WooCommerce Smart Coupons 9.40.0 - en to pt-BR translation catalogue (1098 entries)

note: translators: Add more detail to coupon description
en:  &
pt-BR:  &amp;

en:  &
pt-BR:  &amp;

note: translators: 1: email heading 2: suffix
en:  coupon
pt-BR:  cupom

en:  discount
pt-BR:  desconto

en:  discount on
pt-BR:  desconto em

en:  discount on your entire purchase
pt-BR:  desconto em toda a sua compra

en:  on
pt-BR:  em

note: translators: %s: Maximum coupon discount amount
en:  upto %s
pt-BR:  até %s

en: ! If things aren't going quite as expected, we're happy to help -- please reach out to
pt-BR: ! Se as coisas não estiverem indo como o esperado, ficaremos felizes em ajudar - entre em contato com

en: "Coupons with Product" description
pt-BR: "Descrição "Cupons com produto

en: "Store Credit Receiver detail" form not appearing on checkout page?
pt-BR: O formulário "Store Credit Receiver detail" não está aparecendo na página de checkout?

en: $coupon is not an object of WC_Coupon
pt-BR: $coupon não é um objeto de WC_Coupon

en: $coupon is:
pt-BR: $coupon é:

en: $item is not an object of WC_Order_Item
pt-BR: $item não é um objeto de WC_Order_Item

en: $item_id is required
pt-BR: $item_id é obrigatório

en: $key is required
pt-BR: $key é obrigatório

en: $key is:
pt-BR: $key é:

en: $meta_key is:
pt-BR: $meta_key é:

en: $post_id is:
pt-BR: $post_id é:

note: translators: 1. Product/s 2. Product names 3. is/are 4. Coupons code
en: %1$s %2$s %3$s removed because coupon %4$s is removed.
pt-BR: %1$s %2$s %3$s removidos porque o cupom %4$s foi removido.

note: translators: 1. The coupon code, 2. The discount type
en: %1$s (Type: %2$s)
pt-BR: %1$s (Tipo: %2$s)

note: translators: 1. Discount type 2. Discount amount translators: 1: coupon type 2: coupon amount
en: %1$s coupon of %2$s
pt-BR: Cupom %1$s de %2$s

note: translators: 1: email heading 2: suffix
en: %1$s Free Shipping%2$s
pt-BR: %1$s Frete grátis%2$s

note: translators: 1. amount of store credit 2. store credit label 3. coupon code
en: %1$s worth of %2$s restored to coupon %3$s.
pt-BR: O valor de %1$s de %2$s foi restaurado para o cupom %3$s.

note: translators: 1. amount of store credit 2. coupon code
en: %1$s worth of Store Credit restored to coupon %2$s.
pt-BR: Crédito da loja no valor de %1$s restaurado para o cupom %2$s.

note: translators: 1: HTML small tag start 2: HTML small tag end
en: %1$s(This will add the same coupon description in all the bulk generated coupons)%2$s
pt-BR: %1$s(Isso adicionará a mesma descrição de cupom em todos os cupons gerados em massa)%2$s

note: translators: 1: plugin name 2: page based text 3: Label for store credit 4: Hide notice text
en: %1$s: %2$s to avoid issues related to missing data for %3$s. %4$s
pt-BR: %1$s: %2$s para evitar problemas relacionados a dados ausentes para %3$s. %4$s

note: translators: 1. Error title 2. The bulk process
en: %1$s: The coupon bulk %2$s process stopped. Please review the coupons list to check the status.
pt-BR: %1$s: O processo do cupom em massa %2$s foi interrompido. Consulte a lista de cupons para verificar o status.

note: translators: 1. Important 2. Upload path
en: %1$s: To allow bulk generation of coupons, please make sure %2$s directory is writable.
pt-BR: %1$s: Para permitir a geração em massa de cupons, certifique-se de que o diretório %2$s possa ser gravado.

note: translators: 1. Message type 2. Functionality name "Bulk Generate" 3. Functionality name "Import-Export"
en: %1$s: To ensure %2$s and %3$s work correctly, contact your system administrator or host provider to resolve below:
pt-BR: %1$s: Para garantir que %2$s e %3$s funcionem corretamente, entre em contato com o administrador do sistema ou com o provedor de hospedagem para resolver o problema abaixo:

note: translators: 1: WooCommerce Smart Coupons 2: Link for the Smart Coupons settings
en: %1$s: You are using a custom coupon style which is planned to be removed from the plugin in upcoming versions. New, improved styles & colors are added in the version 4.9.0. We would request you to choose a color scheme & a style for coupon from the newly added colors & styles. You can do this from %2$s.
pt-BR: %1$s: Você está usando um estilo de cupom personalizado que está planejado para ser removido do plug-in nas próximas versões. Estilos e cores novos e aprimorados foram adicionados na versão 4.9.0. Solicitamos que você escolha um esquema de cores e um estilo para o cupom entre as novas cores e estilos adicionados. Você pode fazer isso em %2$s.

note: translators: 1$-2$: opening and closing <strong> tags, 3$-4$: link tags, takes to woocommerce plugin on wp.org, 5$-6$: opening and closing link tags, leads to plugins.php in admin.
en: %1$sWooCommerce Smart Coupons is inactive.%2$s The %3$sWooCommerce plugin%4$s must be active for the Smart Coupons to work. Please %5$sinstall & activate WooCommerce &raquo;%6$s
pt-BR: %1$sWooCommerce Smart Coupons está inativo.%2$s O plugin %3$sWooCommerce%4$s deve estar ativo para que os Smart Coupons funcionem. Por favor, %5$instale e ative o WooCommerce "%6$s

note: translators: %s: Plugin name
en: %s &minus; Database update required
pt-BR: %s - Atualização do banco de dados necessária

note: translators: Plugin's name
en: %s - Coupon Personal Data Eraser
pt-BR: %s - Apagador de dados pessoais de cupons

note: translators: Plugin's name
en: %s - Coupon Personal Data Exporter
pt-BR: %s - Exportador de dados pessoais de cupons

note: translators: Plugin's name
en: %s - Order Personal Data Eraser
pt-BR: %s - Solicitar apagador de dados pessoais

note: translators: Plugin's name
en: %s - Order Personal Data Exporter
pt-BR: %s - Exportador de dados pessoais do pedido

note: translators: Plugin's name
en: %s - User Personal Data Eraser
pt-BR: %s - Apagador de dados pessoais do usuário

note: translators: Plugin's name
en: %s - User Personal Data Exporter
pt-BR: %s - Exportador de dados pessoais do usuário

note: translators: 1. Coupon type
en: %s are being
pt-BR: %s estão sendo

note: translators: %s: singular name for store credit
en: %s Balance
pt-BR: %s Saldo

note: translators: Order notes
en: %s Because PayPal doesn't accept discount on shipping & tax.
pt-BR: %s Porque o PayPal não aceita desconto sobre frete e impostos.

note: translators: %s: Plugin name
en: %s database update completed. Thank you for updating to the latest version!
pt-BR: Atualização do banco de dados %s concluída. Obrigado por atualizar para a versão mais recente!

note: translators: %s: Label for store credit
en: %s discount is inclusive of tax
pt-BR: %s o desconto inclui impostos

note: translators: 1. The discount text
en: %s discount on anything you want.
pt-BR: %s de desconto em tudo o que você quiser.

note: translators: 1. The discount text
en: %s discount on entire store.
pt-BR: %s de desconto em toda a loja.

note: translators: Add more detail to coupon description
en: %s Free Shipping
pt-BR: %s Frete grátis

note: translators: 1. Product title
en: %s has been added to your cart!
pt-BR: %s foi adicionado ao seu carrinho!

note: translators: %s: Label for store credit
en: %s include tax?
pt-BR: %s incluem impostos?

note: translators: %s: Plugin name
en: %s is updating the database in the background. The database update process may take a little while, so please be patient.
pt-BR: %s está atualizando o banco de dados em segundo plano. O processo de atualização do banco de dados pode demorar um pouco, portanto, seja paciente.

note: translators: %s: singular name for store credit
en: %s of
pt-BR: %s de

note: translators: %s: Label for store credit
en: %s product CTA
pt-BR: CTA do produto %s

note: translators: %s: singular name for store credit
en: %s sent successfully.
pt-BR: %s enviado com sucesso.

note: translators: %s: singular name for store credit
en: %s Used
pt-BR: %s Usado

note: translators: %s: singular name for store credit
en: %s Used:
pt-BR: %s Usado:

note: translators: 1: email heading 2: suffix
en: &
pt-BR: &amp;

en: (Add to store and email generated coupons to recipients)
pt-BR: (Adicione à loja e envie cupons gerados por e-mail aos destinatários)

en: (Copy)
pt-BR: (cópia)

en: (Does not add to store, but creates a .csv file, that you can
pt-BR: (Não adiciona ao armazenamento, mas cria um arquivo .csv, que você pode

note: translators: %s: Note for admin
en: (Note: It's recommended to keep it Disabled)
pt-BR: (Observação: é recomendável mantê-lo desativado)

en: (optional)
pt-BR: (opcional)

en: (prefix or suffix with up to three letters work best)
pt-BR: (prefixo ou sufixo com até três letras é melhor)

en: . If still the issue persist, temporarily de-activate all plugins except WooCommerce & Smart Coupons. Re-check the issue, if the issue still persists, contact us (from the link at the end of this page). If the issue goes away, re-activate other plugins one-by-one & re-checking the fields, to find out which plugin is conflicting.
pt-BR: . Se o problema persistir, desative temporariamente todos os plug-ins, exceto o WooCommerce e o Smart Coupons. Verifique novamente o problema e, se ele ainda persistir, entre em contato conosco (no link no final desta página). Se o problema desaparecer, reative outros plug-ins um a um e verifique novamente os campos para descobrir qual plug-in está em conflito.

note: translators: Documentation link for 'How to Apply Single or Multiple Coupons on Click of a Link'
en: . Replace www.mysite.com with your own site URL and replace discount5 with the your coupon code.
pt-BR: . Substitua www.mysite.com pelo URL de seu próprio site e substitua discount5 pelo código do cupom.

note: Description of the plugin
en: <strong>WooCommerce Smart Coupons</strong> lets customers buy gift certificates, store credits or coupons easily. They can use purchased credits themselves or gift to someone else.
pt-BR: <strong>O WooCommerce Smart Coupons</strong> permite que os clientes comprem certificados de presente, créditos de loja ou cupons facilmente. Eles podem usar os créditos comprados ou presentear outra pessoa.

note: translators: 1: Singular name for post type 2: Email
en: [%1$s restricted with email: %2$s]
pt-BR: [%1$s restrito com o e-mail: %2$s]

[ctx: [Admin] WooCommerce > Status > Tools]
en: Delete Smart Coupons Custom Table
pt-BR: Excluir tabela personalizada de cupons inteligentes

[ctx: [Admin] WooCommerce > Status > Tools]
en: Note:
pt-BR: Observação:

[ctx: [Admin] WooCommerce > Status > Tools]
note: translators: Label for discount type Store Credit
en: Set "%s" Meta
pt-BR: Definir "%s" Meta

[ctx: [Admin] WooCommerce > Status > Tools]
note: translators: Table name
en: Smart Coupons creates a custom table & fills it with existing coupon data in such a way that it can query coupons faster. This greatly improves some of the features of Smart Coupons. This tool will delete the Smart Coupons custom table - %s. But it will not affect any existing coupon's data. After deleting the custom table, you'll be shown a notice to update Smart Coupons database. This will help you regenerate Smart Coupons custom table. Please ensure the Smart Coupons database update process is completed before creating/updating/deleting any coupons
pt-BR: O Smart Coupons cria uma tabela personalizada e a preenche com dados de cupons existentes, de modo que possa consultar cupons mais rapidamente. Isso melhora muito alguns dos recursos do Smart Coupons. Essa ferramenta excluirá a tabela personalizada do Smart Coupons - %s. Mas isso não afetará os dados de nenhum cupom existente. Depois de excluir a tabela personalizada, você verá um aviso para atualizar o banco de dados do Smart Coupons. Isso o ajudará a gerar novamente a tabela personalizada do Smart Coupons. Certifique-se de que o processo de atualização do banco de dados do Smart Coupons esteja concluído antes de criar/atualizar/excluir qualquer cupom

[ctx: [Admin] WooCommerce > Status > Tools]
note: translators: Label for discount type Store Credit
en: Store Credit
pt-BR: Crédito na loja

[ctx: [Admin] WooCommerce > Status > Tools]
note: translators: Label for discount type Store Credit
en: This tool will set required meta for discount type "%s" (if needed).
pt-BR: Essa ferramenta definirá a meta necessária para o tipo de desconto "%s" (se necessário).

[ctx: [Admin] WooCommerce > Status > Tools]
note: translators: Label for discount type Store Credit
en: WooCommerce Smart Coupons &minus; "%s" meta
pt-BR: Cupons inteligentes do WooCommerce - "%s" meta

[ctx: [Admin] WooCommerce > Status > Tools]
en: WooCommerce Smart Coupons &minus; Custom table
pt-BR: WooCommerce Smart Coupons - Tabela personalizada

note: translators: %s: Preview link translators: %s: Label for store credit
en: [Preview]
pt-BR: [Prévia]

note: translators: %s: Label for store credit, 1: : Label for store credit, 2: Label for store credit, 3: Label for store credit
en: [Read More]
pt-BR: [Leia mais]

en: About Smart Coupons
pt-BR: Sobre a Smart Coupons

en: Account endpoints > Coupons
pt-BR: Pontos de extremidade da conta &gt; Cupons

en: Acknowledgement email
pt-BR: E-mail de confirmação

en: Act before the offer expires.
pt-BR: Aja antes que a oferta expire.

en: Action
pt-BR: Ação

en: Actions
pt-BR: Ações

en: Active for x payments
pt-BR: Ativo para x pagamentos

en: Add Coupon
pt-BR: Adicionar cupom

en: Add new coupon category
pt-BR: Adicionar nova categoria de cupom

en: Add product details
pt-BR: Adicionar detalhes do produto

en: Add products to cart
pt-BR: Adicionar produtos ao carrinho

en: Add taxonomy restriction
pt-BR: Adicionar restrição de taxonomia

[ctx: Add to Cart button text]
en: Add to Cart
pt-BR: Adicionar ao carrinho

en: Add to store
pt-BR: Adicionar à loja

en: added
pt-BR: adicionado

en: added & emailed
pt-BR: adicionado e enviado por e-mail

en: Added by coupon
pt-BR: Adicionado por cupom

en: Additional text below the title.
pt-BR: Texto adicional abaixo do título.

[ctx: Admin menu name]
en: Categories
pt-BR: Categorias

[ctx: Admin notice message displayed after scheduling a coupon expiry reminder]
en: Expiry reminder scheduled for this coupon.
pt-BR: Lembrete de expiração programado para esse cupom.

[ctx: admin setting description]
en: Specify the number of days before the coupon expiry date when the reminder email should be sent to the customer. Leave blank for a reminder on the same expiry day.
pt-BR: Especifique o número de dias antes da data de validade do cupom quando o e-mail de lembrete deve ser enviado ao cliente. Deixe em branco para um lembrete no mesmo dia de vencimento.

