupon code %1$s has been removed. It is valid only for %2$s: %3$s. You can change the payment method from the %4$s page.
ru-RU: Код купона %1$s был удален. Он действителен только для %2$s: %3$s. Вы можете изменить способ оплаты на странице %4$s.

note: translators: 1. The coupon code 2. The text 'payment method/s' 3. List of payment method names 4. Link to the checkout page
en: Coupon code %1$s is valid only for %2$s: %3$s. You can change payment method from the %4$s page.
ru-RU: Код купона %1$s действителен только для %2$s: %3$s. Вы можете изменить способ оплаты на странице %4$s.

en: Coupon code generated for you
ru-RU: Код купона сгенерирован для вас

en: Coupon code passed via URL
ru-RU: Код купона передается по URL

en: Coupon Code:
ru-RU: Код купона:

note: translators: %d: Post ID
en: Coupon creation failed, could not find original coupon: %d
ru-RU: Создание купона не удалось, не удалось найти оригинальный купон: %d

note: translators: %s: coupon id
en: Coupon creation failed, could not find original coupon: %s
ru-RU: Создание купона не удалось, не удалось найти оригинальный купон: %s

en: Coupon Data
ru-RU: Данные купона

note: translators: %s: field name
en: Coupon delivery date and time is a required field.
ru-RU: Дата и время доставки купона - обязательное поле.

[ctx: Coupon description]
en: This is a dummy Smart Coupons coupon for email previews.
ru-RU: Это фиктивный купон Smart Coupons для предварительного просмотра по электронной почте.

en: Coupon Description
ru-RU: Описание купона

en: Coupon emails
ru-RU: Электронные письма с купонами

en: Coupon expiry time
ru-RU: Срок действия купона

[ctx: Coupon field description]
en: Select coupons that can be used in conjunction with this coupon.
ru-RU: Выберите купоны, которые можно использовать вместе с этим купоном.

[ctx: Coupon field description]
en: Select coupons that cannot be used in conjunction with this coupon.
ru-RU: Выберите купоны, которые нельзя использовать вместе с этим купоном.

[ctx: Coupon field label]
en: Coupon(s) can be used with
ru-RU: Купон(ы) можно использовать с

[ctx: Coupon field label]
en: Coupon(s) can’t be used with
ru-RU: Купон(ы) не могут быть использованы с

[ctx: Coupon field placeholder]
en: Search for a coupons…
ru-RU: Поиск купонов…

en: Coupon For
ru-RU: Купон для

en: Coupon import
ru-RU: Импорт купонов

en: Coupon Import Error
ru-RU: Ошибка импорта купонов

en: Coupon is not valid for the
ru-RU: Купон не действует на

en: Coupon Is Visible Storewide
ru-RU: Купон можно увидеть во всем магазине

en: Coupon Message
ru-RU: Купонное сообщение

[ctx: coupon never expires]
en: Never expires
ru-RU: Срок годности не истек

en: Coupon passed in URL
ru-RU: Купон, переданный в URL

en: Coupon Received
ru-RU: Полученный купон

note: translators: The coupon code
en: Coupon removed. There is no credit remaining in %s.
ru-RU: Купон удален. В %s не осталось кредитов.

en: Coupon shareable link
ru-RU: Ссылка для обмена купонами

en: Coupon Title Prefix
ru-RU: Префикс названия купона

en: Coupon Title Suffix
ru-RU: Суффикс названия купона

en: Coupon usage limit has been reached.
ru-RU: Лимит использования купонов достигнут.

en: Coupon Validity
ru-RU: Срок действия купона

en: Coupon value same as product's price?
ru-RU: Стоимость купона равна цене товара?

en: Coupon will apply only if any of the selected payment methods are used during checkout.
ru-RU: Купон применяется только при использовании любого из выбранных способов оплаты во время оформления заказа.

en: Coupon will apply only if any of the selected shipping methods are used during checkout.
ru-RU: Купон применяется только при использовании любого из выбранных способов доставки во время оформления заказа.

en: Coupons
ru-RU: Купоны

en: coupons
ru-RU: купоны

en: Create and gift Store Credit / Gift Cards
ru-RU: Создавайте и дарите магазинные кредиты / подарочные карты

en: Crimson Breeze
ru-RU: Багровый бриз

en: Crimson Noir
ru-RU: Малиновый нуар

en: CSV file has been generated. You can download it from
ru-RU: Создан файл CSV. Вы можете загрузить его из

note: translators: Link for the plugin 'Aelia Currency Switcher for WooCommerce'
en: Currently, Smart Coupons is compatible with %s. But it is not compatible with any other multi-currency plugin or with WPML.
ru-RU: В настоящее время Smart Coupons совместим с %s. Но он не совместим с любым другим мультивалютным плагином или с WPML.

en: Custom colors
ru-RU: Нестандартные цвета

en: Custom Style
ru-RU: Индивидуальный стиль

en: Customer Email
ru-RU: Электронная почта клиента

en: Customers can apply store credit on a subscription during purchase of subscription. If the same store credit has sufficient balance, it'll keep applying it to renewals till the remainder in store credit is higher than renewal price. Customers will be able to apply store credit only during signup. They will not get an option to apply store credit in renewals. But if the store credit will not have sufficient balance to pay for the renewals, then the order will go into pending mode. Now when the customer will go to pay for this renewal order, they'll get an option to apply store credit again. To activate the subscription again, the customer will have to pay for the renewals. When the customer is paying for the renewals from their account, then in that process they can use the same store credit which didn't have the sufficient balance, again & pay for the remaining amount.
ru-RU: Клиенты могут использовать магазинный кредит на подписку во время ее покупки. Если на счету магазина достаточно средств, он будет применять их при продлении подписки до тех пор, пока остаток на счету магазина не превысит стоимость продления. Клиенты смогут применить магазинный кредит только во время регистрации. У них не будет возможности применять магазинный кредит при продлении. Но если на кредите магазина не будет достаточного баланса для оплаты продлений, то заказ перейдет в режим ожидания. Теперь, когда покупатель перейдет к оплате этого продленного заказа, он получит возможность снова применить магазинный кредит. Чтобы снова активировать подписку, покупателю нужно будет оплатить продление. Когда клиент оплачивает продление подписки со своего счета, он может использовать тот же кредит магазина, который не имел достаточного баланса, снова и оплатить оставшуюся сумму.

en: Customize color scheme for coupons.
ru-RU: Настройте цветовую схему для купонов.

en: Customize colors
ru-RU: Настроить цвета

en: Customize Coupons
ru-RU: Настроить купоны

en: Customize coupons
ru-RU: Настройте купоны

en: Cutout
ru-RU: Вырез

en: Days
ru-RU: Дни

en: Deal
ru-RU: Сделка

en: Deduct credit/gift before doing tax calculations
ru-RU: Вычитайте кредит/подарок перед расчетом налога

note: translators: 1: plugin name 2: page based text 3: Label for store credit 4: Hide notice text
en: Delete Gift / Credit, when credit is used up
ru-RU: Удалить подарок/кредит, когда кредит израсходован

note: translators: %s: Note for admin
en: Delete the %1$s when entire credit amount is used up %2$s
ru-RU: Удалите %1$s, когда вся сумма кредита будет израсходована %2$s

en: Deliver
ru-RU: Доставить

en: Deliver coupon
ru-RU: Доставить купон

en: Description
ru-RU: Описание

en: Description:
ru-RU: Описание:

en: Disable Email Restriction
ru-RU: Отключить ограничение электронной почты

en: Disable email restriction?
ru-RU: Отключить ограничение электронной почты?

note: translators: %s: Explanation of the setting
en: Disabling this, no coupons will be auto-applied - even if any coupon has "Auto apply?" enabled.
ru-RU: Если отключить эту функцию, ни один купон не будет автоматически применяться - даже если у любого купона включен параметр "Автоприменять?".

en: Discount
ru-RU: Скидка

en: Discount Coupons
ru-RU: Купоны на скидку

en: Discount Type
ru-RU: Тип скидки

en: Discount:
ru-RU: Скидка:

en: Discover how to set up and offer gift cards in your store
ru-RU: Узнайте, как настроить и предложить подарочные карты в вашем магазине

en: Display a message to user
ru-RU: Отображение сообщения для пользователя

note: translators: %s: Preview link
en: Display coupon description along with coupon code (on site as well as in emails) %s
ru-RU: Отображение описания купона вместе с кодом купона (на сайте и в письмах) %s

en: Display Coupons
ru-RU: Отображение купонов

en: Display coupons
ru-RU: Отображение купонов

en: Display prices during cart and checkout
ru-RU: Отображение цен в корзине и при оформлении заказа

en: Display prices in the shop
ru-RU: Отображение цен в магазине

en: Display tax totals
ru-RU: Отображение итоговых сумм налогов

en: Displaying coupons
ru-RU: Отображение купонов

en: DIY Tour
ru-RU: Экскурсия "Сделай сам

en: Do not restrict auto-generated coupons to buyer / receiver email, anyone with the coupon code can use it.
ru-RU: Не ограничивайте автогенерируемые купоны только электронной почтой покупателя/получателя, любой, у кого есть код купона, может им воспользоваться.

en: Do not want to tie store credit to be used by only one customer? / Can a customer send a gift certificate to themselves to pass on to someone else?
ru-RU: Не хотите привязывать магазинный кредит, чтобы его мог использовать только один покупатель? / Может ли покупатель отправить подарочный сертификат себе, чтобы передать его кому-то еще?

en: Does Smart Coupons allow printing of coupon as Gift Card?
ru-RU: Позволяет ли Smart Coupons распечатать купон в виде подарочной карты?

en: Don&#39;t Miss Out.
ru-RU: Не пропустите.

en: Download a sample.csv to confirm
ru-RU: Загрузите образец.csv для подтверждения

en: Duplicate
ru-RU: Дубликат

en: each with quantity
ru-RU: каждый с количеством

en: Edit coupon category
ru-RU: Редактировать категорию купонов

en: Edit the main coupon which is entered in "Coupons" field of the product edit page, then go to "Usage Restrictions" > "Disable Email Restriction" and disable this setting and save the coupon.
ru-RU: Отредактируйте основной купон, который введен в поле "Купоны" на странице редактирования продукта, затем перейдите в раздел "Ограничения использования" &gt; "Отключить ограничение по электронной почте", отключите эту настройку и сохраните купон.

en: Email address
ru-RU: Адрес электронной почты

en: Email auto generated coupon to recipients. One email per coupon.
ru-RU: Отправляйте получателям по электронной почте автоматически сгенерированные купоны. Одно письмо на один купон.

en: Email auto generated coupons to recipients
ru-RU: Отправляйте получателям по электронной почте автоматически сгенерированные купоны

en: Email coupon
ru-RU: Купон по электронной почте

en: Email coupon to recipients
ru-RU: Отправьте купон получателям по электронной почте

[ctx: email description]
en: Send a reminder email for coupons approaching expiry.
ru-RU: Отправляйте напоминания по электронной почте для купонов, срок действия которых истекает.

en: Email heading
ru-RU: Заголовок сообщения электронной почты

[ctx: email heading]
en: Reminder: Your Coupon Are Expiring Soon
ru-RU: Напоминание: Срок действия ваших купонов истекает

en: Email set in session successfully.
ru-RU: Электронная почта успешно установлена в сеансе.

[ctx: email subject]
en: {site_title}: Your Coupon Are About to Expire!
ru-RU: {site_title}: Срок действия вашего купона истекает!

[ctx: email title]
en: Smart Coupons - Coupon Expiry Reminder
ru-RU: Умные купоны - напоминание об истечении срока действия купона

en: Email to
ru-RU: Отправить по электронной почте

en: Email to recipients
ru-RU: Отправить электронное письмо получателям

en: Email type
ru-RU: Тип электронной почты

en: Emerald Blaze
ru-RU: Изумрудное сияние

en: Emerald Contrast
ru-RU: Изумрудный контраст

en: Enable
ru-RU: Включить

en: Enable feature to allow printing of coupons
ru-RU: Включите функцию, позволяющую печатать купоны

en: Enable store notice for the coupon
ru-RU: Включите уведомление магазина о купоне

en: Enable taxes
ru-RU: Включить налоги

en: Enable the use of coupon codes
ru-RU: Разрешить использование кодов купонов

en: Enable this email notification
ru-RU: Включите это уведомление по электронной почте

en: Enable this to allow buyers to select date & time for delivering the coupon.
ru-RU: Включите эту опцию, чтобы покупатели могли выбрать дату и время доставки купона.

en: Enable this to send coupon to recipient's email addresses, provided in imported file.
ru-RU: Включите эту опцию, чтобы отправить купон на адреса электронной почты получателей, указанные в импортированном файле.

en: Enable/Disable
ru-RU: Включение/выключение

en: Ending Soon!
ru-RU: Скоро заканчивается!

en: Endpoint for the My Account &rarr; Coupons page
ru-RU: Конечная точка для страницы Мой аккаунт &rarr; Купоны

[ctx: enhanced select]
en: %qty% results are available, use up and down arrow keys to navigate.
ru-RU: Доступно %qty% результатов, используйте клавиши со стрелками вверх и вниз для навигации.