[ctx: admin setting title]
en: Send reminder X days before expiry
pt-BR: Enviar lembrete X dias antes do vencimento

en: Advanced restrictions - payment, shipping, location, user roles, product attributes
pt-BR: Restrições avançadas - pagamento, envio, localização, funções do usuário, atributos do produto

note: translators: Link for the plugin 'Aelia Currency Switcher for WooCommerce'
en: Aelia Currency Switcher for WooCommerce
pt-BR: Aelia Currency Switcher para WooCommerce

en: After applying the coupon, do these also...
pt-BR: Depois de aplicar o cupom, faça isso também...

en: after issuance - instead of a fixed expiry date, and at "Expiry time" if set. (Only used for auto-generated coupons)
pt-BR: após a emissão, em vez de uma data de validade fixa, e no "Tempo de validade", se definido. (Usado somente para cupons gerados automaticamente)

en: All coupon categories
pt-BR: Todas as categorias de cupons

en: all products
pt-BR: todos os produtos

en: All qualifying products
pt-BR: Todos os produtos qualificados

en: All set, Begin import?
pt-BR: Tudo pronto, iniciar a importação?

en: Allow schedule sending of coupons?
pt-BR: Permitir o envio programado de cupons?

note: translators: %s: Label for store credit, 1: : Label for store credit, 2: Label for store credit, 3: Label for store credit
en: Allow selling %s at discounted price
pt-BR: Permitir a venda de %s a preço com desconto

en: Allow sending of coupons to others
pt-BR: Permitir o envio de cupons para outras pessoas

en: Allow the buyer to send coupons to someone else.
pt-BR: Permitir que o comprador envie cupons para outra pessoa.

en: Allow users to choose when multiples are added on the above.
pt-BR: Permitir que os usuários escolham quando os múltiplos são adicionados no item acima.

en: Allowed emails
pt-BR: E-mails permitidos

en: Allowed locations
pt-BR: Locais permitidos

en: Allowed user roles
pt-BR: Funções de usuário permitidas

en: Already uploaded CSV to the server?
pt-BR: Já fez o upload do CSV para o servidor?

en: Amaranth red
pt-BR: Amaranto vermelho

en: Amount
pt-BR: Valor

en: An error has occurred. Please try again later.
pt-BR: Ocorreu um erro. Tente novamente mais tarde.

en: An error occurred:
pt-BR: Ocorreu um erro:

en: and a lot more…
pt-BR: e muito mais...

en: and create your CSV based on that.
pt-BR: e crie seu CSV com base nisso.

note: translators: 1: Affiliate For WooCommerce 2: Smart Manager 3: Smart Offers
en: any amount
pt-BR: qualquer valor

en: Apply
pt-BR: Aplicar

en: Apply before tax
pt-BR: Aplicar antes do imposto

en: Apply discount on
pt-BR: Aplicar desconto em

en: Apply multiple coupons via URL
pt-BR: Aplique vários cupons via URL

en: Are you sure you want to remove the selected items? If you have previously reduced this item's stock, or this order was submitted by a customer, you will need to manually restore the item's stock.
pt-BR: Tem certeza de que deseja remover os itens selecionados? Se você tiver reduzido anteriormente o estoque desse item ou se esse pedido tiver sido enviado por um cliente, será necessário restaurar manualmente o estoque do item.

en: Are you sure you want to revoke access to this download?
pt-BR: Tem certeza de que deseja revogar o acesso a esse download?

note: translators: 1. The bulk process
en: Are you sure you want to stop the coupon bulk %s process? Click OK to stop.
pt-BR: Tem certeza de que deseja interromper o processo do cupom em massa %s? Clique em OK para interromper.

en: Are you sure you wish to delete this refund? This action cannot be undone.
pt-BR: Tem certeza de que deseja excluir esse reembolso? Essa ação não pode ser desfeita.

en: Are you sure you wish to delete this tax column? This action cannot be undone.
pt-BR: Tem certeza de que deseja excluir essa coluna de impostos? Essa ação não pode ser desfeita.

en: Are you sure you wish to process store credit refund? This action cannot be undone.
pt-BR: Tem certeza de que deseja processar o reembolso do crédito da loja? Essa ação não pode ser desfeita.

en: Are you sure you wish to process this refund? This action cannot be undone.
pt-BR: Tem certeza de que deseja processar esse reembolso? Essa ação não pode ser desfeita.

en: Attach a gift of any value (free or paid product) to a particular coupon. Here, instead of a discount, a product is redeemed for the coupon code.
pt-BR: Anexe um presente de qualquer valor (produto gratuito ou pago) a um determinado cupom. Aqui, em vez de um desconto, um produto é resgatado pelo código do cupom.

en: Attention!
pt-BR: Atenção!

en: Auto apply coupons
pt-BR: Aplicar cupons automaticamente

en: Auto apply?
pt-BR: Aplicação automática?

en: Auto Generate Coupon
pt-BR: Gerar cupom automaticamente

en: Auto generate?
pt-BR: Geração automática?

en: auto generated
pt-BR: gerado automaticamente

en: Auto generated coupon email
pt-BR: E-mail de cupom gerado automaticamente

en: Automatic deletion
pt-BR: Exclusão automática

en: Automatic payment for subscription renewals
pt-BR: Pagamento automático para renovações de assinaturas

note: translators: %s: plural name for store credit translators: %s: Label for store credit
en: Available Coupons & %s
pt-BR: Cupons disponíveis e %s

note: translators: %s: plural name for store credit
en: Available Coupons & Store Credits
pt-BR: Cupons disponíveis e créditos da loja

en: Available Coupons (click on a coupon to use it)
pt-BR: Cupons disponíveis (clique em um cupom para usá-lo)

en: Available coupons are not visible on Cart, Checkout & My Account page?
pt-BR: Os cupons disponíveis não estão visíveis nas páginas Cart, Checkout e My Account?

note: translators: %s: list of placeholders
en: Available placeholders: %s
pt-BR: Espaços reservados disponíveis: %s

en: Awesome, you successfully auto-generated a coupon! Are you having a great experience with
pt-BR: Incrível, você gerou um cupom automaticamente com sucesso! Está tendo uma ótima experiência com o

en: Balloon
pt-BR: Balão

en: Basic
pt-BR: Básico

[ctx: Batch failed error message]
note: translators: 1: Action name 2: Error message
en: Failed batch action: %1$s. Error: %2$s
pt-BR: Falha na ação em lote: %1$s. Erro: %2$s

[ctx: Batch stopped error message]
en: Batch stopped due to health status in task.
pt-BR: O lote foi interrompido devido ao status de integridade da tarefa.

en: Before you can upload your import file, you will need to fix the following error:
pt-BR: Antes de fazer o upload do arquivo de importação, você precisará corrigir o seguinte erro:

en: Billing
pt-BR: Faturamento

en: billing address
pt-BR: endereço de cobrança

en: Billing Locations
pt-BR: Locais de cobrança

en: Billing period for the subscription.
pt-BR: Período de cobrança da assinatura.

[ctx: block description]
en: Displays available coupons.
pt-BR: Exibe os cupons disponíveis.

[ctx: block description]
en: Displays Send coupon form.
pt-BR: Exibe o formulário Enviar cupom.

[ctx: Block editor]
en: Available Coupons (click on a coupon to use it)
pt-BR: Cupons disponíveis (clique em um cupom para usá-lo)

[ctx: Block editor]
en: Deliver coupon
pt-BR: Entregar cupom

[ctx: Block editor]
en: Enter recipient e-mail address
pt-BR: Digite o endereço de e-mail do destinatário

[ctx: Block editor]
en: Gift to someone else
pt-BR: Presente para outra pessoa

[ctx: Block editor]
en: later
pt-BR: mais tarde

[ctx: Block editor]
en: Message for receiver
pt-BR: Mensagem para o receptor

[ctx: Block editor]
en: now
pt-BR: agora

[ctx: Block editor]
en: Receiver email address
pt-BR: Endereço de e-mail do destinatário

[ctx: Block editor]
en: Send coupons to...
pt-BR: Envie cupons para...

[ctx: Block editor]
en: Send to different people
pt-BR: Enviar para pessoas diferentes

[ctx: Block editor]
en: Send to me
pt-BR: Enviar para mim

[ctx: Block editor]
en: Send to one person
pt-BR: Enviar para uma pessoa

[ctx: Block editor]
en: WooCommerce Smart Coupons
pt-BR: Cupons inteligentes do WooCommerce

[ctx: Block editor]
en: Write a message
pt-BR: Escreva uma mensagem

[ctx: Block editor]
en: Your order contains coupons. What would you like to do?
pt-BR: Seu pedido contém cupons. O que você gostaria de fazer?

[ctx: Block editor & frontend]
en: Available Coupons (click on a coupon to use it)
pt-BR: Cupons disponíveis (clique em um cupom para usá-lo)

[ctx: Block editor & frontend]
en: coupon
pt-BR: cupom

[ctx: Block editor & frontend]
en: Deliver coupon
pt-BR: Entregar cupom

[ctx: Block editor & frontend]
en: Enter recipient e-mail address
pt-BR: Digite o endereço de e-mail do destinatário

[ctx: Block editor & frontend]
en: Free Shipping coupon
pt-BR: Cupom de frete grátis

[ctx: Block editor & frontend]
en: Gift to someone else
pt-BR: Presente para outra pessoa

[ctx: Block editor & frontend]
en: later
pt-BR: mais tarde

[ctx: Block editor & frontend]
en: now
pt-BR: agora

[ctx: Block editor & frontend]
en: of
pt-BR: de

[ctx: Block editor & frontend]
en: Send
pt-BR: Enviar

[ctx: Block editor & frontend]
en: Send Coupons to...
pt-BR: Enviar cupons para...

[ctx: Block editor & frontend]
en: Send to different people
pt-BR: Enviar para pessoas diferentes

[ctx: Block editor & frontend]
en: Send to me
pt-BR: Enviar para mim

[ctx: Block editor & frontend]
en: Send to one person
pt-BR: Enviar para uma pessoa

[ctx: Block editor & frontend]
en: Your order contains coupons. What would you like to do?
pt-BR: Seu pedido contém cupons. O que você gostaria de fazer?

[ctx: block title]
en: Available coupons
pt-BR: Cupons disponíveis

[ctx: block title]
en: Send coupon form
pt-BR: Enviar formulário de cupom

en: Bulk create unique coupons & email them
pt-BR: Crie cupons exclusivos em massa e envie-os por e-mail

note: translators: 1. Message type 2. Functionality name "Bulk Generate" 3. Functionality name "Import-Export"
en: Bulk Generate
pt-BR: Geração em massa

en: Bulk generate coupons
pt-BR: Geração de cupons em massa

en: Bulk generation is disabled since uploads directory is not writable. Please ensure uploads directory is writable before starting bulk generate process.
pt-BR: A geração em massa está desativada porque o diretório de uploads não pode ser gravado. Verifique se o diretório de uploads pode ser gravado antes de iniciar o processo de geração em massa.

[ctx: button text]
en: View status
pt-BR: Exibir status

[ctx: Button text for dismissing WooCommerce feature notice]
en: Skip
pt-BR: Pular

[ctx: Button text for retrying the update process]
en: Restart Update
pt-BR: Reiniciar atualização

[ctx: Button text for setting up the expiry reminder feature]
en: Set Up Now
pt-BR: Configure agora

[ctx: Button text for the combine coupon feature]
en: Create a Combo Coupon
pt-BR: Criar um cupom combinado

note: translators: 1. The discount text
en: Buy as much as you want. Flat %s off everything.
pt-BR: Compre o quanto você quiser. %s fixas de desconto em tudo.

en: Buyers can send purchased coupons to anyone – right while they're checking out.
pt-BR: Os compradores podem enviar cupons comprados para qualquer pessoa, no momento em que estiverem finalizando a compra.

en: Calculate coupon discounts sequentially
pt-BR: Calcular descontos de cupom sequencialmente

en: Calculate line taxes? This will calculate taxes based on the customers country. If no billing/shipping is set it will use the store base country.
pt-BR: Calcular impostos de linha? Isso calculará os impostos com base no país do cliente. Se nenhum faturamento/envio estiver definido, ele usará o país base da loja.

en: Calculate totals based on order items, discounts, and shipping?
pt-BR: Calcular totais com base nos itens do pedido, descontos e envio?

en: Call it something else! Use these to quickly change text labels through your store. <a href="https://woocommerce.com/document/smart-coupons/how-to-translate-smart-coupons/" target="_blank">Use translations</a> for complete control.
pt-BR: Chame de outra coisa! Use-os para alterar rapidamente os rótulos de texto em sua loja. <a href="https://woocommerce.com/document/smart-coupons/how-to-translate-smart-coupons/" target="_blank">Use traduções</a> para ter controle total.

en: Can coupon code have any spaces in the name? / My Store Credit/Gift Certificate is not working (not generating new coupon code).
pt-BR: O código do cupom pode ter algum espaço no nome? / Meu crédito de loja/vale-presente não está funcionando (não está gerando um novo código de cupom).

en: Cancel
pt-BR: Cancelar

en: Carolina Blue
pt-BR: Azul Carolina

en: Cart
pt-BR: Carrinho

en: Cart Discount
pt-BR: Desconto no carrinho

en: Categories
pt-BR: Categorias

en: Category
pt-BR: Categoria

en: Cheapest qualifying product in cart
pt-BR: Produto qualificado mais barato no carrinho

en: Cheatin&#8217; huh?
pt-BR: Trapaça, hein?

en: Check this box to include this message in order confirmation email.
pt-BR: Marque essa caixa para incluir essa mensagem no e-mail de confirmação do pedido.

en: Check this box to send above coupons on each renewal order.
pt-BR: Marque essa caixa para enviar os cupons acima em cada pedido de renovação.

en: Choose a color scheme for coupons.
pt-BR: Escolha um esquema de cores para os cupons.

en: Choose a CSV file
pt-BR: Escolha um arquivo CSV

en: Choose a style for coupon on the website.
pt-BR: Escolha um estilo para o cupom no site.

en: Choose a style for store notice on the website.
pt-BR: Escolha um estilo para o aviso da loja no site.

en: Choose order status which will trigger the auto-generation of coupon, if the order contains product which will generate the coupon.
pt-BR: Escolha o status do pedido que acionará a geração automática de cupom, se o pedido contiver um produto que gerará o cupom.

en: Choose whether to validate the quantity, cart-wise or product-wise
pt-BR: Escolha se deseja validar a quantidade, em termos de carrinho ou de produto

en: Choose which format of email to send.
pt-BR: Escolha o formato de e-mail a ser enviado.

en: Chosen
pt-BR: Escolhido

en: Christmas
pt-BR: Natal

en: Clear Smart Coupons Cache
pt-BR: Limpar o cache do Smart Coupons

en: Click here to download a sample
pt-BR: Clique aqui para fazer o download de uma amostra

en: Click to copy
pt-BR: Clique para copiar

en: Click to select coupon code.
pt-BR: Clique para selecionar o código do cupom.

en: Click to toggle
pt-BR: Clique para alternar

en: Click to visit store. This coupon will be applied automatically.
pt-BR: Clique para visitar a loja. Esse cupom será aplicado automaticamente.

en: Code
pt-BR: Código

en: Colors
pt-BR: Cores

en: Combine emails
pt-BR: Combinar e-mails

en: Combined auto generated coupons email
pt-BR: E-mails combinados de cupons gerados automaticamente

en: Configure any denomination Gift Cards
pt-BR: Configurar Gift Cards de qualquer denominação

en: Configure discounted price Gift Cards
pt-BR: Configurar Gift Cards com desconto

en: Configure fixed denomination Gift Cards
pt-BR: Configurar Gift Cards de denominação fixa

en: Copied!
pt-BR: Copiado!

en: Copy
pt-BR: Cópia

en: Copy billing information to shipping information? This will remove any currently entered shipping information.
pt-BR: Copiar informações de faturamento para informações de remessa? Isso removerá todas as informações de remessa inseridas atualmente.

en: Copy coupon code
pt-BR: Copiar código de cupom

en: Copy coupon shareable link and apply via URL
pt-BR: Copie o link compartilhável do cupom e aplique-o via URL

en: Copy the following link and share it to apply this coupon via URL.
pt-BR: Copie o link a seguir e compartilhe-o para aplicar esse cupom via URL.

en: Copy this coupon code
pt-BR: Copie este código de cupom

en: Could not grant access - the user may already have permission for this file or billing email is not set. Ensure the billing email is set, and the order has been saved.
pt-BR: Não foi possível conceder acesso - o usuário pode já ter permissão para esse arquivo ou o e-mail de cobrança não está definido. Verifique se o e-mail de cobrança está definido e se o pedido foi salvo.

en: Could not locate WooCommerce
pt-BR: Não foi possível localizar o WooCommerce

en: coupon
pt-BR: cupom

en: Coupon | Coupons
pt-BR[0]: Cupom

note: translators: The coupon code
en: Coupon %s is valid for a new user only, hence removed.
pt-BR: O cupom %s é válido apenas para um novo usuário, portanto, foi removido.

en: Coupon Amount
pt-BR: Valor do cupom

en: Coupon amount, email & message entered for gift card receiver
pt-BR: Valor do cupom, e-mail e mensagem inseridos para o destinatário do cartão-presente

en: Coupon bulk generation
pt-BR: Geração de cupons em massa

en: Coupon categories
pt-BR: Categorias de cupons

en: Coupon Category
pt-BR: Categoria de cupom

en: Coupon Code
pt-BR: Código de cupom

en: Coupon code
pt-BR: Código de cupom

note: translators: 1. The coupon code 2. The text 'payment method/s' 3. List of payment method names 4. Link to the checkout page
en: Coupon code %1$s has been removed. It is valid only for %2$s: %3$s. You can change the payment method from the %4$s page.
pt-BR: O código de cupom %1$s foi removido. Ele é válido somente para %2$s: %3$s. Você pode alterar o método de pagamento na página %4$s.

note: translators: 1. The coupon code 2. The text 'payment method/s' 3. List of payment method names 4. Link to the checkout page
en: Coupon code %1$s is valid only for %2$s: %3$s. You can change payment method from the %4$s page.
pt-BR: O código de cupom %1$s é válido somente para %2$s: %3$s. Você pode alterar o método de pagamento na página %4$s.

en: Coupon code generated for you
pt-BR: Código de cupom gerado para você

en: Coupon code passed via URL
pt-BR: Código de cupom passado via URL

en: Coupon Code:
pt-BR: Código de cupom:

note: translators: %d: Post ID
en: Coupon creation failed, could not find original coupon: %d
pt-BR: Falha na criação do cupom, não foi possível encontrar o cupom original: %d

note: translators: %s: coupon id
en: Coupon creation failed, could not find original coupon: %s
pt-BR: Falha na criação do cupom, não foi possível encontrar o cupom original: %s

en: Coupon Data
pt-BR: Dados do cupom

note: translators: %s: field name
en: Coupon delivery date and time is a required field.
pt-BR: A data e hora de entrega do cupom é um campo obrigatório.

[ctx: Coupon description]
en: This is a dummy Smart Coupons coupon for email previews.
pt-BR: Esse é um cupom fictício do Smart Coupons para visualizações de e-mail.

en: Coupon Description
pt-BR: Descrição do cupom

en: Coupon emails
pt-BR: E-mails de cupons

en: Coupon expiry time
pt-BR: Prazo de validade do cupom

[ctx: Coupon field description]
en: Select coupons that can be used in conjunction with this coupon.
pt-BR: Selecione os cupons que podem ser usados em conjunto com este cupom.