[ctx: enhanced select]
en: Loading failed
ru-RU: Загрузка не удалась

[ctx: enhanced select]
en: Loading more results&hellip;
ru-RU: Загрузка других результатов...

[ctx: enhanced select]
en: No matches found
ru-RU: Совпадений не найдено

[ctx: enhanced select]
en: One result is available, press enter to select it.
ru-RU: Доступен один результат, нажмите Enter, чтобы выбрать его.

[ctx: enhanced select]
en: Please delete %qty% characters
ru-RU: Пожалуйста, удалите %qty% символов

[ctx: enhanced select]
en: Please delete 1 character
ru-RU: Пожалуйста, удалите 1 символ

[ctx: enhanced select]
en: Please enter %qty% or more characters
ru-RU: Пожалуйста, введите %qty% или больше символов

[ctx: enhanced select]
en: Please enter 1 or more characters
ru-RU: Пожалуйста, введите 1 или более символов

[ctx: enhanced select]
en: Searching&hellip;
ru-RU: Поиск...

[ctx: enhanced select]
en: You can only select %qty% items
ru-RU: Вы можете выбрать только %qty% элементов

[ctx: enhanced select]
en: You can only select 1 item
ru-RU: Вы можете выбрать только 1 элемент

en: Enter a name for the new attribute term:
ru-RU: Введите имя нового термина атрибута:

en: Enter a numeric value.
ru-RU: Введите числовое значение.

en: Enter location on the server
ru-RU: Укажите местоположение на сервере

en: Enter more than one character to search.
ru-RU: Введите более одного символа для поиска.

en: Enter recipient e-mail address
ru-RU: Введите адрес электронной почты получателя

en: Enter some text, or some attributes by pipe (|) separating values.
ru-RU: Введите текст или некоторые атрибуты, разделив значения трубкой (|).

note: translators: 1: Path to setting 2: Setting to set email address 3: Setting for number of coupons to generate
en: Enter the email addresses of the recipients separated by comma under %1$1s. Make sure to match the count of email addresses in %2$2s to %3$3s
ru-RU: Введите адреса электронной почты получателей через запятую в поле %1$1s. Убедитесь, что количество адресов электронной почты совпадает с %2$2s и %3$3s.

note: translators: 1. Error title 2. The bulk process
en: Error
ru-RU: Ошибка

en: Error loading content.
ru-RU: Ошибка загрузки контента.

[ctx: Error message]
en: Gift sending date & time input is empty or invalid.
ru-RU: Ввод даты и времени отправки подарка пуст или недействителен.

[ctx: Error message]
en: Gift sending date & time is invalid.
ru-RU: Дата и время отправки подарка недействительны.

[ctx: Error message]
en: Invalid order ID.
ru-RU: Неверный идентификатор заказа.

[ctx: Error message]
en: No applicable coupons found.
ru-RU: Применимые купоны не найдены.

[ctx: Error message]
en: Order not found.
ru-RU: Заказ не найден.

[ctx: Error message for failed net total update]
note: translators: 1: Order ID
en: Failed to update net total for Order ID: %s
ru-RU: Не удалось обновить итоговую сумму для ID заказа: %s

[ctx: Error message for fixing order stats negative net value]
note: translators: 1: Current task name
en: No order id's passed
ru-RU: Идентификатор заказа не передан

[ctx: Error message for invalid coupon discount type]
en: Invalid coupon discount type
ru-RU: Неверный тип скидки по купону

[ctx: Error message for invalid nonce]
en: Invalid nonce
ru-RU: Неверный одноразовый номер

[ctx: Error message for invalid refund, discount, or coupon ID]
en: Invalid refund or discount amounts, or coupon ID is missing
ru-RU: Неверные суммы возврата или скидки, или отсутствует идентификатор купона

[ctx: Error message for invalid saved card]
en: Invalid saved card selected.
ru-RU: Выбрана недействительная сохраненная карта.

[ctx: Error message for missing coupons]
note: translators: 1: Order ID
en: No coupons found in the order. Order ID: %s
ru-RU: В заказе не найдено ни одного купона. Идентификатор заказа: %s

[ctx: Error message for missing order]
note: translators: 1: Order ID
en: Order not found. Order ID: %s
ru-RU: Заказ не найден. Идентификатор заказа: %s

[ctx: Error message for nonce verification failure]
en: Nonce verification failed.
ru-RU: Не удалось выполнить проверку несовместимости.

[ctx: Error message for orders without Smart Coupon]
note: translators: 1: Order ID
en: Smart Coupon not used. Order ID: %s
ru-RU: Смарт-купон не использован. Идентификатор заказа: %s

[ctx: Error message for unauthorized access]
en: Unauthorized
ru-RU: Несанкционированный

[ctx: Error message when a product does not match coupon restrictions]
en: Selected product is not valid for this coupon.
ru-RU: На выбранный товар этот купон не действует.

[ctx: Error message when cart or session is missing]
en: Cart or session not available.
ru-RU: Корзина или сессия недоступны.

[ctx: Error message when coupon actions are missing]
en: Coupon action not found.
ru-RU: Действие купона не найдено.

[ctx: Error message when coupon cannot be combined]
en: This coupon cannot be used together with one of the other coupons already applied.
ru-RU: Этот купон нельзя использовать вместе с одним из других уже примененных купонов.

[ctx: Error message when coupon cannot be found]
en: Coupon not found
ru-RU: Купон не найден

[ctx: Error message when line item data is invalid]
en: Line item data is missing or invalid
ru-RU: Данные по строке отсутствуют или недействительны

[ctx: Error message when order cannot be found]
en: Order not found
ru-RU: Заказ не найден

[ctx: Error message when order ID is missing or invalid]
en: Order ID is missing or invalid
ru-RU: Идентификатор заказа отсутствует или недействителен

[ctx: Error message when payment method is missing in request]
en: Payment method not provided.
ru-RU: Способ оплаты не указан.

[ctx: Error message when product addition fails]
en: Failed to add product to cart.
ru-RU: Не удалось добавить товар в корзину.

[ctx: Error message when product is already in cart]
note: translators: %s: Product title
en: "%s" is already in your cart.
ru-RU: "%s" уже находится в вашей корзине.

[ctx: Error message when product or coupon is missing]
en: Invalid product or coupon.
ru-RU: Недействительный продукт или купон.

[ctx: Error message when security token is invalid]
en: Invalid security token
ru-RU: Неверный маркер безопасности

[ctx: Error message when the product does not exist]
en: Product not found.
ru-RU: Продукт не найден.

[ctx: Error message when the provided coupon is invalid]
en: Coupon not found.
ru-RU: Купон не найден.

[ctx: Error Please select a product.]
en: Please select a product.
ru-RU: Пожалуйста, выберите продукт.

[ctx: Error processing request]
en: Error processing request.
ru-RU: Ошибка при обработке запроса.

en: Error updating checkout:
ru-RU: Ошибка при обновлении кассы:

note: translators: %s: singular name for store credit
en: Error: %s Receiver&#146;s E-mail address is invalid.
ru-RU: Ошибка: %s Адрес электронной почты получателя недействителен.

en: Error: Gift Card Receiver&#146;s E-mail address is invalid.
ru-RU: Ошибка: Адрес электронной почты получателя подарочной карты недействителен.

en: Every 5 Seconds
ru-RU: Каждые 5 секунд

[ctx: example number of days]
note: Translators: %s is an example number of days.
en: e.g., %s
ru-RU: например, %s

en: Exclude
ru-RU: Исключить

en: Exclude Attributes
ru-RU: Исключить атрибуты

en: Exclude Product categories
ru-RU: Исключить категории продуктов

en: Exclude product IDs
ru-RU: Исключить идентификаторы продуктов

en: Exclude Sale Items
ru-RU: Исключить товары из распродажи

en: Exclude User Role
ru-RU: Исключить роль пользователя

en: Exclude user roles
ru-RU: Исключить роли пользователей

en: Excluded emails
ru-RU: Исключенные сообщения электронной почты

note: translators: Discount amount applied on tax
en: excludes -%s on tax
ru-RU: исключает -%s на налог

en: Expire
ru-RU: Просрочить

en: Expires on:
ru-RU: Срок действия истекает:

en: Expiry Date
ru-RU: Дата истечения срока действия

en: Expiry date
ru-RU: Срок годности

[ctx: expiry email print coupon]
en: Print coupon
ru-RU: Распечатать купон

[ctx: Expiry reminder background processing complete info message]
note: translators: %s: Plugin name
en: %s Expiry Reminder background processing complete. This message will automatically disappear but after few seconds upon refresh.
ru-RU: Завершена фоновая обработка %s Напоминания об истечении срока действия. Это сообщение автоматически исчезнет через несколько секунд после обновления.

note: translators: 1: The expiry date
en: Expiry: %s
ru-RU: Срок действия: %s

en: Export
ru-RU: Экспорт

en: Export to CSV
ru-RU: Экспорт в CSV

en: Failed to create export file.
ru-RU: Не удалось создать файл экспорта.

note: translators: 1. Receiver email 2. Coupon code 3. Order id
en: Failed to schedule email to "%1$s" for coupon "%2$s" received from order #%3$s.
ru-RU: Не удалось запланировать электронное письмо для "%1$s" для купона "%2$s", полученного от заказа #%3$s.

note: translators: 1. Receiver email 2. Coupon code
en: Failed to schedule email to "%1$s" for coupon "%2$s".
ru-RU: Не удалось запланировать отправку письма на номер "%1$s" для купона "%2$s".

en: Failed to update coupon receiver details in session.
ru-RU: Не удалось обновить данные получателя купона в сессии.

en: Failed to update store credit refund details.
ru-RU: Не удалось обновить данные о возврате магазинных кредитов.

en: FAQ / Common Problems
ru-RU: Часто задаваемые вопросы / Общие проблемы

en: FAQ's
ru-RU: Вопросы и ответы

en: features.
ru-RU: особенности.

en: Festive
ru-RU: Праздничный

en: Fetch error:
ru-RU: Ошибка выборки:

en: File format seems OK
ru-RU: Формат файла кажется нормальным

note: translators: File path
en: File not found %s
ru-RU: Файл не найден %s

en: File not found. Make sure the file has required permission to read and/or the file is accessible:
ru-RU: Файл не найден. Убедитесь, что файл имеет необходимое разрешение на чтение и/или файл доступен:

en: File uploaded OK
ru-RU: Файл загружен OK

en: Filter by category
ru-RU: Фильтр по категориям

note: translators: Email address of users
en: Find coupons restricted to %s
ru-RU: Найти купоны, ограниченные %s

en: Flat
ru-RU: Плоский

note: translators: 1. The discount text
en: Flat %s discount on everything today.
ru-RU: Скидка %s на все сегодня.

en: for all products
ru-RU: для всех продуктов

en: for entire purchase
ru-RU: на всю покупку

note: translators: Documentation link for 'How to Apply Single or Multiple Coupons on Click of a Link'
en: For more details you can refer to this article: %s
ru-RU: Для получения более подробной информации вы можете обратиться к этой статье: %s

en: For new customers?
ru-RU: Для новых клиентов?

en: For new user only?
ru-RU: Только для новых пользователей?

en: for some products
ru-RU: для некоторых продуктов

en: Free Shipping
ru-RU: Бесплатная доставка

en: Free shipping
ru-RU: Бесплатная доставка

en: Free Shipping coupon
ru-RU: Купон на бесплатную доставку

en: from
ru-RU: с сайта

en: From version 4.11.0, you can add/link coupons to product variations as well. This feature is not available in a version lower than 4.11.0.
ru-RU: Начиная с версии 4.11.0, вы можете добавлять/связывать купоны с вариантами товаров. Эта функция недоступна в версии ниже 4.11.0.

[ctx: Frontend]
en: Deliver coupon
ru-RU: Доставить купон

[ctx: Frontend]
en: Enter recipient e-mail address
ru-RU: Введите адрес электронной почты получателя

[ctx: Frontend]
en: Gift to someone else
ru-RU: Подарок кому-то другому

[ctx: Frontend]
en: Message for receiver
ru-RU: Сообщение для получателя

[ctx: Frontend]
en: Receiver email address
ru-RU: Адрес электронной почты получателя

[ctx: Frontend]
en: Send coupons to...
ru-RU: Отправляйте купоны на...