[ctx: Coupon field description]
en: Select coupons that cannot be used in conjunction with this coupon.
pt-BR: Selecione os cupons que não podem ser usados em conjunto com este cupom.

[ctx: Coupon field label]
en: Coupon(s) can be used with
pt-BR: O(s) cupom(ns) pode(m) ser usado(s) com

[ctx: Coupon field label]
en: Coupon(s) can’t be used with
pt-BR: O(s) cupom(ns) não pode(m) ser usado(s) com

[ctx: Coupon field placeholder]
en: Search for a coupons…
pt-BR: Procure por cupons...

en: Coupon For
pt-BR: Cupom para

en: Coupon import
pt-BR: Importação de cupons

en: Coupon Import Error
pt-BR: Erro de importação de cupom

en: Coupon is not valid for the
pt-BR: O cupom não é válido para o

en: Coupon Is Visible Storewide
pt-BR: O cupom é visível em toda a loja

en: Coupon Message
pt-BR: Mensagem de cupom

[ctx: coupon never expires]
en: Never expires
pt-BR: Nunca expira

en: Coupon passed in URL
pt-BR: Cupom passado na URL

en: Coupon Received
pt-BR: Cupom recebido

note: translators: The coupon code
en: Coupon removed. There is no credit remaining in %s.
pt-BR: Cupom removido. Não há crédito restante em %s.

en: Coupon shareable link
pt-BR: Link compartilhável de cupom

en: Coupon Title Prefix
pt-BR: Prefixo do título do cupom

en: Coupon Title Suffix
pt-BR: Sufixo do título do cupom

en: Coupon usage limit has been reached.
pt-BR: O limite de uso do cupom foi atingido.

en: Coupon Validity
pt-BR: Validade do cupom

en: Coupon value same as product's price?
pt-BR: O valor do cupom é igual ao preço do produto?

en: Coupon will apply only if any of the selected payment methods are used during checkout.
pt-BR: O cupom será aplicado somente se qualquer um dos métodos de pagamento selecionados for usado durante a finalização da compra.

en: Coupon will apply only if any of the selected shipping methods are used during checkout.
pt-BR: O cupom será aplicado somente se qualquer um dos métodos de envio selecionados for usado durante a finalização da compra.

en: Coupons
pt-BR: Cupons

en: coupons
pt-BR: cupons

en: Create and gift Store Credit / Gift Cards
pt-BR: Criar e presentear cartões de crédito/presente da loja

en: CSV file has been generated. You can download it from
pt-BR: O arquivo CSV foi gerado. Você pode baixá-lo em

note: translators: Link for the plugin 'Aelia Currency Switcher for WooCommerce'
en: Currently, Smart Coupons is compatible with %s. But it is not compatible with any other multi-currency plugin or with WPML.
pt-BR: Atualmente, o Smart Coupons é compatível com %s. Mas não é compatível com nenhum outro plug-in de várias moedas ou com o WPML.

en: Custom colors
pt-BR: Cores personalizadas

en: Custom Style
pt-BR: Estilo personalizado

en: Customer Email
pt-BR: E-mail do cliente

en: Customers can apply store credit on a subscription during purchase of subscription. If the same store credit has sufficient balance, it'll keep applying it to renewals till the remainder in store credit is higher than renewal price. Customers will be able to apply store credit only during signup. They will not get an option to apply store credit in renewals. But if the store credit will not have sufficient balance to pay for the renewals, then the order will go into pending mode. Now when the customer will go to pay for this renewal order, they'll get an option to apply store credit again. To activate the subscription again, the customer will have to pay for the renewals. When the customer is paying for the renewals from their account, then in that process they can use the same store credit which didn't have the sufficient balance, again & pay for the remaining amount.
pt-BR: Os clientes podem aplicar o crédito da loja em uma assinatura durante a compra da assinatura. Se o mesmo crédito da loja tiver saldo suficiente, ele continuará sendo aplicado às renovações até que o restante do crédito da loja seja maior que o preço da renovação. Os clientes poderão aplicar o crédito da loja somente durante a inscrição. Eles não terão a opção de aplicar o crédito da loja nas renovações. Mas se o crédito da loja não tiver saldo suficiente para pagar as renovações, o pedido entrará no modo pendente. Agora, quando o cliente for pagar por esse pedido de renovação, ele terá a opção de aplicar o crédito da loja novamente. Para ativar a assinatura novamente, o cliente terá de pagar as renovações. Quando o cliente estiver pagando as renovações de sua conta, nesse processo ele poderá usar novamente o mesmo crédito da loja que não tinha saldo suficiente e pagar o valor restante.

en: Customize color scheme for coupons.
pt-BR: Personalize o esquema de cores dos cupons.

en: Customize colors
pt-BR: Personalizar cores

en: Customize Coupons
pt-BR: Personalizar cupons

en: Customize coupons
pt-BR: Personalizar cupons

en: Cutout
pt-BR: Recorte

en: Days
pt-BR: Dias

en: Deal
pt-BR: Negócio

en: Deduct credit/gift before doing tax calculations
pt-BR: Deduzir o crédito/doação antes de fazer os cálculos do imposto

note: translators: 1: plugin name 2: page based text 3: Label for store credit 4: Hide notice text
en: Delete Gift / Credit, when credit is used up
pt-BR: Excluir presente / crédito, quando o crédito for usado

note: translators: %s: Note for admin
en: Delete the %1$s when entire credit amount is used up %2$s
pt-BR: Excluir o %1$s quando o valor total do crédito for usado %2$s

en: Deliver
pt-BR: Entregar

en: Deliver coupon
pt-BR: Entregar cupom

en: Description
pt-BR: Descrição

en: Description:
pt-BR: Descrição:

en: Disable Email Restriction
pt-BR: Desativar restrição de e-mail

en: Disable email restriction?
pt-BR: Desativar a restrição de e-mail?

note: translators: %s: Explanation of the setting
en: Disabling this, no coupons will be auto-applied - even if any coupon has "Auto apply?" enabled.
pt-BR: Ao desativar essa opção, nenhum cupom será aplicado automaticamente, mesmo que algum cupom tenha a opção "Auto apply?" ativada.

en: Discount
pt-BR: Desconto

en: Discount Coupons
pt-BR: Cupons de desconto

en: Discount Type
pt-BR: Tipo de desconto

en: Discount:
pt-BR: Desconto:

en: Discover how to set up and offer gift cards in your store
pt-BR: Descubra como configurar e oferecer cartões-presente em sua loja

en: Display a message to user
pt-BR: Exibir uma mensagem para o usuário

note: translators: %s: Preview link
en: Display coupon description along with coupon code (on site as well as in emails) %s
pt-BR: Exibir a descrição do cupom junto com o código do cupom (no site e nos e-mails) %s

en: Display Coupons
pt-BR: Exibir cupons

en: Display coupons
pt-BR: Exibir cupons

en: Display prices during cart and checkout
pt-BR: Exibir preços durante o carrinho e o checkout

en: Display prices in the shop
pt-BR: Exibir preços na loja

en: Display tax totals
pt-BR: Exibir totais de impostos

en: Displaying coupons
pt-BR: Exibição de cupons

en: DIY Tour
pt-BR: Tour DIY

en: Do not restrict auto-generated coupons to buyer / receiver email, anyone with the coupon code can use it.
pt-BR: Não restrinja os cupons gerados automaticamente ao e-mail do comprador/receptor; qualquer pessoa com o código do cupom pode usá-lo.

en: Do not want to tie store credit to be used by only one customer? / Can a customer send a gift certificate to themselves to pass on to someone else?
pt-BR: Não quero vincular o crédito da loja para ser usado por apenas um cliente? / Um cliente pode enviar um vale-presente para si mesmo e repassá-lo a outra pessoa?

en: Docs
pt-BR: Documentos

en: Does Smart Coupons allow printing of coupon as Gift Card?
pt-BR: A Smart Coupons permite a impressão de cupons como cartões-presente?

en: Don&#39;t Miss Out.
pt-BR: Não perca a oportunidade.

en: Download a sample.csv to confirm
pt-BR: Faça o download de um sample.csv para confirmar

en: Duplicate
pt-BR: Duplicado

en: each with quantity
pt-BR: cada um com a quantidade

en: Edit coupon category
pt-BR: Editar categoria de cupom

en: Edit the main coupon which is entered in "Coupons" field of the product edit page, then go to "Usage Restrictions" > "Disable Email Restriction" and disable this setting and save the coupon.
pt-BR: Edite o cupom principal inserido no campo "Coupons" (Cupons) da página de edição do produto e, em seguida, vá para "Usage Restrictions" (Restrições de uso) &gt; "Disable Email Restriction" (Desativar restrição de e-mail), desative essa configuração e salve o cupom.

en: Email address
pt-BR: Endereço de e-mail

en: Email auto generated coupon to recipients. One email per coupon.
pt-BR: Envie um cupom gerado automaticamente por e-mail para os destinatários. Um e-mail por cupom.

en: Email auto generated coupons to recipients
pt-BR: Envie cupons gerados automaticamente por e-mail para os destinatários

en: Email coupon
pt-BR: Cupom de e-mail

en: Email coupon to recipients
pt-BR: Enviar cupom por e-mail para os destinatários

[ctx: email description]
en: Send a reminder email for coupons approaching expiry.
pt-BR: Envie um e-mail de lembrete para cupons que estão prestes a expirar.

en: Email heading
pt-BR: Título do e-mail

[ctx: email heading]
en: Reminder: Your Coupon Are Expiring Soon
pt-BR: Lembrete: Seu cupom vai expirar em breve

en: Email set in session successfully.
pt-BR: E-mail definido na sessão com sucesso.

[ctx: email subject]
en: {site_title}: Your Coupon Are About to Expire!
pt-BR: {site_title}: Seu cupom está prestes a expirar!

[ctx: email title]
en: Smart Coupons - Coupon Expiry Reminder
pt-BR: Smart Coupons - Lembrete de expiração de cupom

en: Email to
pt-BR: E-mail para

en: Email to recipients
pt-BR: E-mail para os destinatários

en: Email type
pt-BR: Tipo de e-mail

en: Emerald Contrast
pt-BR: Contraste Esmeralda

en: Enable
pt-BR: Ativar

en: Enable feature to allow printing of coupons
pt-BR: Habilitar o recurso para permitir a impressão de cupons

en: Enable store notice for the coupon
pt-BR: Habilitar o aviso da loja para o cupom

en: Enable taxes
pt-BR: Habilitar impostos

en: Enable the use of coupon codes
pt-BR: Permitir o uso de códigos de cupom

en: Enable this email notification
pt-BR: Ativar essa notificação por e-mail

en: Enable this to allow buyers to select date & time for delivering the coupon.
pt-BR: Ative essa opção para permitir que os compradores selecionem a data e a hora da entrega do cupom.

en: Enable this to send coupon to recipient's email addresses, provided in imported file.
pt-BR: Ative essa opção para enviar o cupom para os endereços de e-mail do destinatário, fornecidos no arquivo importado.

en: Enable/Disable
pt-BR: Ativar/desativar

en: Ending Soon!
pt-BR: A promoção termina em breve!

en: Endpoint for the My Account &rarr; Coupons page
pt-BR: Ponto de extremidade para a página My Account &rarr; Coupons (Minha conta &rarr; Cupons)

[ctx: enhanced select]
en: %qty% results are available, use up and down arrow keys to navigate.
pt-BR: Há muitos resultados disponíveis; use as teclas de seta para cima e para baixo para navegar.

[ctx: enhanced select]
en: Loading failed
pt-BR: Falha no carregamento

[ctx: enhanced select]
en: Loading more results&hellip;
pt-BR: Carregando mais resultados...

[ctx: enhanced select]
en: No matches found
pt-BR: Nenhuma correspondência encontrada

[ctx: enhanced select]
en: One result is available, press enter to select it.
pt-BR: Se houver um resultado disponível, pressione Enter para selecioná-lo.

[ctx: enhanced select]
en: Please delete %qty% characters
pt-BR: Favor excluir %qty% caracteres

[ctx: enhanced select]
en: Please delete 1 character
pt-BR: Favor excluir 1 caractere

[ctx: enhanced select]
en: Please enter %qty% or more characters
pt-BR: Digite %qty% ou mais caracteres

[ctx: enhanced select]
en: Please enter 1 or more characters
pt-BR: Digite 1 ou mais caracteres

[ctx: enhanced select]
en: Searching&hellip;
pt-BR: Pesquisando...

[ctx: enhanced select]
en: You can only select %qty% items
pt-BR: Você só pode selecionar %qty% itens

[ctx: enhanced select]
en: You can only select 1 item
pt-BR: Você só pode selecionar 1 item

en: Enter a name for the new attribute term:
pt-BR: Digite um nome para o novo termo de atributo:

en: Enter a numeric value.
pt-BR: Digite um valor numérico.

en: Enter location on the server
pt-BR: Insira o local no servidor

en: Enter more than one character to search.
pt-BR: Digite mais de um caractere para pesquisar.

en: Enter recipient e-mail address
pt-BR: Digite o endereço de e-mail do destinatário

en: Enter some text, or some attributes by pipe (|) separating values.
pt-BR: Insira algum texto ou alguns atributos separando os valores por pipe (|).

note: translators: 1: Path to setting 2: Setting to set email address 3: Setting for number of coupons to generate
en: Enter the email addresses of the recipients separated by comma under %1$1s. Make sure to match the count of email addresses in %2$2s to %3$3s
pt-BR: Digite os endereços de e-mail dos destinatários separados por vírgula em %1$1s. Certifique-se de corresponder a contagem de endereços de e-mail em %2$2s a %3$3s

note: translators: 1. Error title 2. The bulk process
en: Error
pt-BR: Erro

en: Error loading content.
pt-BR: Erro ao carregar o conteúdo.

[ctx: Error message]
en: Gift sending date & time input is empty or invalid.
pt-BR: A entrada de data e hora de envio do presente está vazia ou é inválida.

[ctx: Error message]
en: Gift sending date & time is invalid.
pt-BR: A data e a hora de envio do presente são inválidas.

[ctx: Error message]
en: Invalid order ID.
pt-BR: ID de pedido inválido.

[ctx: Error message]
en: No applicable coupons found.
pt-BR: Não foram encontrados cupons aplicáveis.

[ctx: Error message]
en: Order not found.
pt-BR: Pedido não encontrado.

[ctx: Error message for failed net total update]
note: translators: 1: Order ID
en: Failed to update net total for Order ID: %s
pt-BR: Falha ao atualizar o total líquido para o ID do pedido: %s

[ctx: Error message for fixing order stats negative net value]
note: translators: 1: Current task name
en: No order id's passed
pt-BR: Nenhum ID de pedido foi passado

[ctx: Error message for invalid coupon discount type]
en: Invalid coupon discount type
pt-BR: Tipo de desconto de cupom inválido

[ctx: Error message for invalid nonce]
en: Invalid nonce
pt-BR: Nonce inválido

[ctx: Error message for invalid refund, discount, or coupon ID]
en: Invalid refund or discount amounts, or coupon ID is missing
pt-BR: Valores de reembolso ou desconto inválidos ou ID de cupom ausente

[ctx: Error message for invalid saved card]
en: Invalid saved card selected.
pt-BR: Cartão salvo inválido selecionado.

[ctx: Error message for missing coupons]
note: translators: 1: Order ID
en: No coupons found in the order. Order ID: %s
pt-BR: Nenhum cupom foi encontrado no pedido. ID do pedido: %s

[ctx: Error message for missing order]
note: translators: 1: Order ID
en: Order not found. Order ID: %s
pt-BR: Pedido não encontrado. ID do pedido: %s

[ctx: Error message for nonce verification failure]
en: Nonce verification failed.
pt-BR: Falha na verificação do nonce.

[ctx: Error message for orders without Smart Coupon]
note: translators: 1: Order ID
en: Smart Coupon not used. Order ID: %s
pt-BR: Cupom inteligente não utilizado. ID do pedido: %s

[ctx: Error message for unauthorized access]
en: Unauthorized
pt-BR: Não autorizado

[ctx: Error message when a product does not match coupon restrictions]
en: Selected product is not valid for this coupon.
pt-BR: O produto selecionado não é válido para este cupom.

[ctx: Error message when cart or session is missing]
en: Cart or session not available.
pt-BR: Carrinho ou sessão não disponível.

[ctx: Error message when coupon actions are missing]
en: Coupon action not found.
pt-BR: Ação de cupom não encontrada.

[ctx: Error message when coupon cannot be combined]
en: This coupon cannot be used together with one of the other coupons already applied.
pt-BR: Esse cupom não pode ser usado junto com um dos outros cupons já aplicados.

[ctx: Error message when coupon cannot be found]
en: Coupon not found
pt-BR: Cupom não encontrado

[ctx: Error message when line item data is invalid]
en: Line item data is missing or invalid
pt-BR: Os dados do item de linha estão ausentes ou são inválidos

[ctx: Error message when order cannot be found]
en: Order not found
pt-BR: Pedido não encontrado

[ctx: Error message when order ID is missing or invalid]
en: Order ID is missing or invalid
pt-BR: O ID do pedido está ausente ou é inválido

[ctx: Error message when payment method is missing in request]
en: Payment method not provided.
pt-BR: Método de pagamento não fornecido.