[ctx: Frontend]
en: Send to different people
ru-RU: Отправить разным людям

[ctx: Frontend]
en: Send to me
ru-RU: Отправить мне

[ctx: Frontend]
en: Send to one person
ru-RU: Отправить одному человеку

[ctx: Frontend]
en: Write a message
ru-RU: Написать сообщение

[ctx: Frontend]
en: Your order contains coupons. What would you like to do?
ru-RU: Ваш заказ содержит купоны. Что бы вы хотели сделать?

en: General
ru-RU: Общие сведения

en: generate
ru-RU: создать

en: Generate coupon code
ru-RU: Сгенерировать код купона

en: Generate coupons and
ru-RU: Создавайте купоны и

en: generated
ru-RU: созданный

note: translators: %s: Label for store credit
en: Generated %s amount
ru-RU: Сгенерированная сумма %s

en: generated & sent
ru-RU: созданные и отправленные

en: Generated Coupon Data
ru-RU: Сгенерированные данные о купонах

en: Generated coupons
ru-RU: Сгенерированные купоны

[ctx: Generated coupons metabox - Order edit admin page]
note: translators: 1. Link to jump to 'Order actions' metabox 2. Text 'Order actions' 3. Text 'arrow'
en: arrow
ru-RU: стрела

[ctx: Generated coupons metabox - Order edit admin page]
note: translators: 1. Link to jump to 'Order actions' metabox 2. Text 'Order actions' 3. Text 'arrow'
en: Coupons are not generated for this order. You can regenerate it from %1$s. Select an appropriate action from the %2$s dropdown menu and hit the %3$s button next to it.
ru-RU: Купоны не были сгенерированы для этого заказа. Вы можете сгенерировать его с %1$s. Выберите подходящее действие из выпадающего меню %2$s и нажмите кнопку %3$s рядом с ним.

[ctx: Generated coupons metabox - Order edit admin page]
note: translators: 1. Link to jump to 'Order actions' metabox 2. Text 'Order actions' 3. Text 'arrow'
en: Order actions
ru-RU: Приказные действия

[ctx: Generated coupons metabox - Order edit admin page]
note: translators: 1. Label for Order action for regenerating coupons
en: Select %s to only regenerate coupons. No email will be sent for this.
ru-RU: Выберите %s, чтобы регенерировать только купоны. При этом электронное письмо не будет отправлено.

[ctx: Generated coupons metabox - Order edit admin page]
note: translators: 1. Label for Order action for regenerating & resending coupons
en: Select %s to regenerate as well as resend coupons to the recipients via email.
ru-RU: Выберите %s для регенерации и повторной отправки купонов получателям по электронной почте.

en: Get shareable link
ru-RU: Получить ссылку для совместного использования

en: get this & several other products at a huge discount
ru-RU: Получите это и другие продукты с огромной скидкой

en: Getting 'Page Not Found Error' when accessing Coupons tab from My Account Page?
ru-RU: Получение ошибки "Страница не найдена" при переходе на вкладку "Купоны" со страницы "Моя учетная запись"?

en: Gift a product via coupon
ru-RU: Подарите товар с помощью купона

en: Gift box
ru-RU: Подарочная коробка

en: Gift Card
ru-RU: Подарочная карта

en: Gift card
ru-RU: Подарочная карта

en: Gift Card discount is inclusive of tax
ru-RU: Скидка по подарочной карте указана с учетом налога

en: Gift cards
ru-RU: Подарочные карты

[ctx: Gift selection notice]
note: translators: %1$s is the formatted coupon code, %2$s is the coupon code used as modal ID.
en: Choose your gift now with coupon %1$s! %2$s
ru-RU: Выберите свой подарок прямо сейчас с купоном %1$s! %2$s

[ctx: Gift selection notice link]
en: Click here to select your eligible product.
ru-RU: Нажмите здесь, чтобы выбрать подходящий продукт.

en: Gift to someone else
ru-RU: Подарок кому-то другому

en: Give alternate singular name to Store Credit / Gift Certificate. This label will only rename Store Credit / Gift Certificate used in the Smart Coupons plugin. <a href="https://woocommerce.com/document/smart-coupons/how-to-rename-store-credit/" target="_blank"><small> [Read More] </small></a>
ru-RU: Дайте альтернативное единственное имя Store Credit / Gift Certificate. Этот ярлык переименует только Store Credit / Gift Certificate, используемые в плагине Smart Coupons. <a href="https://woocommerce.com/document/smart-coupons/how-to-rename-store-credit/" target="_blank"><small> [Читать далее] </small></a>

en: Give away a discount or credit on signing up a subscription, give away recurring discount or credits, apply credit during sign up, automatic payment for renewals from credit (Note: When using PayPal Standard Gateway, store credit can be applied only during sign up. Automatic payment for renewals by credit will not work for PayPal Standard Gateway).
ru-RU: Предоставление скидки или кредита при оформлении подписки, предоставление периодической скидки или кредита, применение кредита при оформлении подписки, автоматическая оплата продлений за счет кредита (Примечание: При использовании PayPal Standard Gateway магазинный кредит может быть применен только при оформлении подписки. Автоматическая оплата продлений с помощью кредита не работает для PayPal Standard Gateway).

en: Give bigger discounts without hurting your profits. Offer a percentage off coupon upto a particular value. Example -  Flat 50% off upto $100.
ru-RU: Предоставляйте большие скидки без ущерба для прибыли. Предложите купон с процентной скидкой до определенного значения. Пример - скидка 50% до $100.

en: Give discounts to customers for next purchase
ru-RU: Предоставляйте клиентам скидки на следующую покупку

en: Give plural name for the above singular name.
ru-RU: Дайте множественное имя для приведенного выше единственного имени.

en: Glad to have you onboard. We hope WooCommerce Smart Coupons adds to your desired success 🏆
ru-RU: Рады видеть вас на борту. Мы надеемся, что WooCommerce Smart Coupons добавит вам желаемого успеха 🏆

note: translators: HTML entity for Right-arrow
en: Go to Coupons dashboard %s
ru-RU: Перейти к панели купонов %s

en: Go to WordPress -> Settings -> Permalinks and click on Save Settings once.
ru-RU: Перейдите в WordPress -&gt; Настройки -&gt; Permalinks и нажмите на кнопку Сохранить настройки один раз.

en: Gold
ru-RU: Золото

en: Great News!
ru-RU: Отличные новости!

note: translators: %s: link to submit idea for Smart Coupons on WooCommerce idea board
en: Have a feature request? Submit it %s.
ru-RU: У вас есть просьба о функциях? Отправьте его %s.

note: translators: %s: link to submit idea for Smart Coupons on WooCommerce idea board translators: 1. File name 2. File download link
en: here
ru-RU: здесь

en: HH:MM
ru-RU: ЧЧ:ММ

en: Hi there! Upload a CSV file with coupons details to import them into your shop.
ru-RU: Привет! Загрузите CSV-файл с информацией о купонах, чтобы импортировать их в ваш магазин.

note: translators: 1: plugin name 2: page based text 3: Label for store credit 4: Hide notice text
en: Hide this notice
ru-RU: Скрыть это уведомление

en: Highest priced qualifying product in cart
ru-RU: Товар в корзине по самой высокой цене

en: How can I resend gift card coupon bought by customers?
ru-RU: Как повторно отправить купон подарочной карты, купленный покупателем?

en: How does automatic payment by store credit work with Subscriptions?
ru-RU: Как автоматическая оплата в кредит магазина работает с подписками?

en: How many coupons (at max) should be shown on cart, checkout & my account page? If set to 0 (zero) then coupons will not be displayed at all on the website.
ru-RU: Сколько купонов (максимум) должно быть показано на странице корзины, оформления заказа и моего аккаунта? Если установить значение 0 (ноль), то купоны вообще не будут отображаться на сайте.

note: translators: Documentation link for 'How to Apply Single or Multiple Coupons on Click of a Link'
en: How to Apply Single or Multiple Coupons on Click of a Link
ru-RU: Как применить один или несколько купонов при нажатии на ссылку

en: How to change texts of the emails sent from Smart Coupons?
ru-RU: Как изменить тексты писем, отправляемых с помощью Smart Coupons?

en: How to Configure BOGO
ru-RU: Как настроить BOGO

en: How to override email template
ru-RU: Как переопределить шаблон электронной почты

note: translators: Documentation link for 'How to Print Coupons'
en: How to Print Coupons
ru-RU: Как печатать купоны

en: How to translate texts from Smart Coupons?
ru-RU: Как переводить тексты из Smart Coupons?

en: How to use Smart Coupons the best way
ru-RU: Как использовать умные купоны наилучшим образом

en: Hurry. Going fast! On the entire range of products.
ru-RU: Торопитесь. Уходим быстро! На весь ассортимент продукции.

en: I'm using WPML & WPML provides support for multi-currency, but Smart Coupons only changes currency symbol & the price value remains same. Can Smart Coupons change the currency symbol and the price value associated with it?
ru-RU: Я использую WPML, и WPML обеспечивает поддержку мультивалютности, но Smart Coupons меняет только символ валюты, а значение цены остается прежним. Может ли Smart Coupons изменить символ валюты и связанное с ним значение цены?

en: If enabled, existing coupons that match by coupon code will be updated. Coupons that do not exist will be skipped.
ru-RU: Если эта функция включена, существующие купоны, совпадающие по коду купона, будут обновлены. Несуществующие купоны будут пропущены.

en: If you are a visitor: We access your billing email address entered during purchase
ru-RU: Если вы посетитель: Мы получаем доступ к вашему адресу электронной почты, указанному во время покупки

note: translators: WooCommerce My Account support link
en: If you are facing any issues, please %s from your WooCommerce account.
ru-RU: Если у вас возникли какие-либо проблемы, пожалуйста, %s из вашего аккаунта WooCommerce.

en: If you are logged in: We access your billing email address saved in your account & billing email address entered during purchase
ru-RU: Если вы вошли в систему: Мы получаем доступ к вашему адресу электронной почты для выставления счетов, сохраненному в вашем аккаунте, и адресу электронной почты для выставления счетов, введенному во время покупки.

note: translators: 1. File name 2. File download link
en: If you want to import coupon through file, the file should be like
ru-RU: Если вы хотите импортировать купон через файл, файл должен иметь вид

en: If you want to restrict the coupon to certain locations, enter allowed locations here. Country and state names will be auto-completed. Enter city names by typing them fully. Partial names are fine too.
ru-RU: Если вы хотите ограничить действие купона определенными регионами, введите здесь разрешенные регионы. Названия стран и штатов будут автоматически заполнены. Введите названия городов, набрав их полностью. Частичные названия тоже подойдут.

note: translators: WooCommerce Subscriptions product link
en: If your store is using %s and your customer has purchased a subscription using a Store Credit. If that store credit has balance left in it, store will automatically use it for renewing that subscription.
ru-RU: Если в вашем магазине используется %s и клиент приобрел подписку с помощью магазинного кредита. Если у этого магазинного кредита остался баланс, магазин автоматически использует его для продления подписки.

en: Import
ru-RU: Импорт

en: import
ru-RU: импорт

en: Import <strong>coupons</strong> to your store via a csv file.
ru-RU: Импортируйте <strong>купоны</strong> в свой магазин через файл csv.

en: Import and export unique coupons in bulk via CSV. Share coupon codes to deal sites or email them to your customers.
ru-RU: Импортируйте и экспортируйте уникальные купоны в массовом порядке через CSV. Делитесь кодами купонов на сайтах сделок или отправляйте их по электронной почте своим клиентам.

en: Import complete - imported
ru-RU: Импорт завершен - импортировано

en: Import Coupons
ru-RU: Импортные купоны

note: translators: 1. Message type 2. Functionality name "Bulk Generate" 3. Functionality name "Import-Export"
en: Import-Export
ru-RU: Импорт-экспорт

note: translators: 1. Message type 2. Functionality name "Bulk Generate" 3. Functionality name "Import-Export" translators: 1. Important 2. Upload path translators: 1. Coupon type
en: Important
ru-RU: Важно

note: translators: 1: plugin name 2: page based text 3: Label for store credit 4: Hide notice text
en: Important setting
ru-RU: Важная настройка

en: imported
ru-RU: импорт

en: in the background. You will be notified when it is completed.
ru-RU: в фоновом режиме. Вы получите уведомление о его завершении.

en: Include
ru-RU: Включите

note: translators: %s: Preview link
en: Include coupon details on product's page, for products that issue coupons %s
ru-RU: Включите детали купона на странице продукта, для продуктов, которые выдают купоны %s

note: translators: %s: Preview link
en: Include coupons received from other people on My Account > Coupons page %s
ru-RU: Включите купоны, полученные от других людей, на странице Мой аккаунт &gt; Купоны %s

en: Include in email?
ru-RU: Включить в электронное письмо?

note: translators: %s: Label for store credit
en: Include tax in the amount of the generated %s
ru-RU: Включить налог в сумму сгенерированного %s

en: Include tax in the amount of the generated gift card
ru-RU: Включите налог в сумму полученной подарочной карты

note: translators: Discount amount applied on tax
en: includes -%s on tax
ru-RU: включает -%s в налог

note: translators: 1. Coupon code 2. Expiry date
en: Incorrect format for expiry date of coupon "%1$s". Entered date is %2$s. Expected date format: YYYY-MM-DD
ru-RU: Неверный формат даты истечения срока действия купона "%1$s". Введенная дата равна %2$s. Ожидаемый формат даты: ГГГГ-ММ-ДД

en: Individual USe
ru-RU: Индивидуальное использование

en: Insane deal
ru-RU: Безумная сделка

en: Insert Shortcode
ru-RU: Вставить шорткод

note: translators: 1: Label for store credit
en: Invalid %s refund amount
ru-RU: Неверная сумма возврата %s

en: Invalid / Used Coupons
ru-RU: Недействительные / использованные купоны

en: Invalid amount.
ru-RU: Неверная сумма.