[ctx: Error message when product addition fails]
en: Failed to add product to cart.
pt-BR: Falha ao adicionar o produto ao carrinho.

[ctx: Error message when product is already in cart]
note: translators: %s: Product title
en: "%s" is already in your cart.
pt-BR: "%s" já está em seu carrinho.

[ctx: Error message when product or coupon is missing]
en: Invalid product or coupon.
pt-BR: Produto ou cupom inválido.

[ctx: Error message when security token is invalid]
en: Invalid security token
pt-BR: Token de segurança inválido

[ctx: Error message when the product does not exist]
en: Product not found.
pt-BR: Produto não encontrado.

[ctx: Error message when the provided coupon is invalid]
en: Coupon not found.
pt-BR: Cupom não encontrado.

[ctx: Error Please select a product.]
en: Please select a product.
pt-BR: Selecione um produto.

[ctx: Error processing request]
en: Error processing request.
pt-BR: Erro ao processar a solicitação.

en: Error updating checkout:
pt-BR: Erro ao atualizar o checkout:

note: translators: %s: singular name for store credit
en: Error: %s Receiver&#146;s E-mail address is invalid.
pt-BR: Erro: %s O endereço de e-mail do destinatário é inválido.

en: Error: Gift Card Receiver&#146;s E-mail address is invalid.
pt-BR: Erro: O endereço de e-mail do destinatário do cartão-presente é inválido.

en: Every 5 Seconds
pt-BR: A cada 5 segundos

[ctx: example number of days]
note: Translators: %s is an example number of days.
en: e.g., %s
pt-BR: Por exemplo, %s

en: Exclude
pt-BR: Excluir

en: Exclude Attributes
pt-BR: Excluir atributos

en: Exclude Product categories
pt-BR: Excluir categorias de produtos

en: Exclude product IDs
pt-BR: Excluir IDs de produtos

en: Exclude Sale Items
pt-BR: Exclui itens em promoção

en: Exclude User Role
pt-BR: Excluir função de usuário

en: Exclude user roles
pt-BR: Excluir funções de usuário

en: Excluded emails
pt-BR: E-mails excluídos

note: translators: Discount amount applied on tax
en: excludes -%s on tax
pt-BR: exclui -%s sobre impostos

en: Expire
pt-BR: Expirar

en: Expires on:
pt-BR: Expira em:

en: Expiry Date
pt-BR: Data de expiração

en: Expiry date
pt-BR: Data de validade

[ctx: expiry email print coupon]
en: Print coupon
pt-BR: Imprimir cupom

[ctx: Expiry reminder background processing complete info message]
note: translators: %s: Plugin name
en: %s Expiry Reminder background processing complete. This message will automatically disappear but after few seconds upon refresh.
pt-BR: Processamento em segundo plano do lembrete de expiração %s concluído. Essa mensagem desaparecerá automaticamente, mas após alguns segundos após a atualização.

note: translators: 1: The expiry date
en: Expiry: %s
pt-BR: Expiração: %s

en: Export
pt-BR: Exportação

en: Export to CSV
pt-BR: Exportar para CSV

en: Failed to create export file.
pt-BR: Falha ao criar o arquivo de exportação.

note: translators: 1. Receiver email 2. Coupon code 3. Order id
en: Failed to schedule email to "%1$s" for coupon "%2$s" received from order #%3$s.
pt-BR: Falha ao agendar e-mail para "%1$s" para o cupom "%2$s" recebido do pedido #%3$s.

note: translators: 1. Receiver email 2. Coupon code
en: Failed to schedule email to "%1$s" for coupon "%2$s".
pt-BR: Falha ao programar o e-mail para "%1$s" para o cupom "%2$s".

en: Failed to update coupon receiver details in session.
pt-BR: Falha ao atualizar os detalhes do receptor de cupom na sessão.

en: Failed to update store credit refund details.
pt-BR: Falha ao atualizar os detalhes de reembolso de crédito da loja.

en: FAQ / Common Problems
pt-BR: Perguntas frequentes / Problemas comuns

en: FAQ's
pt-BR: Perguntas frequentes

en: Featured
pt-BR: Em destaque

en: features.
pt-BR: características.

en: Festive
pt-BR: Festivo

en: Fetch error:
pt-BR: Erro de busca:

en: File format seems OK
pt-BR: O formato do arquivo parece estar OK

note: translators: File path
en: File not found %s
pt-BR: Arquivo não encontrado %s

en: File not found. Make sure the file has required permission to read and/or the file is accessible:
pt-BR: Arquivo não encontrado. Verifique se o arquivo tem a permissão necessária para leitura e/ou se está acessível:

en: File uploaded OK
pt-BR: Arquivo carregado OK

en: Filter by category
pt-BR: Filtrar por categoria

note: translators: Email address of users
en: Find coupons restricted to %s
pt-BR: Localizar cupons restritos a %s

en: Flat
pt-BR: Plano

note: translators: 1. The discount text
en: Flat %s discount on everything today.
pt-BR: Desconto fixo de %s em tudo hoje.

en: for all products
pt-BR: para todos os produtos

en: for entire purchase
pt-BR: para toda a compra

note: translators: Documentation link for 'How to Apply Single or Multiple Coupons on Click of a Link'
en: For more details you can refer to this article: %s
pt-BR: Para obter mais detalhes, consulte este artigo: %s

en: For new customers?
pt-BR: Para novos clientes?

en: For new user only?
pt-BR: Apenas para novos usuários?

en: for some products
pt-BR: para alguns produtos

en: Free Shipping
pt-BR: Frete grátis

en: Free shipping
pt-BR: Frete grátis

en: Free Shipping coupon
pt-BR: Cupom de frete grátis

en: from
pt-BR: de

en: From version 4.11.0, you can add/link coupons to product variations as well. This feature is not available in a version lower than 4.11.0.
pt-BR: A partir da versão 4.11.0, você também pode adicionar/vincular cupons a variações de produtos. Esse recurso não está disponível em uma versão inferior à 4.11.0.

[ctx: Frontend]
en: Deliver coupon
pt-BR: Entregar cupom

[ctx: Frontend]
en: Enter recipient e-mail address
pt-BR: Digite o endereço de e-mail do destinatário

[ctx: Frontend]
en: Gift to someone else
pt-BR: Presente para outra pessoa

[ctx: Frontend]
en: Message for receiver
pt-BR: Mensagem para o receptor

[ctx: Frontend]
en: Receiver email address
pt-BR: Endereço de e-mail do destinatário

[ctx: Frontend]
en: Send coupons to...
pt-BR: Envie cupons para...

[ctx: Frontend]
en: Send to different people
pt-BR: Enviar para pessoas diferentes

[ctx: Frontend]
en: Send to me
pt-BR: Enviar para mim

[ctx: Frontend]
en: Send to one person
pt-BR: Enviar para uma pessoa

[ctx: Frontend]
en: Write a message
pt-BR: Escreva uma mensagem

[ctx: Frontend]
en: Your order contains coupons. What would you like to do?
pt-BR: Seu pedido contém cupons. O que você gostaria de fazer?

en: General
pt-BR: Geral

en: generate
pt-BR: gerar

en: Generate coupon code
pt-BR: Gerar código de cupom

en: Generate coupons and
pt-BR: Gerar cupons e

en: generated
pt-BR: gerado

note: translators: %s: Label for store credit
en: Generated %s amount
pt-BR: Valor %s gerado

en: generated & sent
pt-BR: gerados e enviados

en: Generated Coupon Data
pt-BR: Dados do cupom gerado

en: Generated coupons
pt-BR: Cupons gerados

[ctx: Generated coupons metabox - Order edit admin page]
note: translators: 1. Link to jump to 'Order actions' metabox 2. Text 'Order actions' 3. Text 'arrow'
en: arrow
pt-BR: seta

[ctx: Generated coupons metabox - Order edit admin page]
note: translators: 1. Link to jump to 'Order actions' metabox 2. Text 'Order actions' 3. Text 'arrow'
en: Coupons are not generated for this order. You can regenerate it from %1$s. Select an appropriate action from the %2$s dropdown menu and hit the %3$s button next to it.
pt-BR: Os cupons não foram gerados para esse pedido. Você pode gerá-lo novamente a partir de %1$s. Selecione uma ação apropriada no menu suspenso %2$s e pressione o botão %3$s ao lado dela.

[ctx: Generated coupons metabox - Order edit admin page]
note: translators: 1. Link to jump to 'Order actions' metabox 2. Text 'Order actions' 3. Text 'arrow'
en: Order actions
pt-BR: Ações de ordem

[ctx: Generated coupons metabox - Order edit admin page]
note: translators: 1. Label for Order action for regenerating coupons
en: Select %s to only regenerate coupons. No email will be sent for this.
pt-BR: Selecione %s para regenerar apenas os cupons. Nenhum e-mail será enviado para isso.

[ctx: Generated coupons metabox - Order edit admin page]
note: translators: 1. Label for Order action for regenerating & resending coupons
en: Select %s to regenerate as well as resend coupons to the recipients via email.
pt-BR: Selecione %s para gerar novamente e reenviar os cupons aos destinatários por e-mail.

en: Get shareable link
pt-BR: Obter link compartilhável

en: get this & several other products at a huge discount
pt-BR: obtenha este e vários outros produtos com um grande desconto

en: Getting 'Page Not Found Error' when accessing Coupons tab from My Account Page?
pt-BR: Está recebendo o erro "Página não encontrada" ao acessar a guia Cupons na página Minha conta?

en: Gift a product via coupon
pt-BR: Ofereça um produto por meio de um cupom

en: Gift box
pt-BR: Caixa de presente

en: Gift Card
pt-BR: Cartão-presente

en: Gift card
pt-BR: Cartão-presente

en: Gift Card discount is inclusive of tax
pt-BR: O desconto do Gift Card inclui impostos

en: Gift cards
pt-BR: Cartões-presente

[ctx: Gift selection notice]
note: translators: %1$s is the formatted coupon code, %2$s is the coupon code used as modal ID.
en: Choose your gift now with coupon %1$s! %2$s
pt-BR: Escolha seu presente agora com o cupom %1$s! %2$s

[ctx: Gift selection notice link]
en: Click here to select your eligible product.
pt-BR: Clique aqui para selecionar seu produto qualificado.

en: Gift to someone else
pt-BR: Presente para outra pessoa

en: Give alternate singular name to Store Credit / Gift Certificate. This label will only rename Store Credit / Gift Certificate used in the Smart Coupons plugin. <a href="https://woocommerce.com/document/smart-coupons/how-to-rename-store-credit/" target="_blank"><small> [Read More] </small></a>
pt-BR: Dê um nome alternativo singular ao crédito/vale-presente da loja. Esse rótulo só renomeará o Crédito de loja/Certificado de presente usado no plug-in Smart Coupons. <a href="https://woocommerce.com/document/smart-coupons/how-to-rename-store-credit/" target="_blank"><small> [Leia mais] </small></a>

en: Give away a discount or credit on signing up a subscription, give away recurring discount or credits, apply credit during sign up, automatic payment for renewals from credit (Note: When using PayPal Standard Gateway, store credit can be applied only during sign up. Automatic payment for renewals by credit will not work for PayPal Standard Gateway).
pt-BR: Ofereça um desconto ou crédito na inscrição de uma assinatura, ofereça descontos ou créditos recorrentes, aplique crédito durante a inscrição, pagamento automático de renovações com crédito (Observação: ao usar o PayPal Standard Gateway, o crédito da loja pode ser aplicado somente durante a inscrição. O pagamento automático de renovações por crédito não funcionará no PayPal Standard Gateway).

en: Give bigger discounts without hurting your profits. Offer a percentage off coupon upto a particular value. Example -  Flat 50% off upto $100.
pt-BR: Ofereça descontos maiores sem prejudicar seus lucros. Ofereça um cupom de desconto percentual até um determinado valor. Exemplo: 50% de desconto fixo até US$ 100.

en: Give discounts to customers for next purchase
pt-BR: Ofereça descontos aos clientes para a próxima compra

en: Give plural name for the above singular name.
pt-BR: Dê um nome no plural para o nome no singular acima.

en: Glad to have you onboard. We hope WooCommerce Smart Coupons adds to your desired success 🏆
pt-BR: É um prazer tê-lo a bordo. Esperamos que o WooCommerce Smart Coupons contribua para o seu sucesso desejado 🏆

note: translators: HTML entity for Right-arrow
en: Go to Coupons dashboard %s
pt-BR: Ir para o painel de cupons %s

en: Go to WordPress -> Settings -> Permalinks and click on Save Settings once.
pt-BR: Vá para WordPress -&gt; Settings -&gt; Permalinks e clique em Save Settings uma vez.

en: Gold
pt-BR: Ouro

en: Great News!
pt-BR: Ótima notícia!

note: translators: %s: link to submit idea for Smart Coupons on WooCommerce idea board
en: Have a feature request? Submit it %s.
pt-BR: Tem uma solicitação de recurso? Envie-a %s.

note: translators: %s: link to submit idea for Smart Coupons on WooCommerce idea board translators: 1. File name 2. File download link
en: here
pt-BR: aqui

en: Hi there! Upload a CSV file with coupons details to import them into your shop.
pt-BR: Olá! Carregue um arquivo CSV com os detalhes dos cupons para importá-los para sua loja.

note: translators: 1: plugin name 2: page based text 3: Label for store credit 4: Hide notice text
en: Hide this notice
pt-BR: Ocultar este aviso

en: Highest priced qualifying product in cart
pt-BR: Produto qualificado com o preço mais alto no carrinho

en: How can I resend gift card coupon bought by customers?
pt-BR: Como posso reenviar o cupom de cartão-presente comprado pelos clientes?

en: How does automatic payment by store credit work with Subscriptions?
pt-BR: Como o pagamento automático por crédito na loja funciona com as assinaturas?

en: How many coupons (at max) should be shown on cart, checkout & my account page? If set to 0 (zero) then coupons will not be displayed at all on the website.
pt-BR: Quantos cupons (no máximo) devem ser exibidos no carrinho, no checkout e na página da minha conta? Se definido como 0 (zero), os cupons não serão exibidos no site.

note: translators: Documentation link for 'How to Apply Single or Multiple Coupons on Click of a Link'
en: How to Apply Single or Multiple Coupons on Click of a Link
pt-BR: Como aplicar um ou vários cupons ao clicar em um link

en: How to change texts of the emails sent from Smart Coupons?
pt-BR: Como alterar os textos dos e-mails enviados pelo Smart Coupons?

en: How to Configure BOGO
pt-BR: Como configurar o BOGO

en: How to override email template
pt-BR: Como substituir o modelo de e-mail

note: translators: Documentation link for 'How to Print Coupons'
en: How to Print Coupons
pt-BR: Como imprimir cupons

en: How to translate texts from Smart Coupons?
pt-BR: Como traduzir textos de cupons inteligentes?

en: How to use Smart Coupons the best way
pt-BR: Como usar os cupons inteligentes da melhor maneira

en: Hurry. Going fast! On the entire range of products.
pt-BR: Não perca tempo. Estamos indo rápido! Em toda a linha de produtos.

en: I'm using WPML & WPML provides support for multi-currency, but Smart Coupons only changes currency symbol & the price value remains same. Can Smart Coupons change the currency symbol and the price value associated with it?
pt-BR: Estou usando o WPML e o WPML oferece suporte para várias moedas, mas o Smart Coupons só altera o símbolo da moeda e o valor do preço permanece o mesmo. O Smart Coupons pode alterar o símbolo da moeda e o valor do preço associado a ela?

en: If enabled, existing coupons that match by coupon code will be updated. Coupons that do not exist will be skipped.
pt-BR: Se ativado, os cupons existentes que correspondem ao código do cupom serão atualizados. Os cupons que não existirem serão ignorados.

en: If you are a visitor: We access your billing email address entered during purchase
pt-BR: Se você for um visitante: Acessamos seu endereço de e-mail de cobrança inserido durante a compra

note: translators: WooCommerce My Account support link
en: If you are facing any issues, please %s from your WooCommerce account.
pt-BR: Se estiver enfrentando algum problema, acesse %s da sua conta do WooCommerce.

en: If you are logged in: We access your billing email address saved in your account & billing email address entered during purchase
pt-BR: Se você estiver conectado: Acessamos seu endereço de e-mail de cobrança salvo em sua conta e o endereço de e-mail de cobrança inserido durante a compra

note: translators: 1. File name 2. File download link
en: If you want to import coupon through file, the file should be like
pt-BR: Se você quiser importar o cupom por meio de um arquivo, ele deverá ter o seguinte formato

en: If you want to restrict the coupon to certain locations, enter allowed locations here. Country and state names will be auto-completed. Enter city names by typing them fully. Partial names are fine too.
pt-BR: Se quiser restringir o cupom a determinados locais, insira os locais permitidos aqui. Os nomes de países e estados serão preenchidos automaticamente. Digite os nomes das cidades digitando-os por completo. Nomes parciais também são aceitáveis.