en: Invalid CSV file. Make sure your CSV file contains all columns, header row, and data in correct format.
ru-RU: Неверный файл CSV. Убедитесь, что ваш CSV-файл содержит все столбцы, строку заголовка и данные в правильном формате.

en: Invalid email address.
ru-RU: Неверный адрес электронной почты.

en: Invalid email format.
ru-RU: Неверный формат электронной почты.

note: translators: 1. Product/s 2. Product names 3. is/are 4. Coupons code
en: is | are
ru-RU[0]: это

en: is active but it will only work with WooCommerce 3.0.0+.
ru-RU: активен, но он будет работать только с WooCommerce 3.0.0+.

en: Is Email Coupon Message
ru-RU: Является ли электронное письмо купоном

en: Is it possible to have a coupon for each variation of the variable product?
ru-RU: Можно ли иметь купон для каждой вариации переменного продукта?

en: Is it possible to partially pay for a subscription with store credit and the remainder by another method?
ru-RU: Можно ли частично оплатить подписку с помощью кредита магазина, а оставшуюся часть - другим способом?

en: Is Pick Price of Product
ru-RU: Выбираем цену продукта

en: Is Smart Coupons compatible with WooCommerce Subscriptions?
ru-RU: Совместимы ли Smart Coupons с WooCommerce Subscriptions?

en: Is Smart Coupons WPML compatible?
ru-RU: Совместим ли Smart Coupons с WPML?

en: Is there any reference file for creating an import file for coupons?
ru-RU: Есть ли какой-нибудь справочный файл для создания файла импорта для купонов?

en: It seems PHP extension "fileinfo" is either not installed, not configured or it's not accessible.
ru-RU: Похоже, что расширение PHP "fileinfo" либо не установлено, либо не настроено, либо недоступно.

en: it to use
ru-RU: использовать

en: Keppel
ru-RU: Кеппел

en: Know Smart Coupons
ru-RU: Знайте умные купоны

en: Labels
ru-RU: Ярлыки

en: Later
ru-RU: Позже

en: later
ru-RU: позже

en: latest version of Smart Coupons
ru-RU: Последняя версия Smart Coupons

en: Learn how to configure the sale of store credit in any amount
ru-RU: Узнайте, как настроить продажу магазинных кредитов на любую сумму

en: Learn how to create a Buy One, Get One (BOGO) offer to boost sales and attract customers
ru-RU: Узнайте, как создать предложение "Купи одно, получи одно" (BOGO), чтобы увеличить продажи и привлечь клиентов

en: Learn how to offer Gift Card worth $100 for just $90
ru-RU: Узнайте, как предложить подарочную карту стоимостью 100 долларов всего за 90 долларов

en: leaving a review
ru-RU: оставление отзыва

en: Less details
ru-RU: Меньше деталей

note: translators: 1: Affiliate For WooCommerce 2: Smart Manager 3: Smart Offers
en: Let customers purchase gift cards from you or you issue store credit that your users can redeem on the current or next purchase. See how: %1$s or %2$s
ru-RU: Пусть клиенты покупают у вас подарочные карты или вы выдаете магазинный кредит, который ваши пользователи могут использовать при текущей или следующей покупке. Узнайте, как: %1$s или %2$s

note: translators: %s: link to review WooCommerce Smart Coupons
en: Liked WooCommerce Smart Coupons? Leave us a %s. A huge thank you from WooCommerce & StoreApps in advance!
ru-RU: Понравилось приложение WooCommerce Smart Coupons? Оставьте нам %s. Заранее огромное спасибо от WooCommerce и StoreApps!

en: Limit Usage to X Items
ru-RU: Ограничить использование до X предметов

en: Limited Time Offer!
ru-RU: Предложение ограничено по времени!

[ctx: Link text for contacting support]
en: contact our support team
ru-RU: свяжитесь с нашей службой поддержки

[ctx: Link text to view scheduled actions in admin]
en: View scheduled action
ru-RU: Просмотр запланированных действий

en: List of coupons & their details which you have received from the store. Click on the coupon to see the details.
ru-RU: Список купонов и их деталей, которые вы получили от магазина. Нажмите на купон, чтобы увидеть подробности.

en: List of coupons which are valid & available for use. Click on the coupon to use it. The coupon discount will be visible only when at least one product is present in the cart.
ru-RU: Список купонов, которые действительны и доступны для использования. Нажмите на купон, чтобы использовать его. Скидка по купону будет видна только в том случае, если в корзине присутствует хотя бы один товар.

en: List of coupons which can not be used. The reason can be based on its usage restrictions, usage limits, expiry date.
ru-RU: Список купонов, которые нельзя использовать. Причина может заключаться в ограничениях по использованию, лимитах использования, сроке действия.

en: List of excluded billing emails to check against when an order is placed. Separate email addresses with commas. You can also use an asterisk (*) to match parts of an email. For example "*@gmail.com" would match all gmail addresses.
ru-RU: Список исключенных электронных адресов для выставления счетов, которые необходимо проверить при оформлении заказа. Разделите адреса электронной почты запятыми. Вы также можете использовать звездочку (*) для сопоставления частей электронного письма. Например, "*@gmail.com" будет соответствовать всем адресам gmail.

en: Load the customer's billing information? This will remove any currently entered billing information.
ru-RU: Загрузить информацию о расчете клиента? Это удалит всю введенную в данный момент информацию о выставлении счетов.

en: Load the customer's shipping information? This will remove any currently entered shipping information.
ru-RU: Загрузить информацию о доставке клиента? Это удалит все введенные в данный момент данные о доставке.

en: Locations lookup in
ru-RU: Поиск местоположения в

[ctx: Logger for stopped batch process due to health status]
note: translators: 1: The task class name
en: Batch stopped due to health status in task: %s
ru-RU: Пакетная обработка остановлена из-за состояния здоровья задачи: %s

en: Make a duplicate from this coupon
ru-RU: Сделайте дубликат этого купона

en: Make customer's coupon usage, easy & simple
ru-RU: Сделать использование купонов для клиентов легким и простым

en: Make sure use of coupon is enabled in your store. You can find this setting
ru-RU: Убедитесь, что использование купонов включено в вашем магазине. Вы можете найти эту настройку

en: Make sure you are using the
ru-RU: Убедитесь, что вы используете

en: Manage coupon categories
ru-RU: Управление категориями купонов

en: Manage Coupon Reminder Emails
ru-RU: Управление письмами с напоминаниями о купонах

en: Marketing
ru-RU: Маркетинг

en: Match for location in
ru-RU: Соответствие местоположению в

en: Max discount
ru-RU: Максимальная скидка

note: translators: 1. WooCommerce current currency symbol
en: Max discount (%s)
ru-RU: Максимальная скидка (%s)

en: Maximum file size
ru-RU: Максимальный размер файла

en: Maximum quantity
ru-RU: Максимальное количество

en: Maximum Spend
ru-RU: Максимальная трата

en: McDonald
ru-RU: Макдональд

en: Menu Order
ru-RU: Заказ по меню

en: Message
ru-RU: Сообщение

[ctx: Message displayed when the database update process fails]
note: translators: %s: Plugin name
en: %1$s database update failed. This may be due to server issues or configuration problems. Please click the "Restart Update" button to try again. If the issue persists, %2$s for assistance.
ru-RU: Обновление базы данных %1$s не удалось. Это может быть связано с проблемами на сервере или с проблемами конфигурации. Пожалуйста, нажмите кнопку "Перезапустить обновление", чтобы повторить попытку. Если проблема сохраняется, обратитесь за помощью к %2$s.

[ctx: Message for the combo coupons feature admin notice]
note: translators: %s: Plugin name, e.g., WooCommerce Smart Coupons
en: Now control which coupons can or can’t be used together. With Combo Coupons, create smarter discount rules to stack or restrict coupon usage based on your strategy — right from the coupon settings.
ru-RU: Теперь контролируйте, какие купоны можно или нельзя использовать вместе. С помощью комбинированных купонов создавайте более умные правила скидок, чтобы суммировать или ограничивать использование купонов на основе вашей стратегии — прямо из настроек купона.

[ctx: Message for the new feature admin notice, introducing the coupon expiry reminder]
note: translators: %s: Plugin name, e.g., WooCommerce Smart Coupons
en: %s is excited to introduce the new Coupon Expiry Reminders! Now, you can automatically send reminder emails to your customers before their coupons expire. Ensure they never miss out on a discount by setting up reminders in the Smart Coupons - Expiry Reminder section.
ru-RU: Компания %s с радостью представляет новую функцию напоминаний об истечении срока действия купонов! Теперь вы можете автоматически отправлять электронные письма с напоминаниями своим клиентам до истечения срока действия их купонов. Чтобы они никогда не упустили скидку, настройте напоминания в разделе Smart Coupons - Expiry Reminder.

[ctx: Message shown when there are no available coupons for the customer]
en: Sorry, No coupons available for you.
ru-RU: Извините, для вас нет доступных купонов.

en: Message:
ru-RU: Сообщение:

en: Minimum quantity
ru-RU: Минимальное количество

en: Minimum Spend
ru-RU: Минимальный расход

en: Mint Ember
ru-RU: Мятный янтарь

note: translators: Discount type
en: Missing meta for discount type "%s" set successfully!
ru-RU: Недостающая мета для типа скидки "%s" установлена успешно!

en: Months
ru-RU: Месяцы

en: More details
ru-RU: Подробнее

en: My Account page
ru-RU: Страница "Моя учетная запись

en: N/A
ru-RU: Н/Д

en: Name
ru-RU: Имя

en: Need a lot of coupons? You can easily do that with Smart Coupons.
ru-RU: Вам нужно много купонов? Вы можете легко сделать это с помощью Smart Coupons.

en: Network error:
ru-RU: Ошибка сети:

en: Never expires
ru-RU: Срок годности не истек

en: Never show again
ru-RU: Никогда больше не показывайте

en: New coupon category name
ru-RU: Новое название категории купонов

en: New feature
ru-RU: Новая функция

en: No coupon categories found
ru-RU: Категории купонов не найдены

en: No coupon code found.
ru-RU: Код купона не найден.

[ctx: No coupon ids error message]
en: No coupon ids passed.
ru-RU: Идентификаторы купонов не переданы.

en: No coupon to duplicate has been supplied!
ru-RU: Ни один купон для дублирования не был предоставлен!

en: No customer selected
ru-RU: Клиент не выбран

en: No email provided.
ru-RU: Электронная почта не указана.

en: No maximum
ru-RU: Не более

en: No minimum
ru-RU: Без минимума

en: No payment methods
ru-RU: Нет способов оплаты

en: No product attributes
ru-RU: Нет атрибутов продукта

en: No restrictions
ru-RU: Без ограничений

en: No search term specified.
ru-RU: Поисковый термин не указан.

en: No shipping methods
ru-RU: Нет способов доставки

en: No user roles
ru-RU: Отсутствие ролей пользователей

en: No, this is possible only in those cases where subscription amount is more than store credit's balance. If store credit's balance is more than subscription's total then your bank account or credit card will not be charged.
ru-RU: Нет, это возможно только в тех случаях, когда сумма подписки больше, чем остаток кредита в магазине. Если баланс кредита в магазине больше, чем сумма подписки, то с вашего банковского счета или кредитной карты не будет списана сумма.

en: No. Coupon code should not have any spaces in the name, Eg, Coupon code should be “gift-certificate” & not “gift certificate”.
ru-RU: Нет. Код купона не должен содержать пробелов в названии, например, код купона должен быть "gift-certificate", а не "gift certificate".

en: Nonce verification failed for action "wc_sc_refund_store_credit".
ru-RU: Не удалось выполнить проверку нетрансляции для действия "wc_sc_refund_store_credit".

en: Nonce verification failed.
ru-RU: Не удалось выполнить проверку несовместимости.

note: translators: Excluded product names
en: Not valid for %s
ru-RU: Недействительно для %s

note: translators: 1: The category names excluded
en: Not valid for category %s | Not valid for categories %s
ru-RU[0]: Недействительно для категории %s

note: translators: Formatted maximum amount
en: Not valid for sale items
ru-RU: Не действует на распродажные товары

en: Not yet, but this is being worked on. You will find this in later versions.
ru-RU: Пока нет, но работа над этим ведется. Вы найдете это в более поздних версиях.

en: Note: If any coupon from the CSV file already exists in the store, it will not update the existing coupon, instead a new coupon will be imported & the previous coupon with the same code will become inactive.
ru-RU: Примечание: Если какой-либо купон из CSV-файла уже существует в магазине, он не будет обновлен, вместо этого будет импортирован новый купон, а предыдущий купон с тем же кодом станет неактивным.

en: Note: WP CRON has been disabled on your install which may prevent this update from completing.
ru-RU: Примечание: В вашей установке отключен WP CRON, что может помешать завершению обновления.