note: translators: WooCommerce Subscriptions product link
en: If your store is using %s and your customer has purchased a subscription using a Store Credit. If that store credit has balance left in it, store will automatically use it for renewing that subscription.
pt-BR: Se sua loja estiver usando %s e seu cliente tiver comprado uma assinatura usando um crédito de loja. Se esse crédito da loja ainda tiver saldo, a loja o usará automaticamente para renovar a assinatura.

en: Import
pt-BR: Importação

en: import
pt-BR: importação

en: Import <strong>coupons</strong> to your store via a csv file.
pt-BR: Importe <strong>cupons</strong> para sua loja por meio de um arquivo csv.

en: Import and export unique coupons in bulk via CSV. Share coupon codes to deal sites or email them to your customers.
pt-BR: Importe e exporte cupons exclusivos em massa via CSV. Compartilhe códigos de cupom em sites de negócios ou envie-os por e-mail aos seus clientes.

en: Import complete - imported
pt-BR: Importação concluída - importada

en: Import Coupons
pt-BR: Cupons de importação

note: translators: 1. Message type 2. Functionality name "Bulk Generate" 3. Functionality name "Import-Export"
en: Import-Export
pt-BR: Importação-Exportação

note: translators: 1. Message type 2. Functionality name "Bulk Generate" 3. Functionality name "Import-Export" translators: 1. Important 2. Upload path translators: 1. Coupon type
en: Important
pt-BR: Importante

note: translators: 1: plugin name 2: page based text 3: Label for store credit 4: Hide notice text
en: Important setting
pt-BR: Configuração importante

en: imported
pt-BR: importado

en: in the background. You will be notified when it is completed.
pt-BR: em segundo plano. Você será notificado quando ela for concluída.

en: Include
pt-BR: Incluir

note: translators: %s: Preview link
en: Include coupon details on product's page, for products that issue coupons %s
pt-BR: Incluir detalhes do cupom na página do produto, para produtos que emitem cupons %s

note: translators: %s: Preview link
en: Include coupons received from other people on My Account > Coupons page %s
pt-BR: Incluir cupons recebidos de outras pessoas na página My Account &gt; Coupons %s

en: Include in email?
pt-BR: Incluir no e-mail?

note: translators: %s: Label for store credit
en: Include tax in the amount of the generated %s
pt-BR: Incluir imposto no valor dos %s gerados

en: Include tax in the amount of the generated gift card
pt-BR: Inclua o imposto no valor do cartão-presente gerado

note: translators: Discount amount applied on tax
en: includes -%s on tax
pt-BR: inclui -%s no imposto

note: translators: 1. Coupon code 2. Expiry date
en: Incorrect format for expiry date of coupon "%1$s". Entered date is %2$s. Expected date format: YYYY-MM-DD
pt-BR: Formato incorreto para a data de validade do cupom "%1$s". A data inserida é %2$s. Formato de data esperado: AAAA-MM-DD

en: Individual USe
pt-BR: Uso individual

en: Insane deal
pt-BR: Negócio insano

en: Insert Shortcode
pt-BR: Inserir código curto

note: translators: 1: Label for store credit
en: Invalid %s refund amount
pt-BR: Valor de reembolso %s inválido

en: Invalid / Used Coupons
pt-BR: Cupons inválidos/usados

en: Invalid amount.
pt-BR: Valor inválido.

en: Invalid CSV file. Make sure your CSV file contains all columns, header row, and data in correct format.
pt-BR: Arquivo CSV inválido. Verifique se o arquivo CSV contém todas as colunas, a linha de cabeçalho e os dados no formato correto.

en: Invalid email address.
pt-BR: Endereço de e-mail inválido.

en: Invalid email format.
pt-BR: Formato de e-mail inválido.

note: translators: 1. Product/s 2. Product names 3. is/are 4. Coupons code
en: is | are
pt-BR[0]: é

en: is active but it will only work with WooCommerce 3.0.0+.
pt-BR: está ativo, mas só funcionará com o WooCommerce 3.0.0+.

en: Is Email Coupon Message
pt-BR: É uma mensagem de cupom de e-mail

en: Is it possible to have a coupon for each variation of the variable product?
pt-BR: É possível ter um cupom para cada variação do produto variável?

en: Is it possible to partially pay for a subscription with store credit and the remainder by another method?
pt-BR: É possível pagar parcialmente uma assinatura com crédito na loja e o restante com outro método?

en: Is Pick Price of Product
pt-BR: É o preço de venda do produto

en: Is Smart Coupons compatible with WooCommerce Subscriptions?
pt-BR: O Smart Coupons é compatível com o WooCommerce Subscriptions?

en: Is Smart Coupons WPML compatible?
pt-BR: O Smart Coupons é compatível com WPML?

en: Is there any reference file for creating an import file for coupons?
pt-BR: Existe algum arquivo de referência para criar um arquivo de importação para cupons?

en: It seems PHP extension "fileinfo" is either not installed, not configured or it's not accessible.
pt-BR: Parece que a extensão PHP "fileinfo" não está instalada, não está configurada ou não está acessível.

en: it to use
pt-BR: para usá-lo

en: Know Smart Coupons
pt-BR: Conheça os cupons inteligentes

en: Labels
pt-BR: Rótulos

en: Later
pt-BR: Mais tarde

en: later
pt-BR: mais tarde

en: latest version of Smart Coupons
pt-BR: última versão do Smart Coupons

en: Learn how to configure the sale of store credit in any amount
pt-BR: Saiba como configurar a venda de crédito de loja em qualquer valor

en: Learn how to create a Buy One, Get One (BOGO) offer to boost sales and attract customers
pt-BR: Saiba como criar uma oferta Buy One, Get One (BOGO) para aumentar as vendas e atrair clientes

en: Learn how to offer Gift Card worth $100 for just $90
pt-BR: Saiba como oferecer um cartão-presente no valor de US$ 100 por apenas US$ 90

en: leaving a review
pt-BR: Deixar uma avaliação

en: Less details
pt-BR: Menos detalhes

note: translators: 1: Affiliate For WooCommerce 2: Smart Manager 3: Smart Offers
en: Let customers purchase gift cards from you or you issue store credit that your users can redeem on the current or next purchase. See how: %1$s or %2$s
pt-BR: Permita que os clientes comprem cartões-presente de você ou emita crédito na loja que seus usuários podem resgatar na compra atual ou na próxima. Veja como: %1$s ou %2$s

note: translators: %s: link to review WooCommerce Smart Coupons
en: Liked WooCommerce Smart Coupons? Leave us a %s. A huge thank you from WooCommerce & StoreApps in advance!
pt-BR: Gostou do WooCommerce Smart Coupons? Deixe-nos um %s. Um enorme agradecimento do WooCommerce &amp; StoreApps desde já!

en: Limit Usage to X Items
pt-BR: Limitar o uso a X itens

en: Limited Time Offer!
pt-BR: Oferta por tempo limitado!

[ctx: Link text for contacting support]
en: contact our support team
pt-BR: Entre em contato com nossa equipe de suporte

[ctx: Link text to view scheduled actions in admin]
en: View scheduled action
pt-BR: Exibir ação programada

en: List of coupons & their details which you have received from the store. Click on the coupon to see the details.
pt-BR: Lista de cupons e seus detalhes que você recebeu da loja. Clique no cupom para ver os detalhes.

en: List of coupons which are valid & available for use. Click on the coupon to use it. The coupon discount will be visible only when at least one product is present in the cart.
pt-BR: Lista de cupons que são válidos e estão disponíveis para uso. Clique no cupom para usá-lo. O desconto do cupom ficará visível somente quando pelo menos um produto estiver presente no carrinho.

en: List of coupons which can not be used. The reason can be based on its usage restrictions, usage limits, expiry date.
pt-BR: Lista de cupons que não podem ser usados. O motivo pode ser baseado em suas restrições de uso, limites de uso e data de validade.

en: List of excluded billing emails to check against when an order is placed. Separate email addresses with commas. You can also use an asterisk (*) to match parts of an email. For example "*@gmail.com" would match all gmail addresses.
pt-BR: Lista de e-mails de cobrança excluídos a serem verificados quando um pedido é feito. Separe os endereços de e-mail com vírgulas. Você também pode usar um asterisco (*) para corresponder a partes de um e-mail. Por exemplo, "*@gmail.com" corresponderia a todos os endereços do gmail.

en: Load the customer's billing information? This will remove any currently entered billing information.
pt-BR: Carregar as informações de faturamento do cliente? Isso removerá todas as informações de faturamento inseridas atualmente.

en: Load the customer's shipping information? This will remove any currently entered shipping information.
pt-BR: Carregar as informações de remessa do cliente? Isso removerá todas as informações de remessa inseridas atualmente.

en: Locations lookup in
pt-BR: Pesquisa de locais em

[ctx: Logger for stopped batch process due to health status]
note: translators: 1: The task class name
en: Batch stopped due to health status in task: %s
pt-BR: O lote foi interrompido devido ao status de saúde na tarefa: %s

en: Majorelle Blue
pt-BR: Azul Majorelle

en: Make a duplicate from this coupon
pt-BR: Faça uma cópia deste cupom

en: Make customer's coupon usage, easy & simple
pt-BR: Facilitar e simplificar o uso de cupons pelos clientes

en: Make sure use of coupon is enabled in your store. You can find this setting
pt-BR: Certifique-se de que o uso de cupom esteja ativado em sua loja. Você pode encontrar essa configuração

en: Make sure you are using the
pt-BR: Certifique-se de que esteja usando o

en: Manage coupon categories
pt-BR: Gerenciar categorias de cupons

en: Manage Coupon Reminder Emails
pt-BR: Gerenciar e-mails de lembrete de cupom

en: Match for location in
pt-BR: Correspondência para localização em

en: Max discount
pt-BR: Desconto máximo

note: translators: 1. WooCommerce current currency symbol
en: Max discount (%s)
pt-BR: Desconto máximo (%s)

en: Maximum file size
pt-BR: Tamanho máximo do arquivo

en: Maximum quantity
pt-BR: Quantidade máxima

en: Maximum Spend
pt-BR: Gasto máximo

en: Menu Order
pt-BR: Pedido de menu

en: Message
pt-BR: Mensagem

[ctx: Message displayed when the database update process fails]
note: translators: %s: Plugin name
en: %1$s database update failed. This may be due to server issues or configuration problems. Please click the "Restart Update" button to try again. If the issue persists, %2$s for assistance.
pt-BR: A atualização do banco de dados %1$s falhou. Isso pode ser devido a problemas no servidor ou de configuração. Clique no botão "Restart Update" (Reiniciar atualização) para tentar novamente. Se o problema persistir, %2$s para obter assistência.

[ctx: Message for the combo coupons feature admin notice]
note: translators: %s: Plugin name, e.g., WooCommerce Smart Coupons
en: Now control which coupons can or can’t be used together. With Combo Coupons, create smarter discount rules to stack or restrict coupon usage based on your strategy — right from the coupon settings.
pt-BR: Agora, controle quais cupons podem ou não ser usados juntos. Com o Combo Coupons, crie regras de desconto mais inteligentes para empilhar ou restringir o uso de cupons com base em sua estratégia - diretamente nas configurações do cupom.

[ctx: Message for the new feature admin notice, introducing the coupon expiry reminder]
note: translators: %s: Plugin name, e.g., WooCommerce Smart Coupons
en: %s is excited to introduce the new Coupon Expiry Reminders! Now, you can automatically send reminder emails to your customers before their coupons expire. Ensure they never miss out on a discount by setting up reminders in the Smart Coupons - Expiry Reminder section.
pt-BR: %s tem o prazer de apresentar os novos Lembretes de expiração de cupons! Agora, você pode enviar automaticamente e-mails de lembrete aos seus clientes antes que os cupons expirem. Garanta que eles nunca percam um desconto configurando lembretes na seção Smart Coupons - Expiry Reminder.

[ctx: Message shown when there are no available coupons for the customer]
en: Sorry, No coupons available for you.
pt-BR: Desculpe, não há cupons disponíveis para você.

en: Message:
pt-BR: Mensagem:

en: Minimum quantity
pt-BR: Quantidade mínima

en: Minimum Spend
pt-BR: Gasto mínimo

en: Mint Ember
pt-BR: Menta Ember

note: translators: Discount type
en: Missing meta for discount type "%s" set successfully!
pt-BR: Meta ausente para o tipo de desconto "%s" definido com sucesso!

en: Months
pt-BR: Meses

en: More details
pt-BR: Mais detalhes

en: My Account page
pt-BR: Página Minha conta

en: Name
pt-BR: Nome

en: Need a lot of coupons? You can easily do that with Smart Coupons.
pt-BR: Precisa de muitos cupons? Você pode fazer isso facilmente com o Smart Coupons.

en: Network error:
pt-BR: Erro de rede:

en: Never expires
pt-BR: Nunca expira

en: Never show again
pt-BR: Nunca mais aparecer

en: New coupon category name
pt-BR: Nome da nova categoria de cupom

en: New feature
pt-BR: Novo recurso

en: No coupon categories found
pt-BR: Não foram encontradas categorias de cupons

en: No coupon code found.
pt-BR: Nenhum código de cupom foi encontrado.

[ctx: No coupon ids error message]
en: No coupon ids passed.
pt-BR: Nenhum ID de cupom foi passado.

en: No coupon to duplicate has been supplied!
pt-BR: Nenhum cupom para duplicar foi fornecido!

en: No customer selected
pt-BR: Nenhum cliente selecionado

en: No email provided.
pt-BR: Nenhum e-mail foi fornecido.

en: No maximum
pt-BR: Sem máximo

en: No minimum
pt-BR: Sem mínimo

en: No payment methods
pt-BR: Nenhum método de pagamento

en: No product attributes
pt-BR: Nenhum atributo do produto

en: No restrictions
pt-BR: Sem restrições

en: No search term specified.
pt-BR: Nenhum termo de pesquisa foi especificado.

en: No shipping methods
pt-BR: Nenhum método de envio

en: No user roles
pt-BR: Nenhuma função de usuário

en: No, this is possible only in those cases where subscription amount is more than store credit's balance. If store credit's balance is more than subscription's total then your bank account or credit card will not be charged.
pt-BR: Não, isso só é possível nos casos em que o valor da assinatura é maior do que o saldo do crédito da loja. Se o saldo do crédito da loja for maior do que o total da assinatura, sua conta bancária ou cartão de crédito não será cobrado.

en: No. Coupon code should not have any spaces in the name, Eg, Coupon code should be “gift-certificate” & not “gift certificate”.
pt-BR: Não. O código do cupom não deve ter espaços no nome, por exemplo, o código do cupom deve ser "gift-certificate" e não "gift certificate".

en: Nonce verification failed for action "wc_sc_refund_store_credit".
pt-BR: Falha na verificação do nonce para a ação "wc_sc_refund_store_credit".

en: Nonce verification failed.
pt-BR: Falha na verificação do nonce.

note: translators: Excluded product names
en: Not valid for %s
pt-BR: Não é válido para %s

note: translators: 1: The category names excluded
en: Not valid for category %s | Not valid for categories %s
pt-BR[0]: Não é válido para a categoria %s

note: translators: Formatted maximum amount
en: Not valid for sale items
pt-BR: Não é válido para itens em promoção

en: Not yet, but this is being worked on. You will find this in later versions.
pt-BR: Ainda não, mas isso está sendo trabalhado. Você encontrará isso em versões posteriores.

en: Note: If any coupon from the CSV file already exists in the store, it will not update the existing coupon, instead a new coupon will be imported & the previous coupon with the same code will become inactive.
pt-BR: Observação: Se algum cupom do arquivo CSV já existir na loja, ele não atualizará o cupom existente; em vez disso, um novo cupom será importado e o cupom anterior com o mesmo código se tornará inativo.

en: Note: WP CRON has been disabled on your install which may prevent this update from completing.
pt-BR: Observação: o WP CRON foi desativado em sua instalação, o que pode impedir a conclusão dessa atualização.

[ctx: Notice when coupon code is empty]
en: Please enter a valid coupon code.
pt-BR: Insira um código de cupom válido.

en: Notification
pt-BR: Notificação

en: Now
pt-BR: Agora

en: Number of characters in auto-generated coupon code
pt-BR: Número de caracteres no código de cupom gerado automaticamente

en: Number of characters in auto-generated coupon code will be restricted to this number excluding prefix and/or suffix. The default length will be 13. It is recommended to keep this number between 10 to 15 to avoid coupon code duplication.
pt-BR: O número de caracteres no código de cupom gerado automaticamente será restrito a esse número, excluindo o prefixo e/ou sufixo. O comprimento padrão será 13. Recomenda-se manter esse número entre 10 e 15 para evitar a duplicação do código do cupom.

note: translators: 1: Path to setting 2: Setting to set email address 3: Setting for number of coupons to generate
en: Number of coupons to generate
pt-BR: Número de cupons a serem gerados

en: Number of coupons to show
pt-BR: Número de cupons a serem exibidos

en: Ocean
pt-BR: Oceano

note: translators: 1. Coupon type 2. Coupon amount
en: of
pt-BR: de

en: on
pt-BR: em

en: On Cart/Checkout pages
pt-BR: Nas páginas de carrinho/checkout

en: Only CSV files are supported. The uploaded file type is:
pt-BR: Somente arquivos CSV são suportados. O tipo de arquivo carregado é:

en: Open in a new tab
pt-BR: Abrir em uma nova guia

en: Optional coupon code format
pt-BR: Formato de código de cupom opcional

en: OR
pt-BR: OU

[ctx: Order edit admin page]
en: Coupon details manually sent.
pt-BR: Detalhes do cupom enviados manualmente.

[ctx: Order edit admin page]
en: Coupons manually regenerated & sent.
pt-BR: Cupons regenerados e enviados manualmente.

[ctx: Order edit admin page]
en: Coupons manually regenerated.
pt-BR: Cupons regenerados manualmente.

[ctx: Order edit admin page]
en: Regenerate & resend coupon emails
pt-BR: Regenere e reenvie e-mails de cupons

[ctx: Order edit admin page]
en: Regenerate coupons
pt-BR: Cupons de desconto Regenerate

[ctx: Order edit admin page]
en: Resend coupon emails
pt-BR: Reenviar e-mails de cupons

note: translators: %s: singular name for store credit
en: Order paid by %s
pt-BR: Pedido pago por %s

note: translators: %s: singular name for store credit
en: Order paid by store credit.
pt-BR: Pedido pago com crédito da loja.

en: Original amount
pt-BR: Valor original

en: our support team
pt-BR: nossa equipe de suporte

[ctx: Page title]
en: Smart Coupons Terms
pt-BR: Termos dos cupons inteligentes

en: Parent coupon category
pt-BR: Categoria de cupom pai

en: Parent coupon category:
pt-BR: Categoria de cupom pai:

note: translators: 1. The coupon code 2. The text 'payment method/s' 3. List of payment method names 4. Link to the checkout page
en: payment method | payment methods
pt-BR[0]: método de pagamento

en: Payment methods
pt-BR: Métodos de pagamento

note: translators: The PHP extension name
en: PHP extension %s is missing or not accessible. It is required for secure coupon imports.
pt-BR: A extensão PHP %s está ausente ou não está acessível. Ela é necessária para a importação segura de cupons.

en: Pick a delivery date & time
pt-BR: Escolha uma data e horário de entrega

note: translators: 1. The discount text
en: Pick any item today for %s off.
pt-BR: Escolha qualquer item hoje para obter %s de desconto.

en: Please consider
pt-BR: Por favor, considere

en: Please enter a valid value for Number of Coupons to Generate
pt-BR: Digite um valor válido para Number of Coupons to Generate (Número de cupons a serem gerados)

en: Please enter in a value less than the regular price.
pt-BR: Insira um valor menor que o preço normal.

en: Please enter in country code with two capital letters.
pt-BR: Digite o código do país com duas letras maiúsculas.

note: translators: Decimal point
en: Please enter in decimal (%s) format without thousand separators.
pt-BR: Digite no formato decimal (%s) sem separadores de milhar.

note: translators: Decimal point
en: Please enter in monetary decimal (%s) format without thousand separators and currency symbols.
pt-BR: Digite no formato decimal monetário (%s) sem separadores de milhar e símbolos de moeda.

en: Please select at least one coupon to print.
pt-BR: Selecione pelo menos um cupom para imprimir.

en: Please select some categories
pt-BR: Selecione algumas categorias

en: Please select some categories in "Product categories" restrictions above...
pt-BR: Selecione algumas categorias nas restrições de "Categorias de produtos" acima...

en: Please select some items.
pt-BR: Selecione alguns itens.

en: Please select some products
pt-BR: Selecione alguns produtos

en: Please select some products in "Products" restrictions above...
pt-BR: Selecione alguns produtos nas restrições "Produtos" acima...

en: Please try again later.
pt-BR: Tente novamente mais tarde.

en: Please update WooCommerce to the latest version
pt-BR: Atualize o WooCommerce para a versão mais recente

en: plugin and then following steps listed
pt-BR: e, em seguida, siga as etapas listadas

en: Plural name
pt-BR: Nome no plural

en: Polylang plugin is required for this functionality.
pt-BR: O plug-in Polylang é necessário para essa funcionalidade.

[ctx: Popup description]
note: translators: %1$s: coupon code as unique id, %2$d: number of options, %3$s: discount amount, %4$s: currency symbol, %5$s: discount type, %6$s: coupon code.
en: Redeem Your "%1$s" and choose 1 product from %2$d options with %3$s %4$s %5$s off.
pt-BR: Resgate seu "%1$s" e escolha 1 produto entre %2$d opções com %3$s %4$s %5$s de desconto.

[ctx: Popup title]
en: Choose an option.
pt-BR: Escolha uma opção.

en: Post Date
pt-BR: Data de postagem

en: Post Excerpt
pt-BR: Publicar trecho

en: Post Parent
pt-BR: Postar pai

en: Post Status
pt-BR: Status da postagem

en: Prefix
pt-BR: Prefixo

[ctx: Prefix for successful coupon notice]
en: Coupon code
pt-BR: Código de cupom

en: Preview
pt-BR: Prévia

en: Preview Email
pt-BR: Visualizar e-mail

en: Prices entered with tax
pt-BR: Preços informados com impostos

en: Print
pt-BR: Imprimir

en: Print coupon | Print coupons
pt-BR[0]: Imprimir cupom

en: Print selected coupons
pt-BR: Imprimir cupons selecionados

en: Printing coupons
pt-BR: Impressão de cupons

note: translators: 1. Product/s 2. Product names 3. is/are 4. Coupons code
en: Product | Products
pt-BR[0]: Produto

note: translators: 1. Singular/plural label for product(s) 2. Excluded product names
en: product | products
pt-BR[0]: produto

en: Product Attributes
pt-BR: Atributos do produto

en: Product attributes
pt-BR: Atributos do produto

note: translators: %s: List of non-product coupon types.
en: Product attributes that the coupon will be applied to, or that need to be in the cart in order for the %s to be applied.
pt-BR: Atributos do produto aos quais o cupom será aplicado ou que precisam estar no carrinho para que os %s sejam aplicados.

note: translators: %s: List of non-product coupon types.
en: Product attributes that the coupon will not be applied to, or that cannot be in the cart in order for the %s to be applied.
pt-BR: Atributos do produto aos quais o cupom não será aplicado ou que não podem estar no carrinho para que os %s sejam aplicados.

en: Product categories
pt-BR: Categorias de produtos

en: Product Discount
pt-BR: Desconto no produto

en: Product IDs
pt-BR: IDs de produtos

en: Product quantity based restrictions
pt-BR: Restrições baseadas na quantidade do produto

en: Product taxonomies that the coupon will be applicable for, or its availability in the cart in order for the "Fixed cart discount" to be applied, based on whether the taxonomies are included or excluded.
pt-BR: Taxonomias de produtos para as quais o cupom será aplicável ou sua disponibilidade no carrinho para que o "Desconto de carrinho fixo" seja aplicado, com base no fato de as taxonomias estarem incluídas ou excluídas.

en: Product taxonomies that the coupon will be applicable for, or its availability in the cart in order for the "Fixed cart discount" to be applied, based on whether the taxonomies are included or excluded. All the taxonomies selected here, should be valid, for this coupon to be valid.
pt-BR: Taxonomias de produtos para as quais o cupom será aplicável ou sua disponibilidade no carrinho para que o "Desconto de carrinho fixo" seja aplicado, com base no fato de as taxonomias estarem incluídas ou excluídas. Todas as taxonomias selecionadas aqui devem ser válidas para que esse cupom seja válido.

en: Products
pt-BR: Produtos

en: Progress
pt-BR: Progresso

en: Promotion
pt-BR: Promoção

note: translators: %s: singular name for store credit
en: Purchase %s worth
pt-BR: Valor de %s da compra

note: translators: %s: singular name for store credit
en: Purchase credit worth
pt-BR: Valor do crédito de compra

note: translators: %s: singular name for store credit
en: Quickly create and email %s to one or more people.
pt-BR: Crie e envie rapidamente %s por e-mail para uma ou mais pessoas.

en: Quickly create and email Store Credit or Gift Card to one or more people.
pt-BR: Crie rapidamente e envie por e-mail o crédito da loja ou o cartão-presente para uma ou mais pessoas.

en: Ready to import? Choose a .csv file, then click "Upload file".
pt-BR: Pronto para importar? Escolha um arquivo .csv e clique em "Upload file" (Carregar arquivo).

en: Receiver
pt-BR: Receptor

en: Recurring subscriptions
pt-BR: Assinaturas recorrentes

note: translators: %1$s: coupon code, %2$d: number of options, %3$s: discount amount, %4$s: currency symbol, %5$s: discount type.
en: Redeem Your "%1$s" and choose 1 product from %2$d options with %3$s %4$s %5$s off
pt-BR: Resgate seu "%1$s" e escolha 1 produto entre %2$d opções com %3$s %4$s %5$s de desconto

note: translators: 1: refund id 2: refund date
en: Refund %1$s - %2$s
pt-BR: Reembolso %1$s - %2$s

note: translators: 1: refund id 2: refund date 3: username
en: Refund %1$s - %2$s by %3$s
pt-BR: Reembolso %1$s - %2$s por %3$s

en: Remind me after a month
pt-BR: Lembre-me depois de um mês

en: Remove
pt-BR: Remover

en: Remove taxonomy restriction
pt-BR: Remover restrição de taxonomia

en: Remove this attribute?
pt-BR: Remover esse atributo?

en: Remove this item meta?
pt-BR: Remover este item meta?

en: Removed Coupon Personal Data
pt-BR: Dados pessoais de cupons removidos

en: Removed Order Personal Data
pt-BR: Dados pessoais do pedido removido

en: Removed User Personal Data
pt-BR: Dados pessoais do usuário removidos

en: Renewal orders should not generate coupons even when they include a product that issues coupons
pt-BR: Os pedidos de renovação não devem gerar cupons, mesmo quando incluem um produto que emite cupons

en: Required
pt-BR: Necessário

[ctx: REST API]
en: Coupons scheduled date & time
pt-BR: Data e hora programadas dos cupons

[ctx: REST API]
en: Email address of recipients
pt-BR: Endereço de e-mail dos destinatários

[ctx: REST API]
en: Message for coupon recipient
pt-BR: Mensagem para o destinatário do cupom

[ctx: REST API]
en: Whether to send coupons now or schedule for later.
pt-BR: Se deseja enviar cupons agora ou agendar para mais tarde.

[ctx: REST API]
en: Whether to send coupons to only one person or multiple people.
pt-BR: Se deseja enviar cupons para apenas uma pessoa ou para várias pessoas.

[ctx: REST API]
en: Whether to send coupons to someone else.
pt-BR: Se deseja enviar cupons para outra pessoa.

en: Retain Store Credit/Gift Certificate
pt-BR: Retenção de crédito na loja/certificado de presente

en: Review
pt-BR: Revisão

en: Role of the users for whom this coupon is not valid. Keep empty if you want this coupon to be valid for users with any role.
pt-BR: Função dos usuários para os quais esse cupom não é válido. Mantenha-o vazio se quiser que esse cupom seja válido para usuários com qualquer função.

en: Role of the users for whom this coupon is valid. Keep empty if you want this coupon to be valid for users with any role.
pt-BR: Função dos usuários para os quais esse cupom é válido. Mantenha-o vazio se quiser que esse cupom seja válido para usuários com qualquer função.

en: Rose Pink
pt-BR: Rosa Pink

en: Rounding
pt-BR: Arredondamento

en: Scheduled email heading
pt-BR: Título de e-mail programado

en: Scheduled email subject
pt-BR: Assunto do e-mail programado

[ctx: scheduling coupon expiry info message]
note: translators: %s: Plugin name
en: %s is scheduling coupon expiry reminders in the background. This may take a few moments, so please be patient.
pt-BR: %s está programando lembretes de expiração de cupons em segundo plano. Isso pode levar alguns minutos, portanto, seja paciente.

en: Search & select a coupon which you want to display as store notice. The selected coupon's description will be displayed along with the coupon code (if it is set) otherwise, a description will be generated automatically. To disable the feature, keep this field empty.
pt-BR: Pesquise e selecione o cupom que você deseja exibir como aviso da loja. A descrição do cupom selecionado será exibida junto com o código do cupom (se estiver definido); caso contrário, uma descrição será gerada automaticamente. Para desativar o recurso, mantenha esse campo vazio.

en: Search coupon categories
pt-BR: Pesquisar categorias de cupons

en: Search coupon...
pt-BR: Pesquisar cupom...

en: Search for a coupon&hellip;
pt-BR: Procure um cupom...

en: Search for a coupon...
pt-BR: Procure um cupom...

en: Search for a product&hellip;
pt-BR: Pesquisar um produto...

en: See coupon search limitations
pt-BR: Veja as limitações da pesquisa de cupons

en: See how
pt-BR: Veja como

en: Select options
pt-BR: Selecionar opções

en: Select order status&hellip;
pt-BR: Selecione o status do pedido...

en: Select product attributes...
pt-BR: Selecione os atributos do produto...

note: translators: %s: Label for store credit
en: Sell %s at less price?
pt-BR: Vender %s por um preço menor?

en: Sell gift cards at less price?
pt-BR: Vender cartões-presente por um preço menor?

en: Sell or issue store credit / gift cards
pt-BR: Vender ou emitir cartões de crédito/presente da loja

note: translators: 1. Coupon type 2. Coupon amount
en: Send
pt-BR: Enviar

note: translators: %s: singular name for store credit translators: Store Credit label
en: Send %s
pt-BR: Enviar %s

en: Send an acknowledgement email to the purchaser. One email per customer.
pt-BR: Enviar um e-mail de confirmação para o comprador. Um e-mail por cliente.

en: Send Coupon Form
pt-BR: Enviar formulário de cupom

en: Send coupon form
pt-BR: Enviar formulário de cupom

en: Send coupons on renewals?
pt-BR: Enviar cupons nas renovações?

en: Send Coupons to...
pt-BR: Enviar cupons para...

en: Send only one email instead of multiple emails when multiple coupons are generated for same recipient
pt-BR: Envie apenas um e-mail em vez de vários e-mails quando vários cupons forem gerados para o mesmo destinatário

en: Send only one email instead of multiple emails when multiple coupons are generated per recipient.
pt-BR: Envie apenas um e-mail em vez de vários e-mails quando vários cupons forem gerados por destinatário.

note: translators: %s: singular name for store credit
en: Send Store Credit
pt-BR: Enviar crédito da loja

note: translators: 1: Path to setting 2: Setting to set email address 3: Setting for number of coupons to generate
en: Send to
pt-BR: Enviar para

en: Send to different people
pt-BR: Enviar para pessoas diferentes

en: Send to me
pt-BR: Enviar para mim

en: Send to one person
pt-BR: Enviar para uma pessoa

en: Sender
pt-BR: Remetente

en: sent
pt-BR: enviado

en: Set a maximum discount limit
pt-BR: Definir um limite máximo de desconto

note: translators: 1: plugin name 2: page based text 3: Label for store credit 4: Hide notice text
en: Setting
pt-BR: Configuração

en: Setting "Enable the use of coupon codes" is disabled.
pt-BR: A configuração "Ativar o uso de códigos de cupom" está desativada.

en: Settings
pt-BR: Configurações

en: Shipment
pt-BR: Remessa

en: Shipping address
pt-BR: Endereço de entrega

en: shipping address
pt-BR: endereço de entrega

en: Shipping Locations
pt-BR: Locais de envio

en: Shipping methods
pt-BR: Métodos de envio

en: Shop now!
pt-BR: Compre agora!

note: translators: %s: Preview link
en: Show coupons available to customers on their My Account > Coupons page %s
pt-BR: Mostrar cupons disponíveis para os clientes na página My Account &gt; Coupons %s

note: translators: %s: Preview link
en: Show invalid or used coupons in My Account > Coupons %s
pt-BR: Mostrar cupons inválidos ou usados em My Account &gt; Coupons %s

en: Show only valid coupons to your customer (if logged in) on cart, checkout & My Account page. Coupons can be applied with single click. So, no need to remember the coupon code or copy-pasting.
pt-BR: Mostre apenas cupons válidos ao seu cliente (se estiver conectado) no carrinho, no checkout e na página My Account. Os cupons podem ser aplicados com um único clique. Portanto, não há necessidade de lembrar o código do cupom ou copiar e colar.

en: Show to everyone?
pt-BR: Mostrar a todos?

en: Simplest method is by installing
pt-BR: O método mais simples é instalar

en: Singular name
pt-BR: Nome no singular

en: Skipped
pt-BR: Ignorado

en: skipped
pt-BR: pulado

en: Smart Coupon
pt-BR: Cupom inteligente

en: Smart Coupon's fields are broken?
pt-BR: Os campos do cupom inteligente estão quebrados?

en: Smart Coupons
pt-BR: Cupons inteligentes

en: Smart Coupons - Acknowledgement email
pt-BR: Cupons inteligentes - E-mail de confirmação

en: Smart Coupons - Auto generated coupon email
pt-BR: Smart Coupons - E-mail de cupom gerado automaticamente

en: Smart Coupons - Combined auto generated coupons email
pt-BR: Smart Coupons - E-mails combinados de cupons gerados automaticamente

en: Smart Coupons enable coupons to become an automatic/interactive system.
pt-BR: Os cupons inteligentes permitem que os cupons se tornem um sistema automático/interativo.