[ctx: Notice when coupon code is empty]
en: Please enter a valid coupon code.
ru-RU: Введите действительный код купона.

en: Notification
ru-RU: Уведомление

en: Now
ru-RU: Сейчас

en: Number of characters in auto-generated coupon code
ru-RU: Количество символов в автогенерируемом коде купона

en: Number of characters in auto-generated coupon code will be restricted to this number excluding prefix and/or suffix. The default length will be 13. It is recommended to keep this number between 10 to 15 to avoid coupon code duplication.
ru-RU: Количество символов в автогенерируемом коде купона будет ограничено этим числом без учета префикса и/или суффикса. По умолчанию длина будет равна 13. Рекомендуется держать это число в диапазоне от 10 до 15, чтобы избежать дублирования кодов купонов.

note: translators: 1: Path to setting 2: Setting to set email address 3: Setting for number of coupons to generate
en: Number of coupons to generate
ru-RU: Количество купонов для генерации

en: Number of coupons to show
ru-RU: Количество купонов для показа

en: Ocean
ru-RU: Океан

note: translators: 1. Coupon type 2. Coupon amount
en: of
ru-RU: из

en: on
ru-RU: на

en: On Cart/Checkout pages
ru-RU: На страницах корзины/оформления заказа

en: Only CSV files are supported. The uploaded file type is:
ru-RU: Поддерживаются только файлы CSV. Тип загружаемого файла:

en: Open in a new tab
ru-RU: Открыть в новой вкладке

en: Optional coupon code format
ru-RU: Необязательный формат кода купона

en: OR
ru-RU: ИЛИ

[ctx: Order edit admin page]
en: Coupon details manually sent.
ru-RU: Детали купона высылаются вручную.

[ctx: Order edit admin page]
en: Coupons manually regenerated & sent.
ru-RU: Купоны вручную регенерируются и отправляются.

[ctx: Order edit admin page]
en: Coupons manually regenerated.
ru-RU: Купоны регенерируются вручную.

[ctx: Order edit admin page]
en: Regenerate & resend coupon emails
ru-RU: Регенерация и повторная рассылка писем с купонами

[ctx: Order edit admin page]
en: Regenerate coupons
ru-RU: Купоны Regenerate

[ctx: Order edit admin page]
en: Resend coupon emails
ru-RU: Повторная рассылка электронных писем с купонами

note: translators: %s: singular name for store credit
en: Order paid by %s
ru-RU: Заказ оплачен на %s

note: translators: %s: singular name for store credit
en: Order paid by store credit.
ru-RU: Заказ оплачен кредитом магазина.

en: Original amount
ru-RU: Первоначальная сумма

en: our support team
ru-RU: наша команда поддержки

[ctx: Page title]
en: Smart Coupons Terms
ru-RU: Условия использования умных купонов

en: Parent coupon category
ru-RU: Категория родительского купона

en: Parent coupon category:
ru-RU: Категория родительских купонов:

note: translators: 1. The coupon code 2. The text 'payment method/s' 3. List of payment method names 4. Link to the checkout page
en: payment method | payment methods
ru-RU[0]: способ оплаты

en: Payment methods
ru-RU: Способы оплаты

note: translators: The PHP extension name
en: PHP extension %s is missing or not accessible. It is required for secure coupon imports.
ru-RU: PHP-расширение %s отсутствует или недоступно. Оно необходимо для безопасного импорта купонов.

en: Pick a delivery date & time
ru-RU: Выберите дату и время доставки

note: translators: 1. The discount text
en: Pick any item today for %s off.
ru-RU: Выберите любой товар сегодня со скидкой в %.

en: Please consider
ru-RU: Пожалуйста, подумайте

en: Please enter a valid value for Number of Coupons to Generate
ru-RU: Введите действительное значение для параметра "Количество купонов для генерации".

en: Please enter in a value less than the regular price.
ru-RU: Пожалуйста, введите значение меньше обычной цены.

en: Please enter in country code with two capital letters.
ru-RU: Пожалуйста, введите код страны с двумя заглавными буквами.

note: translators: Decimal point
en: Please enter in decimal (%s) format without thousand separators.
ru-RU: Пожалуйста, введите в десятичном формате (%s) без разделителей тысяч.

note: translators: Decimal point
en: Please enter in monetary decimal (%s) format without thousand separators and currency symbols.
ru-RU: Пожалуйста, введите число в десятичном формате (%s) без разделителей тысяч и символов валюты.

en: Please select at least one coupon to print.
ru-RU: Пожалуйста, выберите хотя бы один купон для печати.

en: Please select some categories
ru-RU: Пожалуйста, выберите несколько категорий

en: Please select some categories in "Product categories" restrictions above...
ru-RU: Пожалуйста, выберите некоторые категории в ограничениях "Категории продуктов" выше...

en: Please select some items.
ru-RU: Пожалуйста, выберите несколько предметов.

en: Please select some products
ru-RU: Пожалуйста, выберите некоторые продукты

en: Please select some products in "Products" restrictions above...
ru-RU: Пожалуйста, выберите некоторые продукты в ограничениях "Продукты" выше...

en: Please try again later.
ru-RU: Пожалуйста, повторите попытку позже.

en: Please update WooCommerce to the latest version
ru-RU: Пожалуйста, обновите WooCommerce до последней версии

en: plugin and then following steps listed
ru-RU: Плагин, а затем выполните следующие действия

en: Plural name
ru-RU: Имя во множественном числе

en: Polylang plugin is required for this functionality.
ru-RU: Для этой функциональности требуется плагин Polylang.

[ctx: Popup title]
en: Choose an option.
ru-RU: Выберите вариант.

en: Post Date
ru-RU: Дата публикации

en: Post Status
ru-RU: Статус должности

en: Prefix
ru-RU: Префикс

[ctx: Prefix for successful coupon notice]
en: Coupon code
ru-RU: Код купона

en: Preview
ru-RU: Предварительный просмотр

en: Preview Email
ru-RU: Предварительный просмотр электронной почты

en: Prices entered with tax
ru-RU: Цены указаны с учетом налогов

en: Print
ru-RU: Печать

en: Print coupon | Print coupons
ru-RU[0]: Распечатать купон

en: Print selected coupons
ru-RU: Распечатайте выбранные купоны

en: Printing coupons
ru-RU: Печать купонов

note: translators: 1. Product/s 2. Product names 3. is/are 4. Coupons code
en: Product | Products
ru-RU[0]: Продукт

note: translators: 1. Singular/plural label for product(s) 2. Excluded product names
en: product | products
ru-RU[0]: продукт

en: Product Attributes
ru-RU: Атрибуты продукта

en: Product attributes
ru-RU: Атрибуты продукта

note: translators: %s: List of non-product coupon types.
en: Product attributes that the coupon will be applied to, or that need to be in the cart in order for the %s to be applied.
ru-RU: Атрибуты товара, к которым будет применен купон, или которые должны быть в корзине, чтобы %s были применены.

note: translators: %s: List of non-product coupon types.
en: Product attributes that the coupon will not be applied to, or that cannot be in the cart in order for the %s to be applied.
ru-RU: Атрибуты товара, к которым купон не будет применен, или которые не могут находиться в корзине, чтобы %s были применены.

en: Product categories
ru-RU: Категории продуктов

en: Product Discount
ru-RU: Скидка на товар

en: Product IDs
ru-RU: Идентификаторы продуктов

en: Product quantity based restrictions
ru-RU: Ограничения на основе количества продуктов

en: Product taxonomies that the coupon will be applicable for, or its availability in the cart in order for the "Fixed cart discount" to be applied, based on whether the taxonomies are included or excluded.
ru-RU: Таксономии продуктов, на которые будет распространяться купон, или их наличие в корзине для применения "Фиксированной скидки корзины", в зависимости от того, включены или исключены таксономии.

en: Product taxonomies that the coupon will be applicable for, or its availability in the cart in order for the "Fixed cart discount" to be applied, based on whether the taxonomies are included or excluded. All the taxonomies selected here, should be valid, for this coupon to be valid.
ru-RU: Таксономии продуктов, к которым будет применяться купон, или их наличие в корзине для применения "Фиксированной скидки корзины", в зависимости от того, включены или исключены таксономии. Все таксономии, выбранные здесь, должны быть действительными, чтобы купон был действительным.

en: Products
ru-RU: Продукция

en: Progress
ru-RU: Прогресс

en: Promotion
ru-RU: Продвижение

note: translators: %s: singular name for store credit
en: Purchase %s worth
ru-RU: Покупка стоимостью %s

note: translators: %s: singular name for store credit
en: Purchase credit worth
ru-RU: Стоимость кредита на покупку

note: translators: %s: singular name for store credit
en: Quickly create and email %s to one or more people.
ru-RU: Быстрое создание и отправка %s по электронной почте одному или нескольким людям.

en: Quickly create and email Store Credit or Gift Card to one or more people.
ru-RU: Быстрое создание и отправка по электронной почте кредитной или подарочной карты магазина одному или нескольким людям.

en: Ready to import? Choose a .csv file, then click "Upload file".
ru-RU: Готовы к импорту? Выберите файл .csv, затем нажмите "Загрузить файл".

en: Receiver
ru-RU: Приемник

en: Recurring subscriptions
ru-RU: Повторяющиеся подписки

note: translators: %1$s: coupon code, %2$d: number of options, %3$s: discount amount, %4$s: currency symbol, %5$s: discount type.
en: Redeem Your "%1$s" and choose 1 product from %2$d options with %3$s %4$s %5$s off
ru-RU: Воспользуйтесь "%1$s" и выберите 1 товар из %2$d вариантов со скидкой %3$s %4$s %5$s

note: translators: 1: refund id 2: refund date
en: Refund %1$s - %2$s
ru-RU: Возврат %1$s - %2$s

note: translators: 1: refund id 2: refund date 3: username
en: Refund %1$s - %2$s by %3$s
ru-RU: Возврат %1$s - %2$s на %3$s

en: Remind me after a month
ru-RU: Напомните мне через месяц.

en: Remove
ru-RU: Удалить

en: Remove taxonomy restriction
ru-RU: Снять ограничение на таксономию

en: Remove this attribute?
ru-RU: Удалить этот атрибут?

en: Remove this item meta?
ru-RU: Удалить этот элемент meta?

en: Removed Coupon Personal Data
ru-RU: Удаленные личные данные купона

en: Removed Order Personal Data
ru-RU: Удаленные персональные данные заказа

en: Removed User Personal Data
ru-RU: Удаленные личные данные пользователей

en: Renewal orders should not generate coupons even when they include a product that issues coupons
ru-RU: Заказы на продление не должны генерировать купоны, даже если они включают продукт, который выдает купоны

en: Required
ru-RU: Требуется

[ctx: REST API]
en: Coupons scheduled date & time
ru-RU: Купоны, назначенные на дату и время

[ctx: REST API]
en: Email address of recipients
ru-RU: Адрес электронной почты получателей

[ctx: REST API]
en: Message for coupon recipient
ru-RU: Сообщение для получателя купона

[ctx: REST API]
en: Whether to send coupons now or schedule for later.
ru-RU: Отправлять ли купоны сейчас или запланировать на потом.

[ctx: REST API]
en: Whether to send coupons to only one person or multiple people.
ru-RU: Отправлять ли купоны только одному человеку или нескольким.

[ctx: REST API]
en: Whether to send coupons to someone else.
ru-RU: Отправлять ли купоны кому-то еще.

en: Retain Store Credit/Gift Certificate
ru-RU: Сохраните магазинный кредит/подарочный сертификат

en: Review
ru-RU: Обзор

en: Role of the users for whom this coupon is not valid. Keep empty if you want this coupon to be valid for users with any role.
ru-RU: Роль пользователей, для которых этот купон не действует. Оставьте пустым, если хотите, чтобы купон действовал для пользователей с любой ролью.

en: Role of the users for whom this coupon is valid. Keep empty if you want this coupon to be valid for users with any role.
ru-RU: Роль пользователей, для которых действует этот купон. Оставьте пустым, если хотите, чтобы купон действовал для пользователей с любой ролью.

en: Rose Pink
ru-RU: Розовый цвет

en: Rounding
ru-RU: Округление

en: Scheduled email heading
ru-RU: Заголовок сообщения электронной почты по расписанию

en: Scheduled email subject
ru-RU: Запланированная тема письма

[ctx: scheduling coupon expiry info message]
note: translators: %s: Plugin name
en: %s is scheduling coupon expiry reminders in the background. This may take a few moments, so please be patient.
ru-RU: В фоновом режиме %s планирует напоминания об истечении срока действия купонов. Это может занять несколько минут, поэтому, пожалуйста, будьте терпеливы.

en: Search & select a coupon which you want to display as store notice. The selected coupon's description will be displayed along with the coupon code (if it is set) otherwise, a description will be generated automatically. To disable the feature, keep this field empty.
ru-RU: Найдите и выберите купон, который вы хотите отобразить в качестве объявления магазина. Описание выбранного купона будет отображаться вместе с кодом купона (если он установлен), в противном случае описание будет сгенерировано автоматически. Чтобы отключить эту функцию, оставьте это поле пустым.

en: Search coupon categories
ru-RU: Поиск категорий купонов

en: Search coupon...
ru-RU: Поиск купона...

en: Search for a coupon&hellip;
ru-RU: Поиск купона...