en: Smart Coupons has created a coupon's terms page (used during coupon printing) for you. Please edit it as required from
pt-BR: A Smart Coupons criou uma página de termos do cupom (usada durante a impressão do cupom) para você. Por favor, edite-a conforme necessário em

en: Smart Coupons is a powerful extension, built on top of WooCommerce coupons. It adds a new discount type - Store Credit - and advanced functionality to the default coupons.
pt-BR: O Smart Coupons é uma extensão avançada, desenvolvida com base nos cupons do WooCommerce. Ela adiciona um novo tipo de desconto - Store Credit - e funcionalidades avançadas aos cupons padrão.

en: Smart Coupons is not sending emails.
pt-BR: O Smart Coupons não está enviando e-mails.

en: Smart Coupons related settings
pt-BR: Configurações relacionadas aos Smart Coupons

en: Smart Coupons sends email only after order completion. So make sure that order complete email is enabled and sending. If enabled, then make sure all settings of coupons, products are in place. Also check by switching your theme.
pt-BR: O Smart Coupons envia um e-mail somente após a conclusão do pedido. Portanto, certifique-se de que o e-mail de conclusão do pedido esteja ativado e sendo enviado. Se estiver ativado, verifique se todas as configurações de cupons e produtos estão corretas. Verifique também mudando seu tema.

en: Smart Coupons Settings
pt-BR: Configurações de cupons inteligentes

en: Smart Coupons settings
pt-BR: Configurações de cupons inteligentes

en: Smart Coupons uses hooks of Cart, Checkout & My Account page to display available coupons. If your theme is not using those hooks in cart, checkout & my-account template, coupons will not be displayed.
pt-BR: O Smart Coupons usa ganchos das páginas Cart, Checkout e My Account para exibir os cupons disponíveis. Se o seu tema não estiver usando esses ganchos no carrinho, checkout e modelo my-account, os cupons não serão exibidos.

en: Smart Coupons: Restrictions
pt-BR: Cupons inteligentes: Restrições

en: so far?
pt-BR: até agora?

en: some products
pt-BR: alguns produtos

en: Some values required for $item_id & $item_key
pt-BR: Alguns valores são necessários para $item_id e $item_key

en: Some values required for $post_id & $meta_key
pt-BR: Alguns valores são necessários para $post_id e $meta_key

en: Sorry, No coupons available for you.
pt-BR: Desculpe, não há cupons disponíveis para você.

en: Sorry, there has been an error.
pt-BR: Desculpe, houve um erro.

en: Sorry, this coupon is not applicable to selected products.
pt-BR: Desculpe, mas esse cupom não se aplica a produtos selecionados.

note: translators: 1. Singular/plural label for product(s) 2. Excluded product names
en: Sorry, this coupon is not applicable to the %1$s: %2$s.
pt-BR: Desculpe, mas esse cupom não se aplica a %1$s: %2$s.

en: Spanish Orange
pt-BR: Laranja espanhola

en: Special
pt-BR: Especial

note: translators: Formatted minimum amount
en: Spend at least %s
pt-BR: Gastar pelo menos %s

note: translators: Formatted maximum amount
en: Spend up to %s
pt-BR: Gastar até %s

en: Start this tour
pt-BR: Iniciar este tour

en: Stop
pt-BR: Parar

note: translators: Discount type translators: Store Credit label
en: Store Credit
pt-BR: Crédito na loja

en: Store credit
pt-BR: Crédito na loja

en: store credit
pt-BR: crédito da loja

en: store credit / gift card
pt-BR: crédito na loja / cartão-presente

note: translators: %s: singular name for store credit
en: Store Credit / Gift Card Balance
pt-BR: Saldo do cartão de crédito/presente da loja

en: Store Credit / Gift Certificate
pt-BR: Crédito na loja / vale-presente

note: translators: %s: singular name for store credit
en: Store Credit / Gift Certificate sent successfully.
pt-BR: Crédito na loja / vale-presente enviado com sucesso.

note: translators: %s: singular name for store credit
en: Store Credit of
pt-BR: Crédito da loja de

note: translators: %s: singular name for store credit
en: Store Credit Used
pt-BR: Crédito de loja utilizado

note: translators: %s: singular name for store credit
en: Store Credit Used:
pt-BR: Crédito da loja utilizado:

en: Store Credit's default behavior is auto-generate because, when using a store credit, it's balance keeps reducing. Therefore it should be uniquely created for every user automatically.
pt-BR: O comportamento padrão do Store Credit é a geração automática porque, ao usar um crédito de loja, seu saldo continua diminuindo. Portanto, ele deve ser criado automaticamente e de forma exclusiva para cada usuário.

en: Store Credit/Gift Certificate
pt-BR: Crédito na loja/Certificado de presente

en: Store Credit/Gift Certificate - Coupon Data
pt-BR: Crédito na loja/Certificado de presente - Dados do cupom

en: Store Credit/Gift Certificate - Order Data
pt-BR: Crédito da loja/Certificado de presente - Dados do pedido

en: Store Credit/Gift Certificate that are stored for customers via coupons. If erased, the customer will not be able to use the coupons.
pt-BR: Crédito da loja/Certificado de presente que são armazenados para os clientes por meio de cupons. Se forem apagados, o cliente não poderá usar os cupons.

en: Store Credit:
pt-BR: Crédito na loja:

en: Store Credits
pt-BR: Créditos da loja

en: store credits
pt-BR: créditos da loja

en: Store Credits / Gift Cards
pt-BR: Créditos da loja / cartões-presente

en: store credits / gift cards
pt-BR: créditos de loja / cartões-presente

en: Style 1
pt-BR: Estilo 1

en: Style 2
pt-BR: Estilo 2

en: Style 3
pt-BR: Estilo 3

en: Style 4
pt-BR: Estilo 4

en: Style 5
pt-BR: Estilo 5

en: Style 6
pt-BR: Estilo 6

en: Style for coupon in email.
pt-BR: Estilo para o cupom no e-mail.

en: Style for email
pt-BR: Estilo para e-mail

en: Style for store notice
pt-BR: Estilo para aviso de loja

en: Styles
pt-BR: Estilos

en: Subject
pt-BR: Assunto

note: translators: WooCommerce My Account support link
en: submit a ticket
pt-BR: enviar um tíquete

[ctx: Success message after updating payment method and validating coupons]
en: Payment method updated successfully, and coupons validated.
pt-BR: O método de pagamento foi atualizado com sucesso e os cupons foram validados.

[ctx: Success message when a product is added to the cart]
note: translators: %s: Product title
en: "%s" has been added to your cart.
pt-BR: "%s" foi adicionado ao seu carrinho.

en: Successfully
pt-BR: Com sucesso

en: Successfully cleared WooCommerce Smart Coupons cache!
pt-BR: Limpou com sucesso o cache do WooCommerce Smart Coupons!

en: Successfully updated store credit refund details.
pt-BR: Atualização bem-sucedida dos detalhes de reembolso de crédito da loja.

en: Suffix
pt-BR: Sufixo

[ctx: Suffix for successful coupon notice]
en: has been applied to your cart.
pt-BR: foi aplicado ao seu carrinho.

en: Super Savings!
pt-BR: Super economia!

en: Support
pt-BR: Suporte

note: translators: 1. Error Message
en: Sync of coupon data for coupon ID: %1$d failed. Reason: %2$s
pt-BR: Falha na sincronização dos dados do cupom para o ID do cupom: %1$d. Motivo: %2$s

note: translators: Table name
en: Table %s deleted successfully.
pt-BR: Tabela %s excluída com êxito.

en: Take a tour
pt-BR: Faça um tour

en: Tax
pt-BR: Imposto

en: Taxonomy
pt-BR: Taxonomia

en: Taxonomy based restrictions
pt-BR: Restrições baseadas em taxonomia

en: Thank you for installing WooCommerce Smart Coupons
pt-BR: Obrigado por instalar o WooCommerce Smart Coupons

en: The coupon code already exists
pt-BR: O código do cupom já existe

en: The coupons will be sent to the recipients via email on the selected date & time
pt-BR: Os cupons serão enviados aos destinatários por e-mail na data e hora selecionadas

en: The CSV must adhere to a specific format and include a header row.
pt-BR: O CSV deve obedecer a um formato específico e incluir uma linha de cabeçalho.

en: The database update runs in the background and may take some time. It's only for WooCommerce Smart Coupons plugin data and won't affect your existing data.
pt-BR: A atualização do banco de dados é executada em segundo plano e pode levar algum tempo. Ela se aplica apenas aos dados do plug-in WooCommerce Smart Coupons e não afetará os dados existentes.

en: The file does not exist, please try again.
pt-BR: O arquivo não existe, tente novamente.

en: The maximum discount this coupon can give on a cart.
pt-BR: O desconto máximo que esse cupom pode oferecer em um carrinho.

en: The store credit will expire at 00:00:00 of this date.
pt-BR: O crédito da loja expirará às 00:00:00 dessa data.

en: The title for coupon receiver details block.
pt-BR: O título do bloco de detalhes do receptor de cupom.

en: The value should not be greater than
pt-BR: O valor não deve ser maior que

en: The value should not be less than
pt-BR: O valor não deve ser menor que

note: translators: %s: singular name for store credit
en: There has been an error in sending %s.
pt-BR: Ocorreu um erro no envio de %s.

note: translators: %s: singular name for store credit
en: There has been an error in sending Store Credit / Gift Certificate.
pt-BR: Ocorreu um erro no envio do crédito da loja/vale-presente.

note: translators: 1. File name 2. File download link
en: There is one file which is located inside the plugin. You can download the %1$s file from %2$s.
pt-BR: Há um arquivo que está localizado dentro do plug-in. Você pode fazer o download do arquivo %1$s em %2$s.

en: These coupon/s will be given to customers who buy this product. The coupon code will be automatically sent to their email address on purchase.
pt-BR: Esses cupons serão fornecidos aos clientes que comprarem esse produto. O código do cupom será enviado automaticamente para seu endereço de e-mail no momento da compra.

en: This action will also refund all store credit applied to the order.
pt-BR: Essa ação também reembolsará todo o crédito da loja aplicado ao pedido.

en: This coupon has pending emails to be sent. Deleting it will delete those emails also. Are you sure to delete this coupon?
pt-BR: Esse cupom tem e-mails pendentes a serem enviados. A exclusão dele também excluirá esses e-mails. Tem certeza de que deseja excluir esse cupom?

en: This coupon is not valid for selected shipping method.
pt-BR: Esse cupom não é válido para o método de envio selecionado.

en: This coupon is not valid for you.
pt-BR: Esse cupom não é válido para você.

en: This coupon is valid for the first order only.
pt-BR: Esse cupom é válido apenas para o primeiro pedido.

en: This form is displayed using a hook which is available in My Account template. Make sure your theme's my-account template contains all hooks required for that template. Update your theme if it is not updated.
pt-BR: Esse formulário é exibido usando um gancho que está disponível no modelo My Account. Certifique-se de que o modelo my-account de seu tema contenha todos os ganchos necessários para esse modelo. Atualize seu tema se ele não estiver atualizado.

en: This guide will help you create gift cards, making it easy for your customers to purchase and redeem them, driving more sales and enhancing customer loyalty.
pt-BR: Este guia o ajudará a criar cartões-presente, facilitando a compra e o resgate para seus clientes, gerando mais vendas e aumentando a fidelidade do cliente.

en: This guide will show you how to create a compelling offer that encourages customers to buy Gift Cards at a significant discount, boosting your sales and customer engagement.
pt-BR: Este guia mostrará a você como criar uma oferta atraente que incentive os clientes a comprar Gift Cards com um desconto significativo, aumentando suas vendas e o envolvimento do cliente.

en: This guide will show you how to set up flexible store credit options, allowing your customers to purchase credit in any custom denominations to use in your store.
pt-BR: Este guia mostrará como configurar opções flexíveis de crédito de loja, permitindo que seus clientes comprem crédito em qualquer denominação personalizada para usar em sua loja.

en: This is a sample coupon
pt-BR: Este é um exemplo de cupom

en: This is the heading above coupon details displayed on products that issue coupons.
pt-BR: Esse é o título acima dos detalhes do cupom exibido nos produtos que emitem cupons.

en: This is the title for the list of available coupons, shown on Cart and Checkout pages.
pt-BR: Esse é o título da lista de cupons disponíveis, exibida nas páginas Carrinho e Finalização da compra.

en: This is the total credit used.
pt-BR: Esse é o crédito total usado.

note: translators: %s: Label for store credit
en: This is what will be shown instead of "Add to Cart" for products that sell %s.
pt-BR: Isso é o que será mostrado em vez de "Adicionar ao carrinho" para produtos que vendem %s.

[ctx: This message is shown when the WooCommerce Smart Coupons database is not updated]
en: This feature is unavailable until the WooCommerce Smart Coupons database update is complete. Please update the WooCommerce Smart Coupons database to enable coupon expiry reminders.
pt-BR: Esse recurso não está disponível até que a atualização do banco de dados do WooCommerce Smart Coupons seja concluída. Atualize o banco de dados do WooCommerce Smart Coupons para ativar os lembretes de expiração de cupons.

en: This much quantity of each product, selected above, will be added to cart.
pt-BR: Essa quantidade de cada produto, selecionada acima, será adicionada ao carrinho.

[ctx: This notice will be shown on the cart or the checkout page if the coupon is already applied.]
note: translators: %s: $coupon_code coupon code
en: Coupon code "%s" already applied! Please add some products to the cart to see the discount.
pt-BR: Código de cupom "%s" já aplicado! Adicione alguns produtos ao carrinho para ver o desconto.

[ctx: This notice will be shown on the cart or the checkout page if the coupon will be applied successfully.]
note: translators: %s: $coupon_code coupon code
en: Coupon code "%s" applied successfully. Please add some products to the cart to see the discount.
pt-BR: O código de cupom "%s" foi aplicado com sucesso. Adicione alguns produtos ao carrinho para ver o desconto.

en: This section shows settings that affects Smart Coupons' functionalities.
pt-BR: Esta seção mostra as configurações que afetam as funcionalidades dos Smart Coupons.

en: This step-by-step guide will walk you through the process of setting up a BOGO deal, ensuring that your customers enjoy great value and keep coming back for more.
pt-BR: Este guia passo a passo o orientará no processo de configuração de uma oferta BOGO, garantindo que seus clientes desfrutem de um ótimo valor e continuem voltando para comprar mais.

en: This tool will clear the cache created by WooCommerce Smart Coupons.
pt-BR: Essa ferramenta limpará o cache criado pelo WooCommerce Smart Coupons.

en: This Week Only!
pt-BR: Somente nesta semana!

en: This will be over soon! Hurry.
pt-BR: Isso acabará em breve! Corra.

note: translators: %s: list of placeholders
en: This will be used when the setting "WooCommerce > Settings > Smart Coupons > Allow schedule sending of coupons?" is enabled. Available placeholders: %s.
pt-BR: Isso será usado quando a configuração "WooCommerce &gt; Configurações &gt; Smart Coupons &gt; Permitir envio programado de cupons?" estiver ativada. Espaços reservados disponíveis: %s.

en: Ticket
pt-BR: Bilhete

en: Time after which coupon will be expired. This will work in conjunction with Coupon expiry date.
pt-BR: Tempo após o qual o cupom expirará. Isso funcionará em conjunto com a data de expiração do cupom.

[ctx: time unit]
en: days
pt-BR: dias

[ctx: Timepicker on the admin side]
en: Choose Time
pt-BR: Escolha o horário

[ctx: Timepicker on the admin side]
en: Done
pt-BR: Feito

[ctx: Timepicker on the admin side]
en: Hour
pt-BR: Hora

[ctx: Timepicker on the admin side]
en: Microsecond
pt-BR: Microssegundo

[ctx: Timepicker on the admin side]
en: Millisecond
pt-BR: Milissegundos

[ctx: Timepicker on the admin side]
en: Minute
pt-BR: Minuto

[ctx: Timepicker on the admin side]
en: Now
pt-BR: Agora

[ctx: Timepicker on the admin side]
en: Second
pt-BR: Segundo

[ctx: Timepicker on the admin side]
en: Time
pt-BR: Tempo

[ctx: Timepicker on the admin side]
en: Time Zone
pt-BR: Fuso horário

[ctx: Timepicker on the frontend side]
en: Choose Time
pt-BR: Escolha o horário

[ctx: Timepicker on the frontend side]
en: Done
pt-BR: Feito

[ctx: Timepicker on the frontend side]
en: Hour
pt-BR: Hora

[ctx: Timepicker on the frontend side]
en: Microsecond
pt-BR: Microssegundo

[ctx: Timepicker on the frontend side]
en: Millisecond
pt-BR: Milissegundos

[ctx: Timepicker on the frontend side]
en: Minute
pt-BR: Minuto

[ctx: Timepicker on the frontend side]
en: Now
pt-BR: Agora

[ctx: Timepicker on the frontend side]
en: Second
pt-BR: Segundo

[ctx: Timepicker on the frontend side]
en: Time
pt-BR: Tempo

[ctx: Timepicker on the frontend side]
en: Time Zone
pt-BR: Fuso horário

en: Title
pt-BR: Título

[ctx: Title for coupon column on the products page]
en: Linked coupons
pt-BR: Cupons vinculados

[ctx: Title for the combo coupons feature admin notice]
en: ✨ New Feature: 🤝 Combo Coupons!
pt-BR: ✨ Novo recurso: 🤝 Cupons combinados!