en: Search for a coupon...
ru-RU: Поиск купона...

en: Search for a product&hellip;
ru-RU: Поиск продукта...

en: See coupon search limitations
ru-RU: Смотрите ограничения на поиск купонов

en: See how
ru-RU: Посмотрите, как

en: Select options
ru-RU: Выберите варианты

en: Select order status&hellip;
ru-RU: Выберите статус заказа...

en: Select product attributes...
ru-RU: Выберите атрибуты продукта...

note: translators: %s: Label for store credit
en: Sell %s at less price?
ru-RU: Продавать %s по меньшей цене?

en: Sell gift cards at less price?
ru-RU: Продавать подарочные карты по меньшей цене?

en: Sell or issue store credit / gift cards
ru-RU: Продавать или выдавать кредитные/подарочные карты

note: translators: 1. Coupon type 2. Coupon amount
en: Send
ru-RU: Отправить

note: translators: %s: singular name for store credit translators: Store Credit label
en: Send %s
ru-RU: Отправить %s

en: Send an acknowledgement email to the purchaser. One email per customer.
ru-RU: Отправьте покупателю письмо с подтверждением. Одно письмо на одного покупателя.

en: Send Coupon Form
ru-RU: Отправить форму купона

en: Send coupon form
ru-RU: Отправить форму купона

en: Send coupons on renewals?
ru-RU: Отправлять купоны при продлении?

en: Send Coupons to...
ru-RU: Отправляйте купоны на...

en: Send only one email instead of multiple emails when multiple coupons are generated for same recipient
ru-RU: Отправляйте только одно письмо вместо нескольких, когда несколько купонов генерируются для одного получателя

en: Send only one email instead of multiple emails when multiple coupons are generated per recipient.
ru-RU: Отправляйте только одно электронное письмо вместо нескольких, когда для одного получателя генерируется несколько купонов.

note: translators: %s: singular name for store credit
en: Send Store Credit
ru-RU: Отправить кредит магазина

note: translators: 1: Path to setting 2: Setting to set email address 3: Setting for number of coupons to generate
en: Send to
ru-RU: Отправить по адресу

en: Send to different people
ru-RU: Отправить разным людям

en: Send to me
ru-RU: Отправить мне

en: Send to one person
ru-RU: Отправить одному человеку

en: Sender
ru-RU: Отправитель

en: sent
ru-RU: отправлено

en: Set a maximum discount limit
ru-RU: Установите максимальный лимит скидки

note: translators: 1: plugin name 2: page based text 3: Label for store credit 4: Hide notice text
en: Setting
ru-RU: Настройка

en: Setting "Enable the use of coupon codes" is disabled.
ru-RU: Настройка "Включить использование кодов купонов" отключена.

en: Settings
ru-RU: Настройки

en: Shipment
ru-RU: Отправка

en: Shipping address
ru-RU: Адрес доставки

en: shipping address
ru-RU: адрес доставки

en: Shipping Locations
ru-RU: Места доставки

en: Shipping methods
ru-RU: Способы доставки

en: Shop now!
ru-RU: Покупайте сейчас!

note: translators: %s: Preview link
en: Show coupons available to customers on their My Account > Coupons page %s
ru-RU: Показать купоны, доступные клиентам на странице "Мой аккаунт &gt; Купоны" %s

note: translators: %s: Preview link
en: Show invalid or used coupons in My Account > Coupons %s
ru-RU: Показать недействительные или использованные купоны в разделе Мой аккаунт &gt; Купоны %s

en: Show only valid coupons to your customer (if logged in) on cart, checkout & My Account page. Coupons can be applied with single click. So, no need to remember the coupon code or copy-pasting.
ru-RU: Показывайте покупателям (если они вошли в систему) только действующие купоны в корзине, при оформлении заказа и на странице "Мой счет". Купоны можно применить одним щелчком мыши. Таким образом, не нужно запоминать код купона или копировать его.

en: Show to everyone?
ru-RU: Показать всем?

en: Simplest method is by installing
ru-RU: Самый простой способ - установить

en: Singular name
ru-RU: Единственное число

en: Skipped
ru-RU: Пропущенный

en: skipped
ru-RU: пропустить

en: Smart Coupon
ru-RU: Умный купон

en: Smart Coupon's fields are broken?
ru-RU: Поля Smart Coupon не работают?

en: Smart Coupons
ru-RU: Умные купоны

en: Smart Coupons - Acknowledgement email
ru-RU: Смарт-купоны - письмо с благодарностью

en: Smart Coupons - Auto generated coupon email
ru-RU: Smart Coupons - автоматическая генерация купонов по электронной почте

en: Smart Coupons - Combined auto generated coupons email
ru-RU: Smart Coupons - комбинированная автоматическая рассылка купонов по электронной почте

en: Smart Coupons enable coupons to become an automatic/interactive system.
ru-RU: Умные купоны позволяют превратить купоны в автоматическую/интерактивную систему.

en: Smart Coupons has created a coupon's terms page (used during coupon printing) for you. Please edit it as required from
ru-RU: Smart Coupons создал для вас страницу условий купона (используется при печати купона). Пожалуйста, отредактируйте ее по своему усмотрению

en: Smart Coupons is a powerful extension, built on top of WooCommerce coupons. It adds a new discount type - Store Credit - and advanced functionality to the default coupons.
ru-RU: Smart Coupons - это мощное расширение, построенное на базе купонов WooCommerce. Оно добавляет новый тип скидки - Store Credit - и расширенный функционал к купонам по умолчанию.

en: Smart Coupons is not sending emails.
ru-RU: Smart Coupons не отправляет электронные письма.

en: Smart Coupons related settings
ru-RU: Настройки, связанные со смарт-купонами

en: Smart Coupons sends email only after order completion. So make sure that order complete email is enabled and sending. If enabled, then make sure all settings of coupons, products are in place. Also check by switching your theme.
ru-RU: Smart Coupons отправляет электронное письмо только после завершения заказа. Поэтому убедитесь, что отправка письма о завершении заказа включена и отправляется. Если включена, то убедитесь, что все настройки купонов, товаров на месте. Также проверьте, переключив тему.

en: Smart Coupons Settings
ru-RU: Настройки смарт-купонов

en: Smart Coupons settings
ru-RU: Настройки умных купонов

en: Smart Coupons uses hooks of Cart, Checkout & My Account page to display available coupons. If your theme is not using those hooks in cart, checkout & my-account template, coupons will not be displayed.
ru-RU: Smart Coupons использует крючки на страницах "Корзина", "Оформление заказа" и "Мой счет" для отображения доступных купонов. Если ваша тема не использует эти крючки в шаблоне Cart, Checkout и My-account, купоны не будут отображаться.

en: Smart Coupons: Restrictions
ru-RU: Умные купоны: Ограничения

en: so far?
ru-RU: пока что?

en: some products
ru-RU: некоторые продукты

en: Some values required for $item_id & $item_key
ru-RU: Некоторые значения, необходимые для $item_id и $item_key

en: Some values required for $post_id & $meta_key
ru-RU: Для $post_id и $meta_key требуются некоторые значения

en: Sorry, No coupons available for you.
ru-RU: Извините, для вас нет купонов.

en: Sorry, there has been an error.
ru-RU: Извините, произошла ошибка.

en: Sorry, this coupon is not applicable to selected products.
ru-RU: Извините, этот купон не распространяется на выбранные товары.

note: translators: 1. Singular/plural label for product(s) 2. Excluded product names
en: Sorry, this coupon is not applicable to the %1$s: %2$s.
ru-RU: Извините, этот купон не распространяется на %1$s: %2$s.

en: Spanish Orange
ru-RU: Испанский апельсин

en: Special
ru-RU: Специальный

note: translators: Formatted minimum amount
en: Spend at least %s
ru-RU: Потратьте не менее %s

note: translators: Formatted maximum amount
en: Spend up to %s
ru-RU: Потратьте до %s

en: Start this tour
ru-RU: Начните этот тур

en: Stop
ru-RU: Остановить

note: translators: Discount type translators: Store Credit label
en: Store Credit
ru-RU: Кредит в магазине

en: Store credit
ru-RU: Кредит в магазине

en: store credit
ru-RU: магазинный кредит

en: store credit / gift card
ru-RU: магазинный кредит / подарочная карта

note: translators: %s: singular name for store credit
en: Store Credit / Gift Card Balance
ru-RU: Кредит магазина / баланс подарочной карты

en: Store Credit / Gift Certificate
ru-RU: Кредит магазина / подарочный сертификат

note: translators: %s: singular name for store credit
en: Store Credit / Gift Certificate sent successfully.
ru-RU: Кредит магазина / подарочный сертификат успешно отправлен.

note: translators: %s: singular name for store credit
en: Store Credit of
ru-RU: Кредит в магазине

note: translators: %s: singular name for store credit
en: Store Credit Used
ru-RU: Использованный магазинный кредит

note: translators: %s: singular name for store credit
en: Store Credit Used:
ru-RU: Использованный магазинный кредит:

en: Store Credit's default behavior is auto-generate because, when using a store credit, it's balance keeps reducing. Therefore it should be uniquely created for every user automatically.
ru-RU: По умолчанию Store Credit работает в режиме автогенерации, поскольку при использовании магазинного кредита его баланс постоянно уменьшается. Поэтому он должен быть уникальным и создаваться для каждого пользователя автоматически.

en: Store Credit/Gift Certificate
ru-RU: Кредит магазина/подарочный сертификат

en: Store Credit/Gift Certificate - Coupon Data
ru-RU: Кредит магазина/подарочный сертификат - Данные купона

en: Store Credit/Gift Certificate - Order Data
ru-RU: Кредит магазина/подарочный сертификат - данные заказа

en: Store Credit/Gift Certificate that are stored for customers via coupons. If erased, the customer will not be able to use the coupons.
ru-RU: Кредит магазина/подарочный сертификат, который хранится для покупателей в виде купонов. Если их стереть, клиент не сможет воспользоваться купонами.

en: Store Credit:
ru-RU: Кредит в магазине:

en: Store Credits
ru-RU: Кредиты в магазинах

en: store credits
ru-RU: кредиты магазина

en: Store Credits / Gift Cards
ru-RU: Кредиты магазина / подарочные карты

en: store credits / gift cards
ru-RU: кредиты магазина / подарочные карты

en: Style 1
ru-RU: Стиль 1

en: Style 2
ru-RU: Стиль 2

en: Style 3
ru-RU: Стиль 3

en: Style 4
ru-RU: Стиль 4

en: Style 5
ru-RU: Стиль 5

en: Style 6
ru-RU: Стиль 6

en: Style for coupon in email.
ru-RU: Стиль для купона в электронной почте.

en: Style for email
ru-RU: Стиль для электронной почты

en: Style for store notice
ru-RU: Стиль для объявления о магазине

en: Styles
ru-RU: Стили

en: Subject
ru-RU: Тема

note: translators: WooCommerce My Account support link
en: submit a ticket
ru-RU: отправить билет

[ctx: Success message after updating payment method and validating coupons]
en: Payment method updated successfully, and coupons validated.
ru-RU: Способ оплаты успешно обновлен, а купоны подтверждены.

[ctx: Success message when a product is added to the cart]
note: translators: %s: Product title
en: "%s" has been added to your cart.
ru-RU: "%s" был добавлен в вашу корзину.

en: Successfully
ru-RU: Успешно

en: Successfully cleared WooCommerce Smart Coupons cache!
ru-RU: Успешно очищен кэш WooCommerce Smart Coupons!

en: Successfully updated store credit refund details.
ru-RU: Успешно обновлены данные о возврате магазинных кредитов.

en: Suffix
ru-RU: Суффикс

[ctx: Suffix for successful coupon notice]
en: has been applied to your cart.
ru-RU: добавлен в вашу корзину.

en: Super Savings!
ru-RU: Суперэкономия!

en: Support
ru-RU: Поддержка

note: translators: 1. Error Message
en: Sync of coupon data for coupon ID: %1$d failed. Reason: %2$s
ru-RU: Не удалось синхронизировать данные купона для идентификатора купона: %1$d. Причина: %2$s

note: translators: Table name
en: Table %s deleted successfully.
ru-RU: Таблица %s успешно удалена.

en: Take a tour
ru-RU: Совершите экскурсию

en: Tax
ru-RU: Налог

en: Taxonomy
ru-RU: Таксономия

en: Taxonomy based restrictions
ru-RU: Ограничения, основанные на таксономии

en: Thank you for installing WooCommerce Smart Coupons
ru-RU: Спасибо за установку WooCommerce Smart Coupons

en: The coupon code already exists
ru-RU: Код купона уже существует

en: The coupons will be sent to the recipients via email on the selected date & time
ru-RU: Купоны будут отправлены получателям по электронной почте в выбранную дату и время

en: The CSV must adhere to a specific format and include a header row.
ru-RU: CSV должен соответствовать определенному формату и содержать строку заголовка.

en: The database update runs in the background and may take some time. It's only for WooCommerce Smart Coupons plugin data and won't affect your existing data.
ru-RU: Обновление базы данных происходит в фоновом режиме и может занять некоторое время. Это касается только данных плагина WooCommerce Smart Coupons и не повлияет на существующие данные.