[ctx: Title for the combo coupons feature admin notice]
en: 📢 <strong>Update:</strong> We've enhanced the layout and controls under <strong>Coupon data → Usage restrictions → Smart Coupons: Restrictions </strong> to make editing smoother and more user-friendly.
pt-BR: <strong>Atualização:</strong> Aprimoramos o layout e os controles em <strong>Dados do cupom → Restrições de uso → Smart Coupons: Restrições </strong> para tornar a edição mais suave e fácil de usar.

[ctx: Title for the new feature admin notice]
en: ✨ New Feature Alert!
pt-BR: Alerta de novo recurso!

en: Title of available coupons list on My Account page.
pt-BR: Título da lista de cupons disponíveis na página Minha conta.

en: to
pt-BR: para

en: To redeem your discount click on the following coupon(s):
pt-BR: Para resgatar seu desconto, clique no(s) seguinte(s) cupom(ns):

en: To redeem your discount use below coupon codes during checkout or copy and paste the below URL and hit enter in your browser
pt-BR: Para resgatar seu desconto, use os códigos de cupom abaixo durante a finalização da compra ou copie e cole o URL abaixo e pressione Enter em seu navegador

en: To redeem your discount use below coupon codes during checkout or copy and paste the below URLs and hit enter in your browser
pt-BR: Para resgatar seu desconto, use os códigos de cupom abaixo durante a finalização da compra ou copie e cole os URLs abaixo e pressione Enter em seu navegador

note: translators: %s: Coupon code
en: To redeem your discount use coupon code %s during checkout or click on the following coupon:
pt-BR: Para resgatar seu desconto, use o código de cupom %s durante a finalização da compra ou clique no cupom a seguir:

note: translators: %s: Coupon code
en: To redeem your discount use coupon code %s during checkout or copy and paste the below URL and hit enter in your browser:
pt-BR: Para resgatar seu desconto, use o código de cupom %s durante a finalização da compra ou copie e cole o URL abaixo e pressione Enter em seu navegador:

en: Top Smart Coupons features
pt-BR: Principais recursos do Smart Coupons

en: Total Credit Amount
pt-BR: Valor total do crédito

en: Tropical Dawn
pt-BR: Amanhecer tropical

note: translators: 1. Discount type 2. Discount Type Label
en: Type
pt-BR: Tipo

en: Unauthorized
pt-BR: Não autorizado

note: translators: 1: plugin name 2: page based text 3: Label for store credit 4: Hide notice text
en: Uncheck
pt-BR: Desmarcar

en: Uncheck "Auto-generate" option in Store Credit is not saving? Is it always checked?
pt-BR: Desmarcar a opção "Gerar automaticamente" em Crédito da loja não está salvando? Ela está sempre marcada?

en: Unlimited discount
pt-BR: Desconto ilimitado

en: Update coupon category
pt-BR: Atualizar a categoria do cupom

en: Update existing coupons
pt-BR: Atualizar cupons existentes

en: Update WooCommerce Smart Coupons database
pt-BR: Atualizar o banco de dados do WooCommerce Smart Coupons

en: updated
pt-BR: atualizado

en: updated & emailed
pt-BR: atualizado e enviado por e-mail

en: Upload file
pt-BR: Carregar arquivo

note: translators: %s: Maximum coupon discount amount
en: upto %s
pt-BR: até %s

note: translators: Documentation link for 'How to Apply Single or Multiple Coupons on Click of a Link'
en: URL of coupon should be like this:
pt-BR: O URL do cupom deve ser o seguinte:

en: Usage Count
pt-BR: Contagem de uso

en: Usage Limit
pt-BR: Limite de uso

en: Usage Limit Per User
pt-BR: Limite de uso por usuário

note: translators: %s: Label for store credit
en: Use %s applied in first subscription order for subsequent renewals until credit reaches zero
pt-BR: Use %s aplicado na primeira ordem de assinatura para renovações subsequentes até que o crédito chegue a zero

en: Use code
pt-BR: Use o código

note: translators: 1. The coupon code
en: Use code: %s
pt-BR: Use o código: %s

en: Use comma "," to separate multiple email addresses
pt-BR: Use vírgula "," para separar vários endereços de e-mail

en: Use gift card applied in first subscription order for subsequent renewals until credit reaches zero
pt-BR: Use o cartão-presente aplicado no primeiro pedido de assinatura para renovações subsequentes até que o crédito chegue a zero

en: Used By
pt-BR: Usado por

en: Used during coupon printing
pt-BR: Usado durante a impressão do cupom

en: Used for variations
pt-BR: Usado para variações

en: Used in orders
pt-BR: Usado em pedidos

en: User Role
pt-BR: Função do usuário

en: users can choose only one
pt-BR: os usuários podem escolher apenas um

note: translators: Product names
en: Valid for %s
pt-BR: Válido para %s

note: translators: 1: The category names
en: Valid for category %s | Valid for categories %s
pt-BR[0]: Válido para a categoria %s

en: Valid on entire range of products. Buy anything in the store.
pt-BR: Válido para toda a linha de produtos. Compre qualquer coisa na loja.

en: Valid order status for auto-generating coupon
pt-BR: Status válido do pedido para geração automática de cupom

en: Validate quantity of
pt-BR: Validar a quantidade de

en: Validity Suffix
pt-BR: Sufixo de validade

en: Value(s)
pt-BR: Valor(es)

note: translators: 1: Affiliate For WooCommerce 2: Smart Manager 3: Smart Offers
en: variable but fixed amount
pt-BR: valor variável, mas fixo

en: Velvet Flame
pt-BR: Chama de Veludo

en: View status
pt-BR: Exibir status

en: Visible on the product page
pt-BR: Visível na página do produto

en: Visit store
pt-BR: Visitar a loja

en: Visit store:
pt-BR: Visite a loja:

en: We are processing coupons in background. Please wait before starting new process.
pt-BR: Estamos processando cupons em segundo plano. Aguarde antes de iniciar um novo processo.

en: We store these data so that we can process it for you whenever required.
pt-BR: Armazenamos esses dados para que possamos processá-los para você sempre que necessário.

en: Weeks
pt-BR: Semanas

en: Welcome to Smart Coupons
pt-BR: Bem-vindo ao Smart Coupons

en: What is Smart Coupons?
pt-BR: O que são cupons inteligentes?

en: What we access?
pt-BR: O que acessamos?

en: What we store & why?
pt-BR: O que armazenamos e por quê?

en: What's the URL to a coupon, so it's automatically inserted when visiting?
pt-BR: Qual é o URL de um cupom, para que ele seja inserido automaticamente ao visitar o site?

en: When checked, and applicable, this discount will apply automatically to the cart / order - without customer needing to know / use the coupon. Auto Apply is an excellent way to setup discount rules using Smart Coupons. Keep in mind that, at most 5 coupons / discounts will be auto applied on a cart / order.
pt-BR: Quando marcado e aplicável, esse desconto será aplicado automaticamente ao carrinho/pedido, sem que o cliente precise saber/usar o cupom. A aplicação automática é uma excelente maneira de configurar regras de desconto usando Smart Coupons. Lembre-se de que, no máximo, 5 cupons/descontos serão aplicados automaticamente em um carrinho/pedido.

en: When checked, and when this coupon is linked to a product, and when someone places an order containing such product: generates a copy of this coupon with all the settings, assigns a new coupon code and issues that newly generated coupon to the customer, to use in future order/s.
pt-BR: Quando marcada, e quando esse cupom estiver vinculado a um produto, e quando alguém fizer um pedido que contenha esse produto: gera uma cópia desse cupom com todas as configurações, atribui um novo código de cupom e emite esse cupom recém-gerado para o cliente, para uso em pedidos futuros.

en: When checked, generated coupon's value will be same as product's price
pt-BR: Quando marcado, o valor do cupom gerado será igual ao preço do produto

en: When checked, this coupon can be used only in a customer's very first order.
pt-BR: Quando marcado, esse cupom pode ser usado somente no primeiro pedido do cliente.

en: When checked, this coupon will be included for display on  cart / checkout / My Account pages - for all eligible customers.
pt-BR: Quando marcado, esse cupom será incluído para exibição nas páginas do carrinho / checkout / My Account - para todos os clientes qualificados.

note: translators: %s: Explanation of the setting
en: When enabled, each coupon will have the option to enable auto-apply for that coupon %s
pt-BR: Quando ativado, cada cupom terá a opção de ativar a aplicação automática para esse cupom %s

note: translators: %s: Label for store credit, 1: : Label for store credit, 2: Label for store credit, 3: Label for store credit
en: When selling %1$s, if Regular and Sale price is found for the product, then coupon will be created with product's Regular Price but customer will pay product's Sale price. This setting will also make sure if any discount coupon is applied on the %2$s while purchasing, then customer will get %3$s in their picked price
pt-BR: Ao vender %1$s, se forem encontrados preços normais e de venda para o produto, o cupom será criado com o preço normal do produto, mas o cliente pagará o preço de venda do produto. Essa configuração também garantirá que, se algum cupom de desconto for aplicado a %2$s durante a compra, o cliente receberá %3$s no preço escolhido

en: When this coupon will be applied, selected products will be added to cart with set discount. If discount is not set, this coupon's discount will be applied to these products.
pt-BR: Quando esse cupom for aplicado, os produtos selecionados serão adicionados ao carrinho com o desconto definido. Se o desconto não estiver definido, o desconto desse cupom será aplicado a esses produtos.

en: When trying to add coupon/Smart Coupon, I get "Invalid post type" message.
pt-BR: Ao tentar adicionar um cupom/Smart Coupon, recebo a mensagem "Tipo de postagem inválido".

note: translators: %s: Label for store credit
en: When you opt to allow people to buy %s of any amount, this label will be used.
pt-BR: Quando você optar por permitir que as pessoas comprem %s de qualquer valor, esse rótulo será usado.

en: Which features of Smart Coupons work with Subscriptions?
pt-BR: Quais recursos do Smart Coupons funcionam com as assinaturas?

note: translators: %s: Label for store credit
en: While purchasing %s
pt-BR: Durante a compra de %s

en: with discount of
pt-BR: com desconto de

en: WooCommerce Account Connected
pt-BR: Conta do WooCommerce conectada

en: WooCommerce Coupons (CSV)
pt-BR: Cupons do WooCommerce (CSV)

note: Plugin Name of the plugin translators: 1: plugin name 2: page based text 3: Label for store credit 4: Hide notice text
en: WooCommerce Smart Coupons
pt-BR: Cupons inteligentes do WooCommerce

en: WooCommerce Smart Coupons Cache
pt-BR: Cache de cupons inteligentes do WooCommerce

note: translators: WooCommerce Subscriptions product link
en: WooCommerce Subscriptions
pt-BR: Assinaturas do WooCommerce

en: Worth
pt-BR: Vale a pena

note: translators: 1: coupon amount 2: discount for text
en: worth %1$s (%2$s)
pt-BR: valor de %1$s (%2$s)

note: translators: 1: coupon amount 2: max discount text 3: discount for text
en: worth %1$s%% %2$s (%3$s)
pt-BR: valor %1$s%% %2$s (%3$s)

note: translators: 1: coupon amount 2: discount for text
en: worth %1$s%% (%2$s)
pt-BR: valor %1$s%% (%2$s)

note: translators: %s coupon amount
en: worth %s
pt-BR: valor %s

note: translators: %s: coupon amount
en: worth %s (for entire purchase)
pt-BR: valor de %s (para toda a compra)

[ctx: WP CRON has been disabled warning message]
en: Note: WP CRON has been disabled on your install which may prevent this update from completing.
pt-BR: Observação: o WP CRON foi desativado em sua instalação, o que pode impedir a conclusão dessa atualização.

en: Write a message
pt-BR: Escreva uma mensagem

en: Years
pt-BR: Anos

note: translators: Documentation link for 'How to Print Coupons'
en: Yes, Smart Coupons does provide a feature for printing coupons. For more details, check this article: %s
pt-BR: Sim, o Smart Coupons oferece um recurso para impressão de cupons. Para obter mais detalhes, consulte este artigo: %s

en: Yes, Smart Coupons does work with WooCommerce Subscriptions.
pt-BR: Sim, o Smart Coupons funciona com as assinaturas do WooCommerce.

en: You can also apply multiple coupon codes via a single URL. For example:
pt-BR: Você também pode aplicar vários códigos de cupom por meio de um único URL. Por exemplo:

en: You can continue with other work. But for bulk generating or importing new coupons, wait for the current process to complete.
pt-BR: Você pode continuar com outro trabalho. Mas para gerar ou importar novos cupons em massa, aguarde a conclusão do processo atual.

en: You can do this by overriding the email template.
pt-BR: Você pode fazer isso substituindo o modelo de e-mail.

en: You can give a coupon to your customer after every purchase, which can encourage them to purchase again from you.
pt-BR: Você pode dar um cupom ao seu cliente após cada compra, o que pode incentivá-lo a comprar novamente de você.

en: You can resend them from order admin edit page.
pt-BR: Você pode reenviá-los na página de edição do administrador do pedido.

en: You cannot add the same tax rate twice!
pt-BR: Você não pode adicionar a mesma taxa de imposto duas vezes!

en: You don't want to miss this...
pt-BR: Você não vai querer perder isso...

en: You got these coupons
pt-BR: Você tem esses cupons

note: translators: %s: singular name for store credit
en: You got this %s
pt-BR: Você tem este %s

note: translators: %s: singular name for store credit
en: You got this gift card
pt-BR: Você recebeu este cartão-presente

note: translators: 1: email heading 2: suffix
en: You have received a
pt-BR: Você recebeu um

en: You have received a {coupon_type} {coupon_value}
pt-BR: Você recebeu um {coupon_type} {coupon_value}

en: You have received coupons.
pt-BR: Você recebeu cupons.

note: translators: 1. Receiver's count 2. Gift Card/s 3. Receiver name 4. Receiver details
en: You have scheduled to send %1$d %2$s %3$s %4$s
pt-BR: Você programou o envio de %1$d %2$s %3$s %4$s

note: translators: 1. Receiver's count 2. Gift Card/s 3. Receiver name 4. Receiver details
en: You have scheduled to send %1$d %2$s to %3$s (%4$s)
pt-BR: Você programou o envio de %1$d %2$s para %3$s (%4$s)

en: You have selected all items for refund. This action will also refund all applied store credit.
pt-BR: Você selecionou todos os itens para reembolso. Essa ação também reembolsará todo o crédito de loja aplicado.

note: translators: 1. Receiver's count 2. Singular/Plural label for store credit(s) 3. Receiver name 4. Receiver details
en: You have successfully sent %1$d %2$s %3$s %4$s
pt-BR: Você enviou com sucesso %1$d %2$s %3$s %4$s

note: translators: 1. Receiver's count 2. Singular/Plural label for store credit(s) 3. Receiver name 4. Receiver details
en: You have successfully sent %1$d %2$s to %3$s (%4$s)
pt-BR: Você enviou com sucesso %1$d %2$s para %3$s (%4$s)

en: You will get following coupon(s) when you buy this item
pt-BR: Você receberá o(s) seguinte(s) cupom(ns) ao comprar este item

en: You will get following coupon(s) when you buy this item:
pt-BR: Você receberá o(s) seguinte(s) cupom(ns) ao comprar esse item:

en: Your cart does not meet the product quantity requirement.
pt-BR: Seu carrinho não atende ao requisito de quantidade do produto.

en: Your cart does not meet the quantity requirement.
pt-BR: Seu carrinho não atende ao requisito de quantidade.

note: translators: 1. Number of quantity 2. Singular or plural text based on number of quantities
en: Your cart should have a maximum of %1$d %2$s in total.
pt-BR: Seu carrinho deve ter um máximo de %1$d %2$s no total.

note: translators: 1. Number of quantity 2. Singular or plural text based on number of quantities
en: Your cart should have a minimum of %1$d %2$s in total.
pt-BR: Seu carrinho deve ter um mínimo de %1$d %2$s no total.

en: your entire purchase
pt-BR: toda a sua compra

en: Your order contains coupons. What would you like to do?
pt-BR: Seu pedido contém cupons. O que você gostaria de fazer?

en: Your order contains coupons. You will receive them after completion of this order.
pt-BR: Seu pedido contém cupons. Você os receberá após a conclusão desse pedido.

en: Your product has variations! Before changing the product type, it is a good idea to delete the variations to avoid errors in the stock reports.
pt-BR: Seu produto tem variações! Antes de alterar o tipo de produto, é recomendável excluir as variações para evitar erros nos relatórios de estoque.

en: {coupon_type} has been successfully scheduled
pt-BR: {coupon_type} foi agendado com sucesso

en: {coupon_type} sent successfully
pt-BR: {coupon_type} enviado com sucesso

en: {site_title}: Congratulations! You've received a {coupon_type} from {sender_name}
pt-BR: {site_title}: Parabéns! Você recebeu um {coupon_type} de {sender_name}

en: {site_title}: Congratulations! You've received coupons from {sender_name}
pt-BR: {site_title}: Parabéns! Você recebeu cupons de {sender_name}

en: {site_title}: {coupon_type} has been successfully scheduled
pt-BR: {site_title}: {coupon_type} foi agendado com sucesso

en: {site_title}: {coupon_type} sent successfully
pt-BR: {site_title}: {coupon_type} enviado com sucesso