en: The file does not exist, please try again.
ru-RU: Файл не существует, попробуйте еще раз.

en: The maximum discount this coupon can give on a cart.
ru-RU: Максимальная скидка, которую этот купон может дать на корзину.

en: The store credit will expire at 00:00:00 of this date.
ru-RU: Срок действия кредита магазина истекает в 00:00:00 этой даты.

en: The title for coupon receiver details block.
ru-RU: Заголовок для блока сведений о приемнике купонов.

en: The value should not be greater than
ru-RU: Значение не должно быть больше, чем

en: The value should not be less than
ru-RU: Значение не должно быть меньше, чем

note: translators: %s: singular name for store credit
en: There has been an error in sending %s.
ru-RU: При отправке %s произошла ошибка.

note: translators: %s: singular name for store credit
en: There has been an error in sending Store Credit / Gift Certificate.
ru-RU: Произошла ошибка при отправке Store Credit / подарочного сертификата.

note: translators: 1. File name 2. File download link
en: There is one file which is located inside the plugin. You can download the %1$s file from %2$s.
ru-RU: Внутри плагина находится один файл. Вы можете загрузить файл %1$s из %2$s.

en: These coupon/s will be given to customers who buy this product. The coupon code will be automatically sent to their email address on purchase.
ru-RU: Эти купоны будут выданы покупателям, которые приобретут этот продукт. Код купона будет автоматически отправлен на их адрес электронной почты при покупке.

en: This action will also refund all store credit applied to the order.
ru-RU: Это действие также вернет весь магазинный кредит, примененный к заказу.

en: This coupon has pending emails to be sent. Deleting it will delete those emails also. Are you sure to delete this coupon?
ru-RU: У этого купона есть еще не отправленные письма. При его удалении эти письма также будут удалены. Вы уверены, что хотите удалить этот купон?

en: This coupon is not valid for selected shipping method.
ru-RU: Этот купон не действует на выбранный способ доставки.

en: This coupon is not valid for you.
ru-RU: Этот купон не действует для вас.

en: This coupon is valid for the first order only.
ru-RU: Этот купон действителен только для первого заказа.

en: This form is displayed using a hook which is available in My Account template. Make sure your theme's my-account template contains all hooks required for that template. Update your theme if it is not updated.
ru-RU: Эта форма отображается с помощью хука, который доступен в шаблоне My Account. Убедитесь, что шаблон my-account вашей темы содержит все хуки, необходимые для этого шаблона. Обновите тему, если она не обновлена.

en: This guide will help you create gift cards, making it easy for your customers to purchase and redeem them, driving more sales and enhancing customer loyalty.
ru-RU: Это руководство поможет вам создать подарочные карты, упростив процесс их приобретения и погашения, увеличив продажи и повысив лояльность клиентов.

en: This guide will show you how to create a compelling offer that encourages customers to buy Gift Cards at a significant discount, boosting your sales and customer engagement.
ru-RU: Это руководство покажет вам, как создать убедительное предложение, которое побудит клиентов покупать подарочные карты со значительной скидкой, повышая продажи и вовлеченность покупателей.

en: This guide will show you how to set up flexible store credit options, allowing your customers to purchase credit in any custom denominations to use in your store.
ru-RU: В этом руководстве вы узнаете, как настроить гибкие варианты кредитования магазина, позволяющие вашим клиентам приобретать кредиты любого номинала для использования в вашем магазине.

en: This is a sample coupon
ru-RU: Это образец купона

en: This is the heading above coupon details displayed on products that issue coupons.
ru-RU: Это заголовок над информацией о купонах, отображаемый на товарах, которые выдают купоны.

en: This is the title for the list of available coupons, shown on Cart and Checkout pages.
ru-RU: Это название для списка доступных купонов, отображаемого на страницах "Корзина" и "Оформление заказа".

en: This is the total credit used.
ru-RU: Это общая сумма использованного кредита.

note: translators: %s: Label for store credit
en: This is what will be shown instead of "Add to Cart" for products that sell %s.
ru-RU: Вот что будет показано вместо "Добавить в корзину" для товаров, которые продают %s.

[ctx: This message is shown when the WooCommerce Smart Coupons database is not updated]
en: This feature is unavailable until the WooCommerce Smart Coupons database update is complete. Please update the WooCommerce Smart Coupons database to enable coupon expiry reminders.
ru-RU: Эта функция недоступна до завершения обновления базы данных WooCommerce Smart Coupons. Пожалуйста, обновите базу данных WooCommerce Smart Coupons, чтобы включить напоминание об истечении срока действия купона.

en: This much quantity of each product, selected above, will be added to cart.
ru-RU: Это количество каждого продукта, выбранного выше, будет добавлено в корзину.

[ctx: This notice will be shown on the cart or the checkout page if the coupon is already applied.]
note: translators: %s: $coupon_code coupon code
en: Coupon code "%s" already applied! Please add some products to the cart to see the discount.
ru-RU: Код купона "%s" уже применен! Пожалуйста, добавьте несколько товаров в корзину, чтобы увидеть скидку.

[ctx: This notice will be shown on the cart or the checkout page if the coupon will be applied successfully.]
note: translators: %s: $coupon_code coupon code
en: Coupon code "%s" applied successfully. Please add some products to the cart to see the discount.
ru-RU: Код купона "%s" успешно применен. Пожалуйста, добавьте несколько товаров в корзину, чтобы увидеть скидку.

en: This section shows settings that affects Smart Coupons' functionalities.
ru-RU: В этом разделе представлены настройки, влияющие на функциональность Smart Coupons.

en: This step-by-step guide will walk you through the process of setting up a BOGO deal, ensuring that your customers enjoy great value and keep coming back for more.
ru-RU: Это пошаговое руководство проведет вас через весь процесс создания сделки BOGO, гарантируя, что ваши покупатели получат выгоду и будут возвращаться за новыми покупками.

en: This tool will clear the cache created by WooCommerce Smart Coupons.
ru-RU: Этот инструмент очистит кэш, созданный WooCommerce Smart Coupons.

en: This Week Only!
ru-RU: Только на этой неделе!

en: This will be over soon! Hurry.
ru-RU: Скоро все закончится! Торопитесь.

note: translators: %s: list of placeholders
en: This will be used when the setting "WooCommerce > Settings > Smart Coupons > Allow schedule sending of coupons?" is enabled. Available placeholders: %s.
ru-RU: Будет использоваться, если включен параметр "WooCommerce &gt; Настройки &gt; Умные купоны &gt; Разрешить отправку купонов по расписанию?". Доступные вставки: %s.

en: Ticket
ru-RU: Билет

en: Time after which coupon will be expired. This will work in conjunction with Coupon expiry date.
ru-RU: Время, по истечении которого срок действия купона истекает. Это работает в сочетании с датой истечения срока действия купона.

[ctx: time unit]
en: days
ru-RU: дней

[ctx: Timepicker on the admin side]
en: Choose Time
ru-RU: Выберите время

[ctx: Timepicker on the admin side]
en: Done
ru-RU: Готово

[ctx: Timepicker on the admin side]
en: HH:mm
ru-RU: ЧЧ:мм

[ctx: Timepicker on the admin side]
en: Hour
ru-RU: Час

[ctx: Timepicker on the admin side]
en: Microsecond
ru-RU: Микросекунда

[ctx: Timepicker on the admin side]
en: Millisecond
ru-RU: Миллисекунда

[ctx: Timepicker on the admin side]
en: Minute
ru-RU: Минута

[ctx: Timepicker on the admin side]
en: Now
ru-RU: Сейчас

[ctx: Timepicker on the admin side]
en: Second
ru-RU: Второй

[ctx: Timepicker on the admin side]
en: Time
ru-RU: Время

[ctx: Timepicker on the admin side]
en: Time Zone
ru-RU: Часовой пояс

[ctx: Timepicker on the frontend side]
en: Choose Time
ru-RU: Выберите время

[ctx: Timepicker on the frontend side]
en: Done
ru-RU: Готово

[ctx: Timepicker on the frontend side]
en: Hour
ru-RU: Час

[ctx: Timepicker on the frontend side]
en: Microsecond
ru-RU: Микросекунда

[ctx: Timepicker on the frontend side]
en: Millisecond
ru-RU: Миллисекунда

[ctx: Timepicker on the frontend side]
en: Minute
ru-RU: Минута

[ctx: Timepicker on the frontend side]
en: Now
ru-RU: Сейчас

[ctx: Timepicker on the frontend side]
en: Second
ru-RU: Второй

[ctx: Timepicker on the frontend side]
en: Time
ru-RU: Время

[ctx: Timepicker on the frontend side]
en: Time Zone
ru-RU: Часовой пояс

en: Title
ru-RU: Название

[ctx: Title for coupon column on the products page]
en: Linked coupons
ru-RU: Связанные купоны

[ctx: Title for the combo coupons feature admin notice]
en: ✨ New Feature: 🤝 Combo Coupons!
ru-RU: ✨ Новая функция: 🤝 Комбо-купоны!

[ctx: Title for the combo coupons feature admin notice]
en: 📢 <strong>Update:</strong> We've enhanced the layout and controls under <strong>Coupon data → Usage restrictions → Smart Coupons: Restrictions </strong> to make editing smoother and more user-friendly.
ru-RU: 📢 <strong>Обновление:</strong> Мы улучшили оформление и элементы управления в разделе <strong>Данные о купонах → Ограничения использования → Умные купоны: Ограничения </strong>, чтобы сделать редактирование более плавным и удобным.

[ctx: Title for the new feature admin notice]
en: ✨ New Feature Alert!
ru-RU: ✨ Новая функция!

en: Title of available coupons list on My Account page.
ru-RU: Название списка доступных купонов на странице "Мой счет".

en: to
ru-RU: на

en: To redeem your discount click on the following coupon(s):
ru-RU: Чтобы воспользоваться скидкой, нажмите на следующий купон(ы):

en: To redeem your discount use below coupon codes during checkout or copy and paste the below URL and hit enter in your browser
ru-RU: Чтобы воспользоваться скидкой, используйте приведенные ниже коды купонов во время оформления заказа или скопируйте и вставьте указанный ниже URL-адрес и нажмите клавишу Enter в вашем браузере.

en: To redeem your discount use below coupon codes during checkout or copy and paste the below URLs and hit enter in your browser
ru-RU: Чтобы воспользоваться скидкой, используйте приведенные ниже коды купонов во время оформления заказа или скопируйте и вставьте приведенные ниже URL-адреса и нажмите кнопку Enter в вашем браузере.

note: translators: %s: Coupon code
en: To redeem your discount use coupon code %s during checkout or click on the following coupon:
ru-RU: Чтобы воспользоваться скидкой, используйте код купона %s во время оформления заказа или нажмите на следующий купон:

note: translators: %s: Coupon code
en: To redeem your discount use coupon code %s during checkout or copy and paste the below URL and hit enter in your browser:
ru-RU: Чтобы воспользоваться скидкой, используйте код купона %s во время оформления заказа или скопируйте и вставьте приведенный ниже URL-адрес и нажмите клавишу Enter в браузере:

en: Top Smart Coupons features
ru-RU: Лучшие функции Smart Coupons

en: Total Credit Amount
ru-RU: Общая сумма кредита

en: Tropical Dawn
ru-RU: Тропический рассвет

note: translators: 1. Discount type 2. Discount Type Label
en: Type
ru-RU: Тип

en: Unauthorized
ru-RU: Неавторизованный

note: translators: 1: plugin name 2: page based text 3: Label for store credit 4: Hide notice text
en: Uncheck
ru-RU: Снимите флажок

en: Uncheck "Auto-generate" option in Store Credit is not saving? Is it always checked?
ru-RU: Снять флажок "Автогенерация" в разделе "Кредит магазина не сохраняется"? Она всегда установлена?

en: Unlimited discount
ru-RU: Неограниченная скидка

en: Update coupon category
ru-RU: Обновление категории купонов

en: Update existing coupons
ru-RU: Обновление существующих купонов

en: Update WooCommerce Smart Coupons database
ru-RU: Обновление базы данных WooCommerce Smart Coupons

en: updated
ru-RU: обновлено

en: updated & emailed
ru-RU: обновлено и отправлено по электронной почте

en: Upload file
ru-RU: Загрузить файл

note: translators: %s: Maximum coupon discount amount
en: upto %s
ru-RU: до %s

note: translators: Documentation link for 'How to Apply Single or Multiple Coupons on Click of a Link'
en: URL of coupon should be like this:
ru-RU: URL-адрес купона должен выглядеть следующим образом:

en: Usage Count
ru-RU: Подсчет использования

en: Usage Limit
ru-RU: Предел использования

en: Usage Limit Per User
ru-RU: Лимит использования на одного пользователя

note: translators: %s: Label for store credit
en: Use %s applied in first subscription order for subsequent renewals until credit reaches zero
ru-RU: Используйте %s, примененные в первом заказе подписки, для последующих продлений, пока кредит не достигнет нуля

en: Use code
ru-RU: Используйте код

note: translators: 1. The coupon code
en: Use code: %s
ru-RU: Используйте код: %s

en: Use comma "," to separate multiple email addresses
ru-RU: Используйте запятую "," для разделения нескольких адресов электронной почты

en: Use gift card applied in first subscription order for subsequent renewals until credit reaches zero
ru-RU: Используйте подарочную карту, использованную при первом заказе подписки, для последующих продлений, пока кредит не достигнет нуля

en: Used By
ru-RU: Используется

en: Used during coupon printing
ru-RU: Используется во время печати купона

en: Used for variations
ru-RU: Используется для вариаций

en: Used in orders
ru-RU: Используется в заказах

en: User Role
ru-RU: Роль пользователя

en: users can choose only one
ru-RU: Пользователи могут выбрать только один

note: translators: Product names
en: Valid for %s
ru-RU: Действителен для %s

note: translators: 1: The category names
en: Valid for category %s | Valid for categories %s
ru-RU[0]: Действителен для категории %s

en: Valid on entire range of products. Buy anything in the store.
ru-RU: Действует на весь ассортимент товаров. Покупайте все, что есть в магазине.

en: Valid order status for auto-generating coupon
ru-RU: Действительный статус заказа для автогенерации купона

en: Validate quantity of
ru-RU: Проверьте количество

en: Validity Suffix
ru-RU: Суффикс достоверности

en: Value(s)
ru-RU: Значение(я)

note: translators: 1: Affiliate For WooCommerce 2: Smart Manager 3: Smart Offers
en: variable but fixed amount
ru-RU: переменная, но фиксированная сумма

en: Velvet Flame
ru-RU: Бархатное пламя

en: View status
ru-RU: Просмотр статуса

en: Vintage
ru-RU: Винтаж

en: Visible on the product page
ru-RU: Видно на странице товара

en: Visit store
ru-RU: Посетите магазин

en: Visit store:
ru-RU: Посетите магазин:

en: We are processing coupons in background. Please wait before starting new process.
ru-RU: Мы обрабатываем купоны в фоновом режиме. Пожалуйста, подождите, прежде чем начать новый процесс.

en: We store these data so that we can process it for you whenever required.
ru-RU: Мы храним эти данные, чтобы в случае необходимости обработать их для вас.

en: Weeks
ru-RU: Недели

en: Welcome to Smart Coupons
ru-RU: Добро пожаловать в Smart Coupons

en: What is Smart Coupons?
ru-RU: Что такое "умные купоны"?

en: What we access?
ru-RU: Что нам доступно?

en: What we store & why?
ru-RU: Что мы храним и зачем?

en: What's the URL to a coupon, so it's automatically inserted when visiting?
ru-RU: Каков URL-адрес купона, чтобы он автоматически вставлялся при посещении?

en: When checked, and applicable, this discount will apply automatically to the cart / order - without customer needing to know / use the coupon. Auto Apply is an excellent way to setup discount rules using Smart Coupons. Keep in mind that, at most 5 coupons / discounts will be auto applied on a cart / order.
ru-RU: При установке флажка эта скидка будет автоматически применена к корзине/заказу - покупателю не нужно будет знать/использовать купон. Автоприменение - отличный способ настроить правила скидок с помощью умных купонов. Имейте в виду, что не более 5 купонов/скидок будут автоматически применены к корзине/заказу.

en: When checked, and when this coupon is linked to a product, and when someone places an order containing such product: generates a copy of this coupon with all the settings, assigns a new coupon code and issues that newly generated coupon to the customer, to use in future order/s.
ru-RU: При установке флажка, когда этот купон связан с товаром и когда кто-то оформляет заказ с таким товаром: генерирует копию этого купона со всеми настройками, присваивает новый код купона и выдает этот сгенерированный купон покупателю для использования в будущем заказе/ах.

en: When checked, generated coupon's value will be same as product's price
ru-RU: Если флажок установлен, стоимость сгенерированного купона будет равна цене товара

en: When checked, this coupon can be used only in a customer's very first order.
ru-RU: При установке флажка этот купон может быть использован только в первом заказе покупателя.

en: When checked, this coupon will be included for display on  cart / checkout / My Account pages - for all eligible customers.
ru-RU: При установке флажка этот купон будет включен для отображения на страницах корзины, оформления заказа и "Мой счет" - для всех подходящих покупателей.

note: translators: %s: Explanation of the setting
en: When enabled, each coupon will have the option to enable auto-apply for that coupon %s
ru-RU: Если включить эту опцию, каждый купон будет иметь возможность включить автоприменение для этого купона %s

note: translators: %s: Label for store credit, 1: : Label for store credit, 2: Label for store credit, 3: Label for store credit
en: When selling %1$s, if Regular and Sale price is found for the product, then coupon will be created with product's Regular Price but customer will pay product's Sale price. This setting will also make sure if any discount coupon is applied on the %2$s while purchasing, then customer will get %3$s in their picked price
ru-RU: При продаже %1$s, если для продукта найдены обычная и распродажная цена, то будет создан купон с обычной ценой продукта, но клиент заплатит за него по распродажной цене. Эта настройка также гарантирует, что если при покупке будет применен купон на скидку %2$s, то покупатель получит %3$s в выбранной им цене.

en: When this coupon will be applied, selected products will be added to cart with set discount. If discount is not set, this coupon's discount will be applied to these products.
ru-RU: Когда этот купон будет применен, выбранные товары будут добавлены в корзину с установленной скидкой. Если скидка не установлена, скидка по данному купону будет применена к этим товарам.

en: When trying to add coupon/Smart Coupon, I get "Invalid post type" message.
ru-RU: При попытке добавить купон/Smart Coupon я получаю сообщение "Invalid post type".

note: translators: %s: Label for store credit
en: When you opt to allow people to buy %s of any amount, this label will be used.
ru-RU: Когда вы решите разрешить людям покупать %s от любой суммы, будет использоваться эта метка.

en: Which features of Smart Coupons work with Subscriptions?
ru-RU: Какие функции Smart Coupons работают с подписками?

note: translators: %s: Label for store credit
en: While purchasing %s
ru-RU: При покупке %s

en: with discount of
ru-RU: со скидкой

en: WooCommerce Account Connected
ru-RU: Подключенный аккаунт WooCommerce

en: WooCommerce Coupons (CSV)
ru-RU: Купоны WooCommerce (CSV)

note: Plugin Name of the plugin translators: 1: plugin name 2: page based text 3: Label for store credit 4: Hide notice text
en: WooCommerce Smart Coupons
ru-RU: Умные купоны WooCommerce

note: translators: WooCommerce Subscriptions product link
en: WooCommerce Subscriptions
ru-RU: Подписки WooCommerce

en: Worth
ru-RU: Стоит

note: translators: 1: coupon amount 2: discount for text
en: worth %1$s (%2$s)
ru-RU: стоит %1$s (%2$s)

note: translators: 1: coupon amount 2: max discount text 3: discount for text
en: worth %1$s%% %2$s (%3$s)
ru-RU: стоимость %1$s%% %2$s (%3$s)

note: translators: 1: coupon amount 2: discount for text
en: worth %1$s%% (%2$s)
ru-RU: стоимостью %1$s%% (%2$s)

note: translators: %s coupon amount
en: worth %s
ru-RU: стоит %s

note: translators: %s: coupon amount
en: worth %s (for entire purchase)
ru-RU: стоимость %s (за всю покупку)

[ctx: WP CRON has been disabled warning message]
en: Note: WP CRON has been disabled on your install which may prevent this update from completing.
ru-RU: Примечание: В вашей установке отключен WP CRON, что может помешать завершению обновления.

en: Write a message
ru-RU: Написать сообщение

en: Years
ru-RU: Годы

note: translators: Documentation link for 'How to Print Coupons'
en: Yes, Smart Coupons does provide a feature for printing coupons. For more details, check this article: %s
ru-RU: Да, в Smart Coupons есть функция печати купонов. Для получения более подробной информации ознакомьтесь с этой статьей: %s

en: Yes, Smart Coupons does work with WooCommerce Subscriptions.
ru-RU: Да, Smart Coupons действительно работает с подписками WooCommerce.

en: You can also apply multiple coupon codes via a single URL. For example:
ru-RU: Вы также можете применить несколько кодов купонов через один URL. Например:

en: You can continue with other work. But for bulk generating or importing new coupons, wait for the current process to complete.
ru-RU: Вы можете продолжить работу. Но для массовой генерации или импорта новых купонов дождитесь завершения текущего процесса.

en: You can do this by overriding the email template.
ru-RU: Это можно сделать, переопределив шаблон электронной почты.

en: You can give a coupon to your customer after every purchase, which can encourage them to purchase again from you.
ru-RU: Вы можете дарить купон клиенту после каждой покупки, что может побудить его снова приобрести товар у вас.

en: You can resend them from order admin edit page.
ru-RU: Вы можете повторно отправить их со страницы редактирования администратора заказа.

en: You cannot add the same tax rate twice!
ru-RU: Вы не можете добавить одну и ту же ставку налога дважды!

en: You don't want to miss this...
ru-RU: Вы не захотите пропустить это...

en: You got these coupons
ru-RU: У вас есть эти купоны

note: translators: %s: singular name for store credit
en: You got this %s
ru-RU: Вы получили это %s

note: translators: %s: singular name for store credit
en: You got this gift card
ru-RU: Вы получили эту подарочную карту

note: translators: 1: email heading 2: suffix
en: You have received a
ru-RU: Вы получили

en: You have received a {coupon_type} {coupon_value}
ru-RU: Вы получили {купон_типа} {купон_значение}

en: You have received coupons.
ru-RU: Вы получили купоны.

note: translators: 1. Receiver's count 2. Gift Card/s 3. Receiver name 4. Receiver details
en: You have scheduled to send %1$d %2$s %3$s %4$s
ru-RU: Вы запланировали отправить %1$d %2$s %3$s %4$s

note: translators: 1. Receiver's count 2. Gift Card/s 3. Receiver name 4. Receiver details
en: You have scheduled to send %1$d %2$s to %3$s (%4$s)
ru-RU: Вы запланировали отправить %1$d %2$s на %3$s (%4$s)

en: You have selected all items for refund. This action will also refund all applied store credit.
ru-RU: Вы выбрали все товары для возврата. Это действие также вернет все примененные магазинные кредиты.

note: translators: 1. Receiver's count 2. Singular/Plural label for store credit(s) 3. Receiver name 4. Receiver details
en: You have successfully sent %1$d %2$s %3$s %4$s
ru-RU: Вы успешно отправили %1$d %2$s %3$s %4$s

note: translators: 1. Receiver's count 2. Singular/Plural label for store credit(s) 3. Receiver name 4. Receiver details
en: You have successfully sent %1$d %2$s to %3$s (%4$s)
ru-RU: Вы успешно отправили %1$d %2$s на %3$s (%4$s)

en: You will get following coupon(s) when you buy this item
ru-RU: При покупке этого товара вы получите следующий купон(ы)

en: You will get following coupon(s) when you buy this item:
ru-RU: При покупке этого товара вы получите следующий купон(ы):

en: Your cart does not meet the product quantity requirement.
ru-RU: Ваша корзина не соответствует требованиям к количеству товара.

en: Your cart does not meet the quantity requirement.
ru-RU: Ваша корзина не удовлетворяет требованиям по количеству.

note: translators: 1. Number of quantity 2. Singular or plural text based on number of quantities
en: Your cart should have a maximum of %1$d %2$s in total.
ru-RU: В вашей корзине должно быть не более %1$d %2$s.

note: translators: 1. Number of quantity 2. Singular or plural text based on number of quantities
en: Your cart should have a minimum of %1$d %2$s in total.
ru-RU: В вашей корзине должно быть не менее %1$d %2$s.

en: your entire purchase
ru-RU: вся ваша покупка

en: Your order contains coupons. What would you like to do?
ru-RU: Ваш заказ содержит купоны. Что бы вы хотели сделать?

en: Your order contains coupons. You will receive them after completion of this order.
ru-RU: Ваш заказ содержит купоны. Вы получите их после завершения заказа.

en: Your product has variations! Before changing the product type, it is a good idea to delete the variations to avoid errors in the stock reports.
ru-RU: У вашего товара есть вариации! Прежде чем менять тип товара, лучше удалить его варианты, чтобы избежать ошибок в отчетах о запасах.

en: {coupon_type} has been successfully scheduled
ru-RU: {купон_типа} был успешно запланирован

en: {coupon_type} sent successfully
ru-RU: {купон_типа} отправлен успешно

en: {site_title}: Congratulations! You've received a {coupon_type} from {sender_name}
ru-RU: {site_title}: Поздравляем! Вы получили {купон_типа} от {имя_отправителя}

en: {site_title}: Congratulations! You've received coupons from {sender_name}
ru-RU: {site_title}: Поздравляем! Вы получили купоны от {имя_отправителя}

en: {site_title}: {coupon_type} has been successfully scheduled
ru-RU: {site_title}: {купон_типа} был успешно запланирован

en: {site_title}: {coupon_type} sent successfully
ru-RU: {site_title}: {купон_типа} успешно отправлен
